Προς το περιεχόμενο

Δεν εχει χρειαστει να ρυθμισετε ΠΟΤΕ το trus rod;


mike_rhd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτη τη στιγμη εχω ολες και ολες 7 κιθαρες,σε καμμια δεν εχω ρυθμισει το truss rod εδω και 2-3 χρονια,στη βασικη μου tele εδω και 9 χρονια,βεβαια ολες εκτος απο 2  εχουν μπρατσα ροπαλα  και δεν τις παραταω στην παραλια,βρισκονται δε στην Αθηνα.

 

Ολες εχουν σχεδον μηδενικο relief & δεδομενου οτι ΜΙΣΩ το relief τις τσεκαρω καθημερινα μηπως και εχουν παρει,κατι τετοιο δεν εχει συμβει παντως τοσο καιρο.   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...πρακτικά...

 

Για να το λες... Ποια είναι η εμπειρία τώρα που έχουν περάσει κάτι μήνες;

 

...μην ξύνεσαι... :D ;)

 

Δεν έχω ανάγκη dude.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το λες... Ποια είναι η εμπειρία τώρα που έχουν περάσει κάτι μήνες;

...oύτε το κούρδισμα δεν φεύγει...ρώτα και το Γιώργη.

Ποιοί μήνες? Κανα 2-3 χρόνια εννοείς ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...oύτε το κούρδισμα δεν φεύγει...ρώτα και το Γιώργη

 

Ναι, αλλά και οι δυο σας δεν είστε vintage-πτωματολάγνοι, παίζετε με ψηφίο και όχι με ΛΑΜΠΑ και άρα η γνώμη σας ελέγχεται, ως υποδεέστερες μορφές ζωής που είστε.  8) 8) 8)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά και οι δυο σας δεν είστε vintage-πτωματολάγνοι, παίζετε με ψηφίο και όχι με ΛΑΜΠΑ και άρα η γνώμη σας ελέγχεται, ως υποδεέστερες μορφές ζωής που είστε.  8) 8) 8)

...και οι ἔσχατοι, ἔσονται πρῶτοι ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως σε ΜΠΑΣΟ έχω να δηλώσω πως το trus rod στο πρώτο μου μπάσο το οποίο ήταν του 2004 και το πήρα μεταχειρισμένο το 2005 το πείραξα πρώτη φορά πριν από κάτι μήνες που του άλλαξα τα φώτα και άρχισα να το κουρδίζω σε dropC...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιγμη εχω ολες και ολες 7 κιθαρες,σε καμμια δεν εχω ρυθμισει το truss rod εδω και 2-3 χρονια,στη βασικη μου tele εδω και 9 χρονια,βεβαια ολες εκτος απο 2  εχουν μπρατσα ροπαλα  και δεν τις παραταω στην παραλια,βρισκονται δε στην Αθηνα.

 

Ολες εχουν σχεδον μηδενικο relief & δεδομενου οτι ΜΙΣΩ το relief τις τσεκαρω καθημερινα μηπως και εχουν παρει,κατι τετοιο δεν εχει συμβει παντως τοσο καιρο.    

 

η λέξη κλειδί στην προκειμένη περίπτωση είναι "Αθήνα" όπου το κλίμα είνα ξηρό και δεν έχει μεγάλες αλλαγές στην υγρασία.Εαν τις είχες αφήσει κάπου στo Λονδίνο ή στο Bergen της Νορβηγίας τότε η απάντησή σου θα ήταν διαφορετική.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λέξη κλειδί στην προκειμένη περίπτωση είναι "Αθήνα" όπου το κλίμα είνα ξηρό και δεν έχει μεγάλες αλλαγές στην υγρασία.Εαν τις είχες αφήσει κάπου στo Λονδίνο ή στο Bergen της Νορβηγίας τότε η απάντησή σου θα ήταν διαφορετική.

 

Για αυτο και το εγραψα (μια και η συντριπτικη πλειοψηφια των μελων του ΝΟΙΖ ειναι Ελληνες και Αθηναιοι),βεβαια και η 66αρα μου τελε που..."μενει" στο Βερολινο εδω και 2 χρονια δεν εχει χρειαστει καθολου ρυθμιση (ας ειναι καλα το round lam μπρατσο της)

 

Βεβαια ετσι κι αλλοιως το θεμα μου φαινεται...καπως... ;D...μια και ειναι πανευκολο καποιος να μετραει το relief της κιθαρας καθημερινα (θελει ακριβως 2,5 δευτερολεπτα... ;D) και να πραττει αναλογα δεν ειναι δα και rocket science.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου