Προς το περιεχόμενο

Ψαχουλεμα Panning στο Cubase και Master of Puppets cover...


leon7pap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την καλησπερα μου!Παραθετω μια διασκευη του Master of Pupets των Metallica.Ειναι γραμμενο στο Cubase 5 με κιθαρες

Ltd Fx 401(rythm guitar) ,

Epiphone Nightfall (lead guitar)

Gibson Les Paul Classic Custom Antique Natural (clean guitar)

και την πεταλιερα Zoom G71ut.

Για Drums χρησιμοποιησα το ezdrummer ως vst pluggin αφου πρωτα εκανα export midi το bass και drum track απο guitar pro tab.Ερωτηση...επειδη το κομματι εχει αλλαγη στο τεμπο απο 220 bpm στα 100 bpm και μετα παλι 220bpm....υπαρχει δυνατοτητα να επιλεξω στο cubase διαφορετικο τεμπο για τα συγκεκριμενα  PARTS του DRUM TRACK?(το cubase το επαιζε σερι ειτε 220 ειτε 100 και στη συγεκριμενη περιπτωση αναγκαστηκα και εσπασα το κομματι σε 3  μερη...pt1 220bpm pt2 100bpm pt3 220bpm αλλα το  αποτελεσμα ηταν να εχω missmatch στα σημεια που ενωνονται...ελπιζω να εγινα κατανοητος...οποιαδηποτε πληροφορια για το ερωτημα και οποιαδηποτε παρατηρηση για το παιξιμο καλοδεχουμενη.Ευχαριστω!

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=tHFOZbTy6Mw&feature=youtu.be

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό το cover!

 

Το παίξιμο ήταν πολύ καλό, με πολύ λίγα λάθη.

 

Η μίξη δέχεται βελτίωση. Κυρίως οι εντάσεις στα όργανα ήταν λίγο λάθος σε κάποια σημεία, όπως και το panning.

 

Για παράδειγμα μετά το καθαρό σημείο που υπάρχει η διφωνία, η καθαρή κιθάρα είναι πολύ πιο δυνατά από τις σόλο με αποτέλεσμα να τραβάει την προσοχή από τη διφωνία.

 

Επίσης στο σόλο η ρυθμική κιθάρα ακούγεται μόνο από το αριστερό ηχείο.

 

Μπράβο για την πολύ καλή προσπάθεια!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Geodimitri πολυ σωστες οι επισημανσεις συμφωνω.Το κομματι το εγραψα οπως νομιζα οτι ηταν (οτι θυμονουν δηλαδη) ακουγοντας το μετα παρατηρησα οτι ειχε καποια πραγματα διαφορετικα.οπως πχ στο panning δεν ειναι 100% αριστερα η δεξια αλλα πρεπει να ειναι στο 60 με 70 οπως  το ακουσα μετα (εκτος αν εχει και αλλο τρακ στο κεντρο αλλα σε χαμηλη ενταση αρα ειναι 100% αριστερα δεξια και κεντο αλλα με πειραγμενα λεβελ και ισως eq.Βασικα καπου ειχα διαβασει οτι η ρυθμικη στο puppets ειναι ντουμπλαρισμενες αριστερα δεξια ΚΑΙ στο κεντρο...6 τρακς συνολο μονο η ρυθμικη)θα κατσω να τα περασω και αυτα να δω πως θα ακουστει.Επισης συμφωνω και οτι το clean ηθελε πιο χαμηλα ομως οχι οταν ξεκιναει....οταν μπαινει η διφωνια μετα.(μπορω να πειραξω στο ιδιο τρακ επιμερους εντασεις η πρεπει να γραψω καινουριο τρακ?οτι ρωταω και για το τεμπο δηλαδη...)

 

 

υγ.οταν εχουμε σολο ποιο ειναι το "σωστο" πανινκ?

1. αριστερα δεξια ρυθμικη κεντρο σολο?

2.αριστερα δεξια σολο κεντρο ρυθμικη?

3.ολα κεντρο?

4.ολα αριστερα δεξια κεντρο?

(το "1" μου ακουγεται πιο λογικο)

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης συμφωνω και οτι το clean ηθελε πιο χαμηλα ομως οχι οταν ξεκιναει....οταν μπαινει η διφωνια μετα.(μπορω να πειραξω στο ιδιο τρακ επιμερους εντασεις η πρεπει να γραψω καινουριο τρακ?οτι ρωταω και για το τεμπο δηλαδη...)

 

 

υγ.οταν εχουμε σολο ποιο ειναι το "σωστο" πανινκ?

1. αριστερα δεξια ρυθμικη κεντρο σολο?

2.αριστερα δεξια σολο κεντρο ρυθμικη?

3.ολα κεντρο?

4.ολα αριστερα δεξια κεντρο?

(το "1" μου ακουγεται πιο λογικο)

Κι εγώ για εκείνο το σημείο λέω, που μπαίνει η διφωνία. Αλλιώς εκεί που ακούγεται μόνο η καθαρή κιθάρα είναι μια χαρά.  ;)

 

Για το επόμενο ερώτημα της έντασης.

Το πιο εύκολο θα ήταν να κάνεις ένα άλλο track και να αντιγράψεις εκεί το καθαρό μέρος χαμηλώνοντας την ένταση.

 

Επίσης θα μπορούσες στο ήδη υπάρχον track να παίξεις με το automation, αν το κατέχεις, και να μειώσεις έτσι την ένταση.

 

Αν βάλεις πιο δυνατά τη διφωνία θα ακούγεται πολύ δυνατά;

 

Όσον αφορά το υστερόγραφο.

Εγώ (που δεν είμαι και master στις μίξεις, τώρα μαθαίνω) βάζω αριστερά - δεξιά τις ρυθμικές και τη σόλο στο κέντρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου