Προς το περιεχόμενο

Μουσικά χρήσιμος ήχος


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...σε παραπέμπω στο attachement που έχω κάνει στη σελίδα 2 ;D...Βέβαια δεν θα με πάρουν στα σοβαρά...

Γιατι το λες αυτο? Ισα ισα που η μετατροπη των συγκεκριμενων "μη μουσικα χρησιμων" αυτων ηχων σε "μουσικα χρησιμους" ηταν κα-τα-πλη-κτι-κη .... ;D

(τι να μας πει κι ο  Jarre...)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ειναι ολοι οι ηχοι για μουσικη φιλε Μarathon, και οσο και να τους παιξουμε στο sampler, απλα το τελικο αποτελεσμα δεν ειναι τοσο μουσικο. 8)

 

Χαχα, νομίζω ότι ο αγαπημένος μου παραγωγός θα διαφωνούσε μαζί σου....

Ormatie - Thus & So (Original Mix)

 

('νταξ.... σίγουρα όχι όλοι!  ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, πολύ ενδιαφέρον θέμα, με αντιπαράθεση απόψεων ένθεν και ένθεν.

Τώρα, σε σχέση με την προσωπική μου άποψη, τείνω να συμφωνήσω με τα γραφόμενα του bloody_sunday.

Για μένα, από τη στιγμή που ένας οποιοσδήποτε ήχος ενταχθεί σε ένα μουσικό έργο, μπορεί κάλλιστα να χαρακτηριστεί χρήσιμος μουσικά, από το δημιουργό του έργου.

Αυτό βέβαια, ούτε καθιστά κατ'ανάγκην το συγκεκριμένο ήχο "μουσικό ήχο", με την έννοια ότι μπορούν να αναπαραχθούν νότες κτλ ούτε ότι είναι καθολικά αποδεκτός από την κοινότητα των μουσικών.

Απλά, σε μια δεδομένη μουσική συγκυρία είναι χρήσιμος σε ένα δημιουργό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισα ισα που η μετατροπη των συγκεκριμενων "μη μουσικα χρησιμων" αυτων ηχων σε "μουσικα χρησιμους" ηταν κα-τα-πλη-κτι-κη .... ;D

καταπληκτική δεν θα την έλεγα...αλλά αρκετά ενδιαφέρουσα....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό βέβαια, ούτε καθιστά κατ'ανάγκην το συγκεκριμένο ήχο "μουσικό ήχο", με την έννοια ότι μπορούν να αναπαραχθούν νότες κτλ ούτε ότι είναι καθολικά αποδεκτός από την κοινότητα των μουσικών.

Απλά, σε μια δεδομένη μουσική συγκυρία είναι χρήσιμος σε ένα δημιουργό.

Επαναλαμβανομαστε....

"ηχητικα χρησιμους" (οι "μη μουσικα χρησιμοι" ηχοι που μπορει να ειναι ομως χρησιμοι μεσα σε ενα γενικοτερο ηχητικο/μουσικο εργο)

καταπληκτική δεν θα την έλεγα...αλλά αρκετά ενδιαφέρουσα....

Dont be shy..... ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω γνωριζω παντως ενα τυπο που αυτα τα κανει Χωρις sampler..... :-X

 

@infectme247, μια χαρα "μουσικα" τα ακουω τα videos που ποσταρες, δεν ακουω κατι το περιεργο.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@infectme247, μια χαρα "μουσικα" τα ακουω τα videos που ποσταρες, δεν ακουω κατι το περιεργο.

 

Δεν διαφωνώ κάθετα με κάτι που έγραψες, απλά ήθελα να δείξω πώς ένα μάτσο beeps & bleeps μπορούν να μπουν σε "τάξη" και να δημιουργήσουν ένα μουσικό -ηχητικά- σύνολο, βασισμένος σε αυτό που έγραψες παραπάνω:

Όσο και να τους παιξουμε στο sampler, απλα το τελικο αποτελεσμα δεν ειναι τοσο μουσικο.

Ίσως εγώ να μην μπορώ να δημιουργήσω κάτι μουσικό με "τυχαίους" ήχους σε ένα sampler, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να το κάνει και κανείς άλλος. Και θα φοβόμουν να γράψω ότι "δεν είναι όλοι οι ήχοι μουσικοί", γιατί η φαντασία του καθένα μπορεί να ξεπερνά τις ιδέες μου (ίσως και τα στερεότυπά μου) περί μουσικής.

 

Γενικό συμπέρασμα -πάντως- δεν βλέπω να βγαίνει, γιατί για να ορίσεις τον "μουσικά χρήσιμο ήχο" πρέπει πρώτα να ορίσεις το "μουσικά", το "χρήσιμο" και το "ήχος", και μάλλον ούτε ο αποθηκευτικός χώρος όλου του ιντερνετ δεν φτάνει για μια τέτοια συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θα φοβόμουν να γράψω ότι "δεν είναι όλοι οι ήχοι μουσικοί", γιατί η φαντασία του καθένα μπορεί να ξεπερνά τις ιδέες μου (ίσως και τα στερεότυπά μου) περί μουσικής.

 

Εγω δεν φοβαμαι να γραψω οτι "δεν είναι όλοι οι ήχοι μουσικοί", τι να φοβηθω?

Αυτο ειναι γεγονος, και δεν εχει να κανει με κανενος την φαντασια και τις ιδεες του.

 

Ο ηχος του πιανου ειναι "μουσικος", ο ηχος του πυροβολισμου Δεν ειναι.

Απλα πραγματα. Τωρα, το αν χρησημοποιουμε ηχους πυροβολισμου σε μουσικα εργα (παιγμενους απλα σαν εφφε ή με νοτες) αυτο ειναι αλλο καπελο.  O "μουσικος" ηχος εχει να κανει και με τη χροια του ηχου, οχι μονο με τις νοτες.

 

Αλλο ο ηχος ενος πιανου και αλλο ο ηχος του γαβγισματος, και οσο "καλα" παιγμενος να ειναι απο καποιο sampler σε ολες τις νοτες, θα παραμεινει ενας "μη μουσικος" ηχος, ακαταλληλος για συνθεση και παιξιμο μουσικης.

 

Φυσικα και θα βρεις καποιους να σου πουν οτι θεωρουν τον ηχο του πιανου χαλια και του γαβγισματος υπεροχο. Και θα σου πουν επισης οτι "περι ορεξεως...." και περι της "υποκειμενικοτητας" των παντων και αλλα τετοια "κλασσικα".

 

Πανω στη λεξη "υποκειμενικοτητα" εχουν στηρηχθει οι πιο ηλιθιες "αποψεις".

(καλα θα κανουν να πανε να κοιταξουν τ'αυτια τους σε ενα γιατρο το συντομοτερο... ;D)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου