Προς το περιεχόμενο

paradidle ασκηση


greekdrums

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και δεν συνηθιζουμε να κανουμε θεματα με ασκησεις,ειπα να ηχογραφισω μια ασκηση που κανω καιρο τωρα, χρησιμοποιοντας το κοινο μας single paradidle,

επηρεαζομενος απο το  δάσκαλο μου Κωστα Αναστασιαδη

Hear it is ….

 

Paraddile groove (με accent ανα 4)– over rhythm scale(sta rates 2-8 και πισω) σε 4αμετρη φορμα.

 

Ακουγετε λιγο περιεργο αλλα …. 8)

 

θα ηταν ενδιαφερον οποιος γουσταρει να μοιραστουμε πραγματα......και να ανευασει κατι δικο του .

paradidle_rates.mp3

www.autokanelis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου σ αρεσουν τα δυσκολα ...παρε μια αγαπημενη μου επισης DO NOT TRY THIS AT A TOP20 HIT SINGLE ασκησουλα πανω στο 5 Paradidle.

Aφορα τις σελ 60 ως 63 του Syngopation.{accents στα 16α}

Οπου 16α λοιπον...αντι για RLRL ...δοκιμασε να τα κανεις...RLRR LRLL ..

Καλο ειναι να εχεις βρει μια γωνια και να την εχεις επενδυσει με ενα μαξιλαρι...{για τις κουτουλιες} ;D ;D ;D

Επομενη κινηση ...να κανεις το ιδιο με το 6 Paradile{RLLR LRRL}, με το 7 paradidle κλπ

καλη μελετη{Και μη με βριζεις} ;D

V

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

DO NOT TRY THIS AT A TOP20 HIT SINGLE

 

 

 

;D ;D

 

αληθεια στα ποσα bpm θελεις να σου το παρουσιασω ;D(εχω κανει αρκετα  συναφη πραγματα).

 

θενκς φιλε οραια ασκηση

www.autokanelis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το stiking ειναι Rlrr Lrll,παιζεις με χαι χατ σνερ και οπου R=bass οπου L=snare .

 

το stiking  δεν αλλαζει απλα αλλαζεις τις υποδιαιρεσεις (καθε 4 μετρα) απο 8οα σε -3ηχα-σε 16α- 5ηχα -6ηχα -7ηχα και 32α.και αντιστροφα.

www.autokanelis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τάμπλας μόνο μπερδεύουν απο πίσω και το σιτάρ , παίξτα με το κλικ του μετρονόμου....για να καταλάβει και κάνεις.Επίσης αν θέλεις φέρε μπροστά λιγο σε θέμα έντασης τα τύμπανα και οχι τόσο πολύ τα υπόλοιπα όργανα. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

greekdrums προσπαθωντας για τα 5ηχα(μεχρι εκει καατι καταφερα), μου ρθε μια ιδεα(παω καπως πιο μακρυα την ασκηση  :) ), πως θα ακουγοταν αν αντι για hi-hat σε καποια φαση οπως πχ στα 5ηχα  επαιζες στο ride, κρατωντας τα 4α στο hi-hat , νομιζω θα αλλαζε τελειως η αισθηση. Ε... στη συνεχεια μου ρθε η απορια για 8α στο hi-hat αλλα εμεινα απλα στη σκεψη  :P  Αν θες καποια στιγμη δοκιμασε το απο περιεργεια γιατι εμενα μαλλον θα μου πααρει πολυ καιρο να βγαλω την ηδη ασκηση που εδωσες .

Παντως εν μερη θυμιζει λιγο απο το dvd του gavin harrison rthythmic illusions, μονο που καποιες ασκησεις ειναι σε πιο απλη μορφη θα ελεγα. Αν δεν το χεις τσεκαρει, δες το , νομιζω θα σου αρεσει.

Η ασκηση ειναι πολυ ενδιαφερον man thnx  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κρατωντας τα 4α στο hi-hat , νομιζω θα αλλαζε τελειως η αισθηση. Ε... στη συνεχεια μου ρθε η απορια για 8α στο hi-hat

 

εννοιτε πως Ετσι πρεπει να γινει... ;D

 

χαιρομαι που σου αρεσε και ασχοληθηκες με τη ασκηση.επισεις αν θες δοκιμασε να παιζεις 16α  σε 4/4 και να  κανεις τους τονισμους των υποδιαιρεσεων με το rlrr lrll (ειναι καπως.....το αναποδο τις προιγουμενης ασκησης).

του  gavin θα το τσεκαρο θενκς.

www.autokanelis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου