Προς το περιεχόμενο

Tele/Esquire on a diet!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Το πρόβλημα με το GFS είναι άλλο. Τα συγκεκριμένα σώματα είναι όλα βαμμένα, και μπορώ να πω από δική μου εμπειρία (την οποία θα περιγράψω προσεχώς, ήδη μερικοί συνφορουμίτες ξέρουν για... ποια Tele μιλάω  ;D) πως σε τόσο φτηνά απωανατολίτικα κομμάτια, το ΒΑΡΟΣ και μόνο της βαφής είναι εξωφρενικό. Μάλλον τα ΒΟΥΤΑΝΕ στη μπογιά.  ::) Καλά, για "αναπνοή του ξύλου" ούτε λόγος...  ;D ;D

 

Και επίσης δεν ξέρεις πόσα κομμάτια θα είναι... Βλέποντας και το κιτ που έχει ο Jay, μάλλον τρία, αλλά κανείς δεν ξέρει. Για να βγαίνουν τόσο φτηνά, πιθανώς είναι (κακο)-κατασκευασμένα από διάφορα κομμάτια που "περισσεύουν"...  ::)

 

Έχει και see-through http://www.guitarfetish.com/NEW-Telecaster-Style-Body-Lightweight-Cherry-Sunburst_p_2509.html. Θα μου πεις βέβαια πως μπορείς να διαλέξεις.... :P

Επίσης μπορείς να κερδίσεις βάρος με το να την κάνεις σαν τις πρώτες esquire και τις squier affinity που είναι 1.5-inch αντί για το 1.75-inch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έχει και see-through http://www.guitarfetish.com/NEW-Telecaster-Style-Body-Lightweight-Cherry-Sunburst_p_2509.html. Θα μου πεις βέβαια πως μπορείς να διαλέξεις.... :P

Επίσης μπορείς να κερδίσεις βάρος με το να την κάνεις σαν τις πρώτες esquire και τις squier affinity που είναι 1.5-inch αντί για το 1.75-inch.

 

Κι'αυτή φαίνεται 3 κομμάτια, πράγμα όχι κακό. Σωστότατο αυτό με το πάχος του σώματος.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Χαίρετε.

Μόλις είδα το θέμα, να συνεισφέρω ελαφρώς  ;) λοιπόν!

Έχω φτιάξει δύο τέλε με σώματα gfs paulownia, και οι δύο ολοκληρωμένες κιθάρες που προέκυψαν ήταν σούπερ. Κανένα πρόβλημα με neck diving, πανάλαφρες, "κουδουνιστές" και καλόηχες. Με vintage προσανατολισμού μαγνήτες και παχιά μπράτσα σκοτώνουν!

Επίσης είχα 3-4 με pine, μία εξ αυτών πανάλαφρη (κατά τι βαρύτερη απο τα paulownia), αλλά έχω πετύχει και alder - swamp ash πολύ ελαφριά σώματα.

Ακόμα, μην ξεχνάτε το korina hog που μπορεί να είναι απίστευτα ελαφρύ.

Προσωπικά, και για λόγους ηλικίας  ;D (δισκοκοίλη...) αλλά και ηχητικούς, προτιμώ τις ελαφριές κιθάρες. Ευρέως υποστηρίζεται πως οι hot μαγνήτες ταιριάζουν στα ελαφριά σώματα, κατά βάσιν ισχύει, όχι όμως απόλυτα.

Τα pine & paulownia είναι όντως πολύ μαλακά, δεν αντιμετώπισα όμως ιδιαίτερα προβλήματα, προσοχή όμως χρειάζεται στο πως "δουλεύονται".

Ηχητικά δεν είναι πολύ κοντά, όπως ίσως θα περίμενε κάποιος. Το πρώτο είναι πιό "piano like", αναπάντεχα ζεστό και καθαρό, το δεύτερο πιό "επιθετικό", ζωντανό και "κρουστό".

Μιά τέλε στυλ κιθάρα, πιστεύω πως αν είναι 2,5 έως 3 κιλά, αποτελεί την ιδανική βάση για να βρεί κάποιος μαγνήτες που τον καλύπτουν και να δημιουργήσει μιά partcaster που να τον ικανοποιεί σε όλα τα επίπεδα.

Προσωπικά και πάλι, το στήσιμο partcasters είναι απο τις αγαπημένες μου ασχολίες  ;).

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε.

Μόλις είδα το θέμα, να συνεισφέρω ελαφρώς  ;) λοιπόν!

Έχω φτιάξει δύο τέλε με σώματα gfs paulownia, και οι δύο ολοκληρωμένες κιθάρες που προέκυψαν ήταν σούπερ. Κανένα πρόβλημα με neck diving, πανάλαφρες, "κουδουνιστές" και καλόηχες. Με vintage προσανατολισμού μαγνήτες και παχιά μπράτσα σκοτώνουν!

Επίσης είχα 3-4 με pine, μία εξ αυτών πανάλαφρη (κατά τι βαρύτερη απο τα paulownia), αλλά έχω πετύχει και alder - swamp ash πολύ ελαφριά σώματα.

Ακόμα, μην ξεχνάτε το korina hog που μπορεί να είναι απίστευτα ελαφρύ.

Προσωπικά, και για λόγους ηλικίας  ;D (δισκοκοίλη...) αλλά και ηχητικούς, προτιμώ τις ελαφριές κιθάρες. Ευρέως υποστηρίζεται πως οι hot μαγνήτες ταιριάζουν στα ελαφριά σώματα, κατά βάσιν ισχύει, όχι όμως απόλυτα.

Τα pine & paulownia είναι όντως πολύ μαλακά, δεν αντιμετώπισα όμως ιδιαίτερα προβλήματα, προσοχή όμως χρειάζεται στο πως "δουλεύονται".

Ηχητικά δεν είναι πολύ κοντά, όπως ίσως θα περίμενε κάποιος. Το πρώτο είναι πιό "piano like", αναπάντεχα ζεστό και καθαρό, το δεύτερο πιό "επιθετικό", ζωντανό και "κρουστό".

Μιά τέλε στυλ κιθάρα, πιστεύω πως αν είναι 2,5 έως 3 κιλά, αποτελεί την ιδανική βάση για να βρεί κάποιος μαγνήτες που τον καλύπτουν και να δημιουργήσει μιά partcaster που να τον ικανοποιεί σε όλα τα επίπεδα.

Προσωπικά και πάλι, το στήσιμο partcasters είναι απο τις αγαπημένες μου ασχολίες  ;).

 

Ευχαριστούμε Ηλία!

 

Να πω εδώ πως όταν έπιασα και σήκωσα μία τέτοια Τέλε του Ηλία, δεν ήταν απλά "ελαφριά". Ήταν ελαφριά σε επίπεδα σοκ.  ;D Δε ζύγιζε τίποτα!

 

Ηλία μπορείς να δώσεις μερικά παραδείγματα με μαγνήτες και hardware που έχεις χρησιμοποιήσει σε αυτές τις κιθάρες;

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντίθετα θα ήθελα να δοκίμαζα χαμηλής εξόδου μαγνήτες σε ένα πιο βαρύ σώμα. Μια τέλε απο μαόνι ας πούμε (ολόκληρη)

τοσο βαρυ θεωρειτε το μαονι? εχω φτιαξει κιθαρα απο μαονι και πρεπει να ειναι κατω απο 2 κιλα ολοκληρη με το hardware.

Το Μαόνι(Mahogany) έχει κόκκινο-καφέ  χρώμα, είναι πολύ ελαφρύ ξύλο, και προσφέρει άψογο ζύγισμα στο όργανο.

Προσφέρει ένα ισορροπημένο άκουσμα με πολύ καθαρές μεσαίες συχνότητες, αέρινα πρίμα και καλή προβολή στον ήχο.

Συνήθως χρησιμοποιείται μαόνι από την Αμερική, την Κούβα και την Αφρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο μαονι και πρεπει να ειναι κατω απο 2 κιλα ολοκληρη με το hardware.

 

Να με συγχωρείς αλλά αυτό από και κλείεται.  ;D

 

Εκτός αν είναι... 1cm πάχος το σώμα και το hardware είναι ελάχιστο. Α, και δεν έχει καθόλου μαγνήτες.  ;D

 

Μάλλον θα πρέπει να τη ζυγίσεις (σε ζυγαριά ακριβείας, όχι μπάνιου) και να επανέλθεις... Δεν αντιλέγω πάντως ότι το μαόνι μπορεί να είναι ΠΟΛΥ ελαφρύ ξύλο, ανάλογα με την προέλευση και το κομμάτι. Συνήθως οι βαριές μαονένιες κιθάρες που έχουμε συνηθίσει έχουν μεγάλα μασίφ σώματα, διπλούς (βαρείς) μαγνήτες, βαριές γέφυρες, κλπ.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι μονο τα μεγαλα μαονενια σωματα, ειναι οτι εχουν και κατι καπακια κελεμπεκι. οσο για την κιθαρα σημερα με επισκευτικε ο στελιος νομικος (συμφορουμιτης) και μπορει να σου πει και αυτος για την συγκεκριμενη κιθαρα. ετυχε και την ζυγισαμε το απογευμα. το σωμα ειναι 4,5 εκατοστα, φοραει 2 διπλους, γεφυρα τυπου στρατ χωρις τρεμολο και παχυ μπρατσο απο μαονι με εβενο. δεν εχω λογο να σου πω ψεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω φτιαξει κιθαρα απο μαονι και πρεπει να ειναι κατω απο 2 κιλα ολοκληρη με το hardware.

Ποια κιθάρα λες Ηλία? Γιατί αν θυμάμαι αυτή που λες ΟΝΤΩΣ είναι πολύ ελαφριά ΑΛΛΑ η επιφάνεια της είναι αρκετά ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ από μία tele οπότε μάλλον ευθύνεται αυτό...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ευχαριστούμε Ηλία!

 

Να πω εδώ πως όταν έπιασα και σήκωσα μία τέτοια Τέλε του Ηλία, δεν ήταν απλά "ελαφριά". Ήταν ελαφριά σε επίπεδα σοκ.  ;D Δε ζύγιζε τίποτα!

 

Ηλία μπορείς να δώσεις μερικά παραδείγματα με μαγνήτες και hardware που έχεις χρησιμοποιήσει σε αυτές τις κιθάρες;

 

Ναί, αυτή μάλλον είχε κάνει ρεκόρ  ;D...

Σε ό,τι αφορά hardware, τίποτα extreme κατά κανόνα. Έχω βέβαια μιά αδυναμία στις half - chopped γέφυρες (GE Smith style) καθότι μου αρέσει να βιδώνω τον bridge μαγνήτη στο ξύλο, χάνεις κάτι απο το κλασσικό twang της τέλε αλλά κερδίζεις λίγο πιό γεμάτο και ζεστό ήχο. Κατά περίπτωση όμως, το κάνω επίσης γιατί με βολεύει στο δεξί όταν παίζω κοντά στη γέφυρα. Steel plates, brass saddles, nothing fancy.

Από μαγνήτες, τα πιό εντυπωσιακά αποτελέσματα τα βρήκα χρησιμοποιώντας σετ των Don Mare, Fred Stuart & Jason Lollar. Φυσικά αυτό είναι ένα τεράστιο πεδίο για κουβέντα -κι έχω δοκιμάσει 10άδες κατασκευαστές- αλλά απο τη στιγμή που θα "γευτείς" τον ήχο των vintage specs hand wound boutique κατασκευαστών, δύσκολα κοιτάζεις πίσω...ακριβό σπορ κάποιες φορές βέβαια... :-\

Να σας πω εδώ πως η πολυετής αναζήτηση μου για κάποιον neck μαγνήτη σε τέλε που θα "κοιτάει στα μάτια" τον bridge, μάλλον ολοκληρώθηκε  ;D.

Vintage Teisco Japan goldfoils, γύρω στα 5Κ, κεραμικοί μονοπήνιοι. Ό,τι καλύτερο για μένα. Πάντως ο κλασσικός συνδυασμός lightweight swamp ash body/fat maple neck είναι δύσκολο να υπερκεραστεί απο κάποιον άλλο συνδυασμό σε τονικά χαρακτηριστικά.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου