Προς το περιεχόμενο

Μουσικά χρήσιμος ήχος


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που την ειδες ρε μαστορα την "μπακαλοειδής κουβέντα"???

Διαβασε λιγο τα ποστς πριν απαντησεις, η κουβεντα ειναι μια χαρα, ασχετα αν ο Marath....καποιοι σκανε γαιδαρο... ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αλλο ο ηχος ενος πιανου και αλλο ο ηχος του γαβγισματος, και οσο "καλα" παιγμενος να ειναι απο καποιο sampler σε ολες τις νοτες, θα παραμεινει ενας "μη μουσικος" ηχος, ακαταλληλος για συνθεση και παιξιμο μουσικης.

 

Mademoiselle Nobs - Pink Floyd - Live at Pompeii - 1972 - HD

 

οι Pink Floyd, μάλλον διαφωνούν.. :-\  8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, στο ερώτημα "τι θεωρείται μουσικός ήχος και τι όχι" δεν χωράει μπακαλοειδής κουβέντα και έχει απαντήσει ο Blue από την πρώτη σελίδα...

 

Ναι, αν μιλάμε για τονική μουσική, της οποίας η ακμή έχει παρέλθει εδώ και 200 χρόνια.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετα αν ο Marath....καποιοι σκανε γαιδαρο... ;D

...καλά...αυτό είναι ειδικότης μου...είσαι καινούργιος ακόμα ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι Pink Floyd, μάλλον διαφωνούν.. :-\  8)

Οι Pιnk Floyd δεν διαφωνουν καθολου, αν παρατηρησες, κατω απο τα γαβγισματα...παιζει κανονικη μουσικη. Το γαβγισμα ειναι ενα συστατικο του κομματιου.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γαβγισμα ειναι ενα συστατικο του κομματιου.

Άρα, σύμφωνα με τα παραπάνω γραπτά σου, είναι ενας "μη μουσικος" ηχος, ακαταλληλος για συνθεση και παιξιμο μουσικης....αλλά παρ όλα αυτά, ένα συστατικό του κομματιού, που πιθανόν να κάνει και τη μνημόνευσή του (αυτό είναι δικό μου...)?

 

ΥΓ. Που θα πάει, θα σκάσεις.... ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Pιnk Floyd δεν διαφωνουν καθολου, αν παρατηρησες, κατω απο τα γαβγισματα...παιζει κανονικη μουσικη. Το γαβγισμα ειναι ενα συστατικο του κομματιου.

Όχι απλά ένα συστατικό, αλλά ένα αναπόσπαστο συστατικό του συγκεκριμένου κομματιού, που το διαφοροποιεί από άλλα παραπλήσια blues.

Οπότε , για εμένα, θεώρησαν όχι μόνο πως ο ήχος του γαβγίσματος κάνει για μουσική,αλλά διαφοροποιεί σε τέτοιο βαθμό το κομμάτι, ώστε να το κάνει μοναδικό.

 

Αυτό, έρχεται σε αντιδιαστολή με αυτό που έγραψες προηγουμένως:

Ξαναλεω οτι ολοι οι ηχοι ΔΕΝ κανουν για μουσικη.

που, ούτως ή άλλως,  από τη φύση της είναι τόσο δογματική άποψη, που γίνεται ανεδαφική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν εννοείς τις πορδές, αναφέρομαι στο ηχητικό δείγμα της σελίδας 2...που θέλουμε δε θέλουμε είναι ένα καλό παράδειγμα (ας πώ)...ανατρεπτικής ματιάς (sic)

 

Βρε συ, δεν θελουμε ομως. Προσωπικά δεν άκουσα καμία νότα από τις πορδές* - απορώ πως υπερασπίζεσαι την τροπή της συζήτησης με βάση αυτό το παράδειγμα!

 

* θα μπορούσα (αλλά θα προτιμούσα να μην) το ξανακούσω για καλύτερο transcribing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απλά ένα συστατικό, αλλά ένα αναπόσπαστο συστατικό του συγκεκριμένου κομματιού, που το διαφοροποιεί από άλλα παραπλήσια blues.

Οπότε , για εμένα, θεώρησαν όχι μόνο πως ο ήχος του γαβγίσματος κάνει για μουσική,αλλά διαφοροποιεί σε τέτοιο βαθμό το κομμάτι, ώστε να το κάνει μοναδικό.

 

Αυτό, έρχεται σε αντιδιαστολή με αυτό που έγραψες προηγουμένως:που, ούτως ή άλλως,  από τη φύση της είναι τόσο δογματική άποψη, που γίνεται ανεδαφική.

...........

Hadgi.......βγαλε τα γαβγισματα απο το κομματι.....ακου το.......τι παρατηρεις?......ενα blues κομματι..........τωρα.......βαλε τα γαβγισματα πισω.......και αφαιρεσε το υπολοιπο κομματι........τι παρατηρεις?............................................................................................

 

Ακριβως!!! Ενα σκυλι που γαβγιζει! 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, πού την είδες την "στείρα αντιπαράθεση"??!?!?!?  ???

 

το θέμα είναι καθαρά "ομιλείτε ελληνικά" με τη Λιάνα Κανέλλη.

 

Αυτή είναι η αντιπαράθεση :)

Eγώ ισχυρίζομαι οτι ο μουσικά-χρήσιμος-ήχος αποτελεί ορολογία, επειδή τον έχω συναντήσει σε σχετικά βιβλία και δε θα διαφωνούσα ποτέ με τον ορισμό οτι χρήσιμο είναι κάτι που έχει χρήση, όπως δε θα διαφωνούσα ποτε οτι ψυγείο είναι κάτι που έχει ψύξη ;D

 

H τεκμηρίωσή μου περιλαμβάνει τον ορισμό του μουσικού ήχου (που το βρήκες άσχετο με το θέμα), για να εξηγήσω οτι ακόμα και η συνήχηση 2 ή περισσότερων μουσικών ήχων μπορεί να δημιουργήσει μη μουσικό ήχο (εξαιτίας της ενδοδιαμόρφωσης). Όπως ανέφερα επίσης, το τι είναι "αποδεκτό" είναι κάτι που μεταβάλλεται και όπως σωστά ανέφερε και ο schreivox , παλιότερα πολλά διάφωνα διαστήματα θεωρούνταν μη μουσικά.

 

Στο "Α musical Distortion Primer" που είναι το 1ο κείμενο που διάβασα για τα εφέ, η πρώτη πρόταση είναι : This is an introduction to the basic means of distorting a signal in a musically useful way.

http://www.geofex.com/effxfaq/distn101.htm

 

Γι αυτό, και επειδή έκτοτε έχω συναντήσει τον όρο άπειρες φορές, μου φάνηκε πολύ waste of time να συζητήσουμε σε μορφή διαφωνίας, πολλώ μάλλον δε εφοσον τον όρο δεν τον έβγαλα εγώ ούτε εξέθεσα πουθενά την προσωπική μου άποψη για το τι είναι χρήσιμο.

 

@οdis : ναι, σύμφωνα με αυτούς τους ορισμούς, τα κρουστά δεν παράγουν μουσικο ήχο. Αλλά δεν πρέπει να υπάρχουν παρεξηγήσεις : η ανάλυση αφορά μουσικά όργανα που παράγουν νοτες και παίζουν μελωδίες.

 

 

Από εκεί και πέρα, κι εγώ διαφωνώ με 1.000.000 ορισμούς στην τέχνη, αλλά και αδιαφορώ για "πρέπει" και "δεν πρέπει" στη μουσική και στην επιλογή ήχων. Και αυτή είναι η γνώμη μου για το "μουσικά χρήσιμο" και τη γράφω για πρώτη φορά στο νήμα. Τα υπόλοιπα δεν είναι η γνωμη μου, αλλά η προσπάθεια να πείσω οτι ο όρος είναι δόκιμος και τον εμπιστεύομαι μέχρι την τελευταία του σταγόνα.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου