Προς το περιεχόμενο

μαγνητες για SG


E.G.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. εχω ξεκινησει εδω και αρκετο καιρο την κατασκευη μιας sg την οποια θα την δωρισω σε ενα καλο φιλο. το σωμα ειναι μαονι, μπρατσο μαονι και ταστιερα εβενο. θελω να μου πειτε γνωμες για μαγνητες, διοτι στην ερωτηση που του εκανα τι ηχο θελεις να βγαλεις, μου απαντησε οτι του αρεσουν οι linkin park. επειδη δεν εχω ιδεα απο το συγκεκριμενο συγκροτημα περιμενω γνωμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linkin Park ε?

Αν και δεν το έχω με τη συγκεκριμένη μπάντα, σε 2-3 βίντεο που μόλις άκουσα, νομίζω ότι παίζουν κεραμικοί hi output μαγνήτες.

Η κλασική (δοκιμασμένη) λύση σε τέτοιου είδους ήχους είναι οι DP100 της DiMarzio (και neck και bridge).

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να του πεις πως οι μαγνητες της κιθαρας παιζουν ελαχιστο ρολο σε αυτη τη μουσικη και καλα θα κανει να δει με τι ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ & effects παιζουν τα γκρουπ που του αρεσουν και να παρει τους ιδιους μια και σε αυτη τη μουσικη ΕΚΕΙ ειναι ο ηχος.

 

http://www.uberproaudio.com/who-plays-what/214-linkin-park-brad-delson-guitar-gear-rig-and-equipment

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις. superfunk με μπερδεψες  :) . τι να του βαλω τωρα. οσο για τον εξοπλισμο δεν νομιζω να δωσει τωσα λεφτα, ειναι αρχαριος. εχει ενα line 6 γυρω στα 10 watt και μια stratocaster squier. μια χειροποιητη sg μαλλον δεν του χρειαζεται  ;D . απλως ειναι καλος φιλος και επειδη του αρεσει η sg σαν σχημα θα του την κανω δωρο. θα του την ετοιμασω για hard rock τοτε. τι μαγνητες ταιριαζουν καλυτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα του την ετοιμασω για hard rock τοτε. τι μαγνητες ταιριαζουν καλυτερα?

Ακριβώς γι'αυτό ανέφερα τους DiMarzio Super Distortion DP100, ενδεικτικά μ'αυτούς παίζουν οι Ace Frehley, Adrian Smith, Dave Murray, Al Di Meola, Bruce Kulick, Cavalera, Gilbert και άλλοι πολλοί.

Μη φοβηθείς το όνομα "Super Ditortion" και στα καθαρά τους μια χαρά είναι.

 

Τώρα για τους ενισχυτές που λέει ο SF πιο πάνω, έχει δίκιο στο ότι παίζουν σημαντικό ρόλο (ο στόχος-->ενισχυτής), αλλά όταν θα έχει έτοιμο ένα καλοστημένο όργανο (το κίνητρο), τότε θα το σκεφτεί καλύτερα και θα πάει και για ένα καλό ενισχυτή. 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα τους δοκιμασω τους DP100. εφοσον θα κανω την παραγγελια τι μαγνητες να παρω για αυτην? την θελω για μεταλ  ;D

Θα βάλεις και bridge ή μόνο neck θα έχει?

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και bridge.

Μπορεί να ακουστώ λίγο "κλισέ" ;D, αλλά ένα σετάκι EMG 85/85 ή 81/85 νομίζω είναι ότι καλύτερο για την ομορφούλα σου.

 

Για Passive φάση και "μέταλ" ήχο εγώ θα έβαζα ένα σετ D-Activator (DP220 Bridge & DP219 Neck).

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε προλαβα  ;D . τους d activator τους εχω βαλει σε αυτην. τους emg θελω να τους δοκιμασω. εχω και μια jackson με το ασυμετρο V , θα κοιταξω μηπως τους φοραει αυτη γιατι δεν θυμαμαι.

custom1_V.jpg.8fa96a2336a65145efab002ecb7f1643.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου