Προς το περιεχόμενο

Tele/Esquire on a diet!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ειναι μονο τα μεγαλα μαονενια σωματα, ειναι οτι εχουν και κατι καπακια κελεμπεκι. οσο για την κιθαρα σημερα με επισκευτικε ο στελιος νομικος (συμφορουμιτης) και μπορει να σου πει και αυτος για την συγκεκριμενη κιθαρα. ετυχε και την ζυγισαμε το απογευμα. το σωμα ειναι 4,5 εκατοστα, φοραει 2 διπλους, γεφυρα τυπου στρατ χωρις τρεμολο και παχυ μπρατσο απο μαονι με εβενο. δεν εχω λογο να σου πω ψεματα.

 

Δεν είπα ότι μου λες ψέματα. Σε ΚΑΜΜΙΑ απολύτως περίπτωση!

 

Το πιθανότερο είναι η ζυγαριά σας να έχει πρόβλημα. Ειλικρινά τώρα, μια Parker Fly που είναι.... ανύπαρκτη σε πάχος, έχει ένα σκασμό συνθετικά υλικά, αλουμινένιο hardware κλπ, ζυγίζει συνήθως κοντά ή πάνω από 2 κιλά.

 

Δύο διπλοί μαγνήτες ζυγίζουν από μόνοι τους 200-300γρ. Μία γέφυρα hardtail δεν πέφτει εύκολα κάτω από 100. Βάλε και το μπράτσο, κλειδιά, ηλεκτρικά, λοιπό hardware... Όπως τα λες έχεις ένα μαονένιο σώμα 4.5 εκατοστά πάχος, που ζυγίζει ΠΟΛΥ κάτω από ένα κιλό.

 

Δυσκολεύομαι να το πιστέψω αδελφέ. Sorry.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ναι μανωλη αυτη που ειχες δει ειναι. δεν ειπα οτι ειναι σαν την τελε, το σχημα της ειναι ποιο αδειο, απλως το μαονι θελω να πω οτι δεν ειναι και απο τα ποιο βαρια ξυλα οπως συνηθως παρουσιαζεται μεσα στο φορουμ.

υ.γ. το σωμα το εκοψα (jazz bass)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δικιά μου (mahogany) βγήκε στα 3,7kgr και είναι στα 4,4cm πάχος και περίπου 1,5cm πιο wide από μία κανονική, έχει ένα μαγνήτη και δεν έχει μεταλλικό control plate, ούτε μεταλλικό neck plate. Τέλος στο τελείωμα είχε 100ml sealer και 30-40ml gunstock oil.

 

Αυτό που παίζει όμως με τις tele όπως και με τις les paul (και άλλες) είναι ότι έχουν περιθώριο να γίνουν λίγο πιο λεπτές χωρίς αυτό να γίνετε άμεσα αντιληπτό οπτικά, έτσι θα υπάρχει και εκεί κέρδος ως προς το βάρος.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρία μου απο μαονένιες κιθάρες είναι απο μια παλια Ibanez που είχα (την έδωσα στον mariopol και της πέταξε τα μάτια έξω ;D) και μερικές les paul που έχουν όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που γράφεις παρακάτω. Πάντως στις pine casters θέλει ψάξιμο με τους μαγνητες για να φέρεις την κιθάρα εκει που θες ηχητικά. Και θέλουν προσοχή γιατι αν χτυπηθούν γουβώνουν με το παραμικρό.

 

δεν ειναι μονο τα μεγαλα μαονενια σωματα, ειναι οτι εχουν και κατι καπακια κελεμπεκι. οσο για την κιθαρα σημερα με επισκευτικε ο στελιος νομικος (συμφορουμιτης) και μπορει να σου πει και αυτος για την συγκεκριμενη κιθαρα. ετυχε και την ζυγισαμε το απογευμα. το σωμα ειναι 4,5 εκατοστα, φοραει 2 διπλους, γεφυρα τυπου στρατ χωρις τρεμολο και παχυ μπρατσο απο μαονι με εβενο. δεν εχω λογο να σου πω ψεματα.

 

Δεν μας κάνεις μια παρουσίαση του οργάνου σε ένα άλλο θέμα? Προσωπικά με ενδιαφέρει η ιδέα σου.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να την ειχα δειξει παλαιοτερα, θα ψαξω να βρω το θεμα. παντως γιατι σε ενδιαφερει μια τοσο ελαφρια κιθαρα? εμενα εκτος απο το σχεδιο που μου αρεσε και για αυτο και την εφτιαξα, προσωπικα ξενερωσα με αυτην την κιθαρα. δεν στεκεται σωστα, παραειναι ελαφρυ το σωμα. δεν καθεται καλα επανω μου (ισως φταιει και η κοιλια  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλως το μαονι θελω να πω οτι δεν ειναι και απο τα ποιο βαρια ξυλα οπως συνηθως παρουσιαζεται μεσα στο φορουμ.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω, όπως και για τα καπάκια από maple που ανέφερες.

 

Κάποια στιγμή είχα δοκιμάσει μια Yamaha AES920, εκτός παραγωγής πλέον, αλλά από τις καλύτερες κιθάρες που έχει βγάλει η Yamaha, EVER. Σε σχέση με ανάλογης φιλοσοφίας και σχήματος Les Paul ήταν εντυπωσιακά ελαφρύτερη, και ο λόγος ήταν προφανώς το πολύ ελαφρύ selected mahogany (african) που είχε χρησιμοποιηθεί.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε shelter η κιθαρα που λεω φαινεται στο θεμα http://www.noiz.gr/index.php?topic=184189.0 , ειναι προς το τελος της σελιδας σε μια φωτο που φαινεται ενα σωμα τελε κοκκινο, η κιθαρα που λεω ειναι αριστερα.

παντως μια τελε απο δεσποτακι που εφτιαξα, ειναι και semi hollow και ειναι θεοβαρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω φτιάξει δύο τέλε με σώματα gfs paulownia, και οι δύο ολοκληρωμένες κιθάρες που προέκυψαν ήταν σούπερ. Κανένα πρόβλημα με neck diving, πανάλαφρες, "κουδουνιστές" και καλόηχες. Με vintage προσανατολισμού μαγνήτες και παχιά μπράτσα σκοτώνουν!

 

 

εχω φτιαξει....εξι...και συμφωνω απολυτα,απο τις 6 αυτες που ειχαν το παχυτερο μπρατσο φυσικα ηταν και οι καλυτερες (και ακουστικα και ηλεκτρικα) το ξυλο ειναι μαλακο αλλα αν δεν το κοπανας δεξια και αριστερα αντεχει.

 

γυρω στις 5,5 με 6 lbs μου εβγαιναν ολες φυσικα με ελαφρυ vintage hardware

 

φυσικα ενα παχυ μπρατσο προσθετει στο βαρος αλλα ακομα και με τα τερατα που συνηθως χρησιμοποιω οι κιθαρες εβγαιναν πουπουλα.

 

σε swamp ash η ελαφρυτερη τελε που ειχα ηταν μια του 74 που ηταν δεν ηταν 6,5 lbs! συνηθως με το πολυ ελαφρυ swamp ash που εχει ο Mark Jenny μου βγαινουν ,μαζι με ενα παχυ μπρατσο γυρω στις 7 με 7,3  lbs που θεωρω και ιδανικο.   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ρε guys, αυτό το Paulownia λέγεται ότι είναι πολύ μαλακό ξύλο. Είχατε προβλήματα με βίδες και γενικά hardware?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου