Προς το περιεχόμενο

Δεν εχει χρειαστει να ρυθμισετε ΠΟΤΕ το trus rod;


mike_rhd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολη την παρεα!! Εχει τυχει σε καποιες συζητησεις να ακουσω καποιους να λενε οτι δεν εχουν ρυθμισει ΠΟΤΕ το trus rod της κιθαρας τους(εχοντας παντα το ιδιο set up. Δεν αλλαζαν μεγεθος χορδων κλπ). Eγω απ' οσο θυμαμαι στις κιθαρες που ειχα σχεδον καθε φορα που αλλαζα χορδες ηθελε εστω μια μικρη ρυθμιση το trus rod. Ποιοι απο σας λοιπον δεν εχει χρειαστει νa το πειραξετε (και σε τι κιθαρα αν θελετε)? και κατι ακομα. Τι πιστευετε οτι "φταιει"?? Ειναι θεμα ξυλων?? (εδω να σημειωσω οτι εννοω τι φταιει εκτος απ το θεμα κατασκευης πχ qwartersan κλπ.. Εννοω ενα μπρατσο απο maple ειναι πιο ευαισθητο απο ενα απο μαονι??)

 

 

Thanks :)

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ειναι θεμα φυσης του ξυλου, κατασκευης/κοπης του μανικου, εξωτερικων συνθηκων (θερμοκρασια υγρασια), χρησης, τυχης...

 

ναι, στα δικα μου "ροπαλα" δεν χρειαστηκε ποτε. Με 11αρες, 12αρες και 13αρες ενιοτε, αλλα το στανταρ ειναι οι 11αρες.

 

Απ' την αλλη, το μαονενιο (50s) μανικι της Lespaul χρειαστηκε ελαχιστο πειραγμα, συμφωνα με τον "γιατρο" που μου την τσεκαρε/ρυθμισε.

 

 

αγνωσται αι βουλαι του ξυλου...  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα - επειδη εγω προσωπικα 1η φορα το ακουω αυτο που λες (οτι καποιος ισχυριζεται κατι τετοιο) δεν το πιστευω κιολας.....

ontopic

καθε φορα που αλλαζεις χορδες να θελει και ρυθμισμα το truss rod ειναι καπως παραξενο.....αν αλλαζεις παχος χορδων ειναι φυσιολογικο να θελει ρυθμιση αλλα αμα βαζεις παντα τις ιδιες δεν βλεπω τον λογο να θελει καθε 3 και λιγο ρυθμιση - μονο αν εχει εξωφρενικες συνθηκες(πολυ ζεστη / πολυ κρυο) εκει που εισαι.........λογικο ομως ειναι οτι αμα ειναι και "μαλακο" το ξυλο το επιρεαζει ποιο πολυ το tension των χορδων και ποιο πολυ οι καιρικες συνθηκες

προσωπικα επειδη εκει που ειμαι εχει χοντρο καλοκαιρι 2 φορες μονο μεσα στο καλοκαιρι ρυθμιζω truss rod

 

edit:@ alderbody - δλδ εσυ δεν εχεις πειραξε ποτέ σου truss rod ? ερωτηση κανω

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit:@ alderbody - δλδ εσυ δεν εχεις πειραξε ποτέ σου truss rod ? ερωτηση κανω

 

ναι, ποτε.

 

και μετραω το relief ανα τακτα διαστηματα.

 

Ισως το γεγονος οτι στις περισσοτερες κιθαρες μου κουρδιζω ενα ημιτονιο κατω, βοηθαει γιατι οι χορδες ασκουν λιγοτερη ταση στο ξυλο.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, ποτε.

 

και μετραω το relief ανα τακτα διαστηματα.

 

Ισως το γεγονος οτι στις περισσοτερες κιθαρες μου κουρδιζω ενα ημιτονιο κατω, βοηθαει γιατι οι χορδες ασκουν λιγοτερη ταση στο ξυλο.

σωστο και αυτο....παιζει ναι thnx

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρία μου από την '57 RI Strat μου. Την πήρα κάπου το 2001, ρυθμίστηκε πρώτη φορά φέτος. Δεν εννοώ ότι ρυθμίστηκε η βέργα: 10 χρόνια δεν είχα πειράξει ούτε καν το intonation. Μόνο λίγο με τα ελατήρια του τρέμολο είχα πειραματιστεί. Φέτος ρυθμίστηκε επειδή για πρώτη φορά ακούστηκε ένα πολύ λάιτ τρίξιμο, λόγω του ότι είχε κάνει ένα λακουβάκι το 5ο της σολ. Η βέργα χρειάστηκε ένα πολύ μικρό τσικ, η διαφορά ήταν τόσο μικρή που ίσως θα μπορούσε και να έχει αποφευχθεί. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ξύλο (maple ένα κομμάτι), νομίζω ότι φταίει που είναι καλή κιθάρα. Σε όσους έχω ακούσει να τους συμβαίνει, είναι σε καλοφτιαγμένα όργανα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρία μου από την '57 RI Strat μου. Την πήρα κάπου το 2001, ρυθμίστηκε πρώτη φορά φέτος. Δεν εννοώ ότι ρυθμίστηκε η βέργα: 10 χρόνια δεν είχα πειράξει ούτε καν το intonation. Μόνο λίγο με τα ελατήρια του τρέμολο είχα πειραματιστεί. Φέτος ρυθμίστηκε επειδή για πρώτη φορά ακούστηκε ένα πολύ λάιτ τρίξιμο, λόγω του ότι είχε κάνει ένα λακουβάκι το 5ο της σολ. Η βέργα χρειάστηκε ένα πολύ μικρό τσικ, η διαφορά ήταν τόσο μικρή που ίσως θα μπορούσε και να έχει αποφευχθεί. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ξύλο (maple ένα κομμάτι), νομίζω ότι φταίει που είναι καλή κιθάρα. Σε όσους έχω ακούσει να τους συμβαίνει, είναι σε καλοφτιαγμένα όργανα.

 

το............"καλη κιθαρα" εχει παραμετρους υποκοιμενικους και οχι αντικειμενικους ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το καλή κιθάρα όσον αφορά τον ήχο είναι υποκειμενικό. Το καλή κιθάρα στην κατασκευή και το στήσιμο είναι αντικειμενικό. Μπορώ να πω επίσης μετρήσιμο. ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 χρονια? :o Καλα εδω εμενα μ ειπε ατομο με gibson custom 80'ς οτι δεν το χει ρυθμισει ποτε εδω και 25 χρονια σχεδον και εμεινα λαλακας :-X. Γι αυτο ανοιξα το thread να παρω μια γενικη εικονα.

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλή κιθάρα όσον αφορά τον ήχο είναι υποκειμενικό. Το καλή κιθάρα στην κατασκευή και το στήσιμο είναι αντικειμενικό. Μπορώ να πω επίσης μετρήσιμο. ;)

 

off topic βεβαια:

θα μου επιτρεψεις παλι να διαφωνησω - βριθουν τα παραδειγματα απο ατομα τα οποια δεν θεωρουν "καλη" κιθαρα μια ακριβη (ας πουμε των 2500 ευρω) αλλα εχουν βρει την τελεια κιθαρα για αυτους σε οργανο των 600 ευρω - ηχο/πιασιμο/looks και ολα τα συναφη....οποτε και παλι επανερχομαι στην αρχικη μου δηλωση οτι ειναι υποκειμενικο και οχι αντικειμενικο

 

ΥΓ : διαφωνω φιλικα παντα ετσι ? μην παρεξηγηθουμε

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου