Προς το περιεχόμενο

Δοκιμάστε τ'αυτιά σας (Α/Β test Amps vs Models)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ξερεις τι ηττα ειναι να εχεις τρελαθει με το gasing να τα σκας χοντρα και σε τυφλο τεστ να μη παιρνεις χαμπαρι το μοντελινγκ?

 

good point, αλλα δεν αφορα αποκλειστικα τον ηχο του η αγορα ενος καλου ενισχυτη πχ ;)

 

Δεν ακουσα ακομη τα κλιπς, θα το κανω συντομα.

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

good point, αλλα δεν αφορα αποκλειστικα τον ηχο του η αγορα ενος καλου ενισχυτη πχ ;)

 

Ζούσα με την ελπίδα ότι κάποιος θα το πει αυτό, για να συνεχιστεί η συζήτηση και για την αίσθηση.  ;)

 

Πρόσεξε όμως: ΧΩΡΙΣ να ξέρεις τι παίζεις και στις ΙΔΙΕΣ συνθήκες (π.χ. ηχογράφηση στο στούντιο που ο ενισχυτής είναι στου διαόλου τη μάνα και εσύ ακούς στο control room).

 

Εδώ να δεις πλάκα που θα σπάσουμε.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχα. Παραμενει σε καθε περιπτωση η δυσκολια να αναγνωρισεις. Βεβαια, οπως το θετεις Βασιλη δυσκολευει ακομη περισσοτερο.

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, αυτό είναι μάλλον απάτη, ωστόσο σίγουρα αν ΞΕΡΕΙ κάποιος τι ακούει (ή, με τι παίζει) επηρεάζεται η ετυμηγορία του. Είναι φαινόμενο ευρύτατα γνωστό στην Ψυχολογία εδώ και δεκαετίες, και αφορά ο,τιδήποτε: φαγητό, κρασί, αυτοκίνητα, γκόμενες... αν σου πουν ότι είναι ακριβό και σπάνιο, το βρίσκεις καλύτερο από κάποιο "υποδεέστερο". Για το τελευταίο παράδειγμα παραπάνω, δες τις επιτυχίες της Τζούλιας, η οποία είναι το πιο ανεπανάληπτο μπάζο που έχω δει στη ζωή μου. 

 

Προφανως ειναι απατη αλλα αυτη η απατη δειχνει κατι πολυ σημαντικο...οτι οι διαφορες δεν ειναι τοσο μεγαλες οσο αφηνουν καποιοι να εννοηθει.Αν μιλουσαμε πχ για..χρωματα και σου ελεγα το κοκκινο κιτρινο και αντιστροφα δεν θα υπηρχε προβλημα να τα ξεχωρισεις...ο ηχος ομως ειναι αλλο θεμα.Εδω ακομα και τα δειγματα που  τσεκαρεις τη μια μερα μετα απο μια βδομαδα μπορει να βγαλεις αλλα αποτελεσματα(εσυ ο ιδιος... φαντασου καποιος τριτος).

 

Σκεψου πχ να εχεις δωσει του κοσμου τα φραγκα για axefx και να μη μπορεις να το ξεχωρισεις απο δωρεαν amps του lepou πχ.....(καλα τα συγκεκριμενα ειναι και τα δυο μοντελινγκ αλλα καταλαβαινεις το σκεπτικο μου) ποσα χρηματα δινεις για ποσο μικρες διαφορες που δεν ειναι παντα διακριτες.

 

Τωρα οσο για την -αισθηση-που ειπε ποιο πανω ο φιλος θα συμφωνησω.....αλλα εδω μιλαμε καθαρα για ηχο.Για ηχο ενα 1000κο ποιο ακριβο πχ που και παλι δεν μπορεις να τον ξεχωρισεις απο το φτηνο...η και το..δωρεαν(vst).Αν μη τι αλλο...πριν αποφασισει καποιος να ξοδεψει τρελα φραγκα για εξοπλισμο καλο θα ηταν να κανει πολλα τετοια τεστακια για να δει αν..αντικειμενικα χρειαζεται να τα σκασει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι συμφωνω, απλα αυτο που λεω ειναι οτι το χιλιαρικο δεν κανει διαφορα μονο στ'αυτια μας (αν κανει).

 

Ενας ενισχυτης δεν ειναι μονο ο ηχος του :)

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τα ζυγά κλιπς είχανε περισσότερο high end (δεν εννοώ ότι έβαλε πχ το μόντελινγκ μόνο σε ζυγές θέσεις,απλά λέω μια παρατήρηση).

 

Σε κάποια ζυγά μου φάνηκε πως αυτό το high end harsness όταν χτυπάει λίγο πιο δυνατά στο τέλος μιας φράσης ας πούμε προδίδει το μόντελινγκ,όπως επίσης και σε κάποια μονά υπάρχει μια μουντάδα που επίσης συνήθως ακούω σε μοντελινγκ.

 

Κοινώς όντως τα έχει μπλεγμένα μεταξύ τους ;D

 

Δεν υποστηρίζω ότι έχω χρυσά αυτιά σε καμία περίπτωση,και είμαι από τους πρώτους υποστηρικτές του μόντελινγκ (ενισχυτών και πλέι-μπόυ).

 

Πιστεύω πως η λάμπα είναι η εύκολη αλλά ακριβή λύση που κάνει τους πάντες να ακούγονται καλά ανεξαρτήτως τεχνικής και γνώσης EQ και γενικότερης ρύθμισης ήχου.Αν υπάρχουν τα φράγκα και οι γνώσεις ενδεχομένως να ρίχνει στο μόντελινγκ σε side by side σύγκριση σε συνθήκες πραγματικής μίξης.

 

Το μόντελινγκ είναι η φτηνή λύση που κάνει άψογα τη δουλειά αυτού που ξέρει να το δουλεύει,χωρίς να έχει να ζηλέψει τίποτα από καποιον που δουλεύει λάμπα σε συνθήκες πραγματικής μίξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εχω να πω οτι μ' ενα ηχογραφημενο δειγμα δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα. Οπως δεν εμπιστευομαι τα κλιπακια για να αγορασω κατι, ετσι δεν μπορω να εμπιστευτω κι ενα δειγμα για να εκφερω ασφαλη γνωμη. Γιατι αλλο ειναι να εισαι μπροστα ή εστω "μεσα" στο χωρο που ειναι ο ενισχυτης (χωρις καταναγκη να παιζεις) και αλλο να ακους ενα κλιπ.

 

Αυτοι που κανουν τετοια τεστ προφανως θελουν να πεισουν οτι το "ψευτικο" ειναι το ιδιο καλο ή καλυτερο απο το "αληθινο". Ως ενα (ενιοτε πολυ) μεγαλο βαθμο θεωρω οτι το πετυχαινουν.

Αλλα το φυσικο οπως και να το δεις ειναι αλλιως.

Πες το ψυχαναγκαστικο, πες το τρελλα, πες το αυθυποβολη. Ειναι αλλιως...

 

Προσωπικα δεν διεθεσα πολυ χρονο ακουγοντας ξανα και ξανα. Ακουσα καναδυο φορες τα δειγματα της σελιδας. Θεωρω οτι με ψαξιμο κατι θα βρεις αλλα και παλι κινδυνευεις να εκτεθεις.

Τα κλιπακια εχουν ηχογραφηθει με software και στους φυσικους ενισχυτες "μπηκαν" με reamp.  (...)

Θα κατεβασω τα Hi res κλιπακια και θα τα ακουσω πιο προσεκτικα.

 

Απ' την αλλη, δεν εχω ικανη ιδία πειρα απο αυτους τους ενισχυτες για να ξερω τι να προσεξω.

 

 

Εννοειται οτι περιμενω την αποκαλυψη της αληθειας...  ;)

 

...Για να δούμε ρε μάγκες...

 

...να μας αποδείξουν ότι δεν είναι κότες...

 

Δεν νομιζω οτι ειναι και καμια μαγκια να παιξεις για να "κερδισεις" το διαγωνισμο και να αποδειξεις, ποσο μαλλον να θεωρεισαι κοτα αν δεν παρεις μερος.

TGL σε βρισκω λιγο αιχμηρο εδω.

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως εχω να πω οτι μ' ενα ηχογραφημενο δειγμα δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα. Οπως δεν εμπιστευομαι τα κλιπακια για να αγορασω κατι, ετσι δεν μπορω να εμπιστευτω κι ενα δειγμα για να εκφερω ασφαλη γνωμη. Γιατι αλλο ειναι να εισαι μπροστα ή εστω "μεσα" στο χωρο που ειναι ο ενισχυτης (χωρις καταναγκη να παιζεις) και αλλο να ακους ενα κλιπ.

 

Αυτοι που κανουν τετοια τεστ προφανως θελουν να πεισουν οτι το "ψευτικο" ειναι το ιδιο καλο ή καλυτερο απο το "αληθινο". Ως ενα (ενιοτε πολυ) μεγαλο βαθμο θεωρω οτι το πετυχαινουν.

Αλλα το φυσικο οπως και να το δεις ειναι αλλιως.

Πες το ψυχαναγκαστικο, πες το τρελλα, πες το αυθυποβολη. Ειναι αλλιως...

 

Προσωπικα δεν διεθεσα πολυ χρονο ακουγοντας ξανα και ξανα. Ακουσα καναδυο φορες τα δειγματα της σελιδας. Θεωρω οτι με ψαξιμο κατι θα βρεις αλλα και παλι κινδυνευεις να εκτεθεις.

Τα κλιπακια εχουν ηχογραφηθει με software και στους φυσικους ενισχυτες "μπηκαν" με reamp.  (...)

Θα κατεβασω τα Hi res κλιπακια και θα τα ακουσω πιο προσεκτικα.

 

Απ' την αλλη, δεν εχω ικανη ιδία πειρα απο αυτους τους ενισχυτες για να ξερω τι να προσεξω.

 

 

Εννοειται οτι περιμενω την αποκαλυψη της αληθειας...   ;)

 

Δεν νομιζω οτι ειναι και καμια μαγκια να παιξεις για να "κερδισεις" το διαγωνισμο και να αποδειξεις, ποσο μαλλον να θεωρεισαι κοτα αν δεν παρεις μερος.

TGL σε βρισκω λιγο αιχμηρο εδω.

 

 

 

 

Δεν νομιζω να αμφιβαλλει κανεις οτι το αληθινο ειναι παντα καλυτερο και οτι ποτε δεν θα εγκατασταθει εντελως απο το modelling.Το ερωτημα ομως ειναι ποσο καλυτερο ειναι ωστε να χρειαζεται να ξοδεψεις αρκετα φραγκα για κατι που στην τελικη αν αφαιρεσεις τις υπολοιπες αισθησεις περαν της...ακοης δεν μπορεις να αναγνωρισεις(με λιγα λογια ποσοι τελικα το χρειαζονται στα σιγουρα).

 

Συμφωνω οτι και η αισθηση ειναι διαφορετική αλλα και η ψυχολογια(αλλο να στεκεσαι μπροστα σε ενα λαμπατο stack να σου φευγουν τα...σφραγισματα και αλλο στο Pa με κανα rack η πεταλιερα.)Ασε βεβαια πως αλλο "thumbs up" παιρνεις απο τον κιθαριστικο περιγυρο και μονο που στεκεσαι με εναν boutique λαμπατο στην σκηνη και αλλο αν παρεις κανα λαπτοπ με τιποτα Overloud η revalver μεσα....πολλοι μαλιστα λενε οτι και λογω ψυχολογιας μονο με την χρηση λαμπατου θα παιξεις καλυτερα γιατι ξερεις οτι εχεις τον καλο εξοπλισμο τον..προστυχο και φτιαχνεσαι.Ολα αυτα λοιπον ισχυουν.

 

Κοιτα ομως τι γινεται με το θεμα της "μαγκιας".Τσεκαρε τα φορουμ και γενικα τους κιθαριστες και δες τι εξωφρενικες μπαρουφες ξεφουρνιζουν και σε τι nerdo-επιπεδα εχουν φτασει το..θεμα ηχος.

 

Βλεπουν η μαλλον ακουν..ηχητικες διαφορες στο maple απο το rosewood τον λαμπατο απο το μοντελινγκ το neck through απο το bolt on... εχουν φτασει να ξεχωριζουν μεχρι και ποσες...περιελυξεις εχει ο μαγνητης της κιθαρας...αμα τους ρωτησεις θα σου κανουν εμπεριστατωμενη αναλυση για το πως και το γιατι.Ερχεσαι εσυ λοιπον και τους λες το εξης απλο...ωραια παιδια ολα αυτα...στην πραξη μπορειτε να τα αναγνωρισετε σε blind test εσεις που με πρηζετε τοση ωρα με θεωρειες?

 

Ε λοιπον πιστευεις εσυ οτι σε blind test αναγνωριζουν το brazilian rosewood απο το basswood(κιθαρες πανομοιοτυπες ,ιδιο scale ,μαγνητες ,κατασκευαστης τα παντα).Την fender απο την blade....τον λαμπατο απο ενα πιστο μοντελινγ αντιγραφο του? Αμπε μπα μπλομ παιζουν.Οταν βεβαια μετα τους παρουσιασεις τι ηταν τι..τοτε οι προκαταληψεις και η συμπυκνωμενη..αμπελοφιλοσοφια που κουβαλανε ξαναβγαινει στην επιφανεια και σου λενε...ναι μωρε...και το ακουγα το παραπανω...σκασιμο fender ηταν...πολυ fizz εδω φαινεται το modelling κτλ κτλ.

 

Ακουνε παιχταραδες που παιζουν με podοειδη και rpοειδη ;D και τους πεφτουν τα σαγονια αλλα οταν μετα καταλαβουν με τι επαιζαν ξενερωνουν.

 

Με λιγα λογια(που μονο λιγα δεν ηταν :P) καλο θα ειναι οτιδηποτε εχει σχεση με αγορα αναβαθμιση εξοπλισμου...να περναει πρωτα μεσα απο αντικειμενικα τεστ(μονο ηχος) χωρις επηρεασμο απο την..περριρεουσα ατμοσφαιρα.Αν οντως σε τετοια test λοιπον μπορεις να ξεχωρισεις με μαλιστα ανετα τις διαφορες τοτε ναι το χρειαζεσαι το..θηριο αλλιως δινεις πολλα φραγκα απλα για μοστρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία χρόνια η τεχνολογία του modeling έχει βάλει τον πήχη πολύ ψηλά και οι ήχοι που έχουν είναι αρκετά πειστικοί.

Σε φάση (σωστού) στούντιο είναι από δύσκολο έως αδύνατο να ξεχωρίσεις αν έχει γράψει κάποιος με ενισχυτή και μικρόφωνο ή modeling VSTs, πεταλιέρες κλπ, εκεί η τεχνολογία modeling έχει δείξει τα δόντια της για καλά.

Στον αντίποδα έχουμε τα live, όπου εκεί η αλήθεια ακούγεται, είτε παίζει με modeling μηχανήματα, είτε όχι ο ενισχυτής θα κάνει τη διαφορά και θα ακουστεί.

 

Και μια που "παίζουμε" με τα αυτιά μας, να σας βάλω και εγώ ένα studio κομμάτι και να μου πείτε με τι είναι γραμμένο?

Την απάντηση την ξέρω από πρώτο χέρι και θα απαντήσω όταν θα έχουν δωθεί πολλές και διάφορες απαντήσεις.

Το μόνο tip που θα σας δώσω είναι ότι έχει ηχογραφηθεί με Stratocater.

Ιδού:

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου