Προς το περιεχόμενο

Μιξαρωντας τυμπανα,step by step


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αλλα για ποιον λογο χρησιμοποιησε τις εκαστοτε ρυθμισεις.

Φιλικα παντα

 

μα αυτο νομιζω το ειπα

 

 

το κλειδι ειναι να υπηρετεις σωστα το ...ασμα και το συνολικο αποτελεσμα.

 

με αλλα λογια οταν μιξαρουμε ντραμς (αλλα και οτιδηποτε οργανο) ο μοναδικος μας στοχος ειναι να δωσουμε ενα συγκεκριμενο ηχοχρωμα στη συνολικη μιξη (& φυσικα να ταιριαξουμε ολα τα οργανα σωστα),αυτο ομως διαφερει απο παραγωγο σε παραγωγο,απο ...μικτη σε μικτη και απο ...τραγουδι σε τραγουδι....ασε που τις περισσοτερες φορες διαμορφωνεται κατα τη διαρκεια της μιξης (το ιδιο το τραγουδι σε "πηγαινει" δηλ.) 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αλλα για ποιον λογο χρησιμοποιησε τις εκαστοτε ρυθμισεις.

:-\

Οχι λες για ποιον λογο χρησιμοποιεις το καθε εφε

εγω λεω αυτο

Δεν θα ηταν καλυτερα να ελεγε τουλαχιστον οτι π.χ. Ανεβασα την ταδε συχνοτητα για να τονισω αυτο και εκοψα την αλλη για να.. κλπ

 

Για τα υπολοιπα δεν μπορω παρανα συμφωνησω σε ολα οσα λες  :)

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αυτο το απαντησα... ;D

 

2.το να κατσω να γραψω τις ρυθμισεις των 10 ξεχωριστων καναλιων και των...32 plug ins που χρησιμοποιησα ειναι λιγο....κουραστικο...

 

ασε που σιγα μη θυμαμαι μετα απο 2 ωρες μιξη ....step by step τους λογους για τους οποιους εδωσα 1db στους 6000 στο ταμπουρο ή εκοψα μισο db απο τους 500 στο βαθυ... ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αρχηγε μου εχεις δικιο. Τις εχω δει τις απαντησεις σου

Οσα λεω πανε στην απαντηση του vagelism, λεγοντας οτι για να θεωρηθει online σεμηναριο

και αναλυση step by step θελει και αυτες τις λεπτομερειες. Οχι για να βαλω τις ιδιες ρυθμισεις στο ντραμ τρακ μου αλλα αν υπηρχαν και τα τρακς ξεχωρηστα θα μπορουσα να τα φορτωσω στο DAW μου και να κανω step by step τις κινησεις σου για να καταλαβω γιατι και πως  8)

 

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ενας...κατα βαθος...οδηγος αλλα περισσοτερο μια παρουσιαση της μεταβολης του ηχου των τυμπανων με την εφαρμογη των διαφορων...τζιμπραγκαλων ;D (εφε,eq,comp etc) 

Ναι το ξερω!!!  8)

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Spyroid

Σεμιναριο με την εννοια που το θετεις δεν ειναι.. Και πως αλλωστε θα μπορουσε να ειναι..οταν σε μια παραγωγη παιζουν τοσες λεπτομερειες και εκατονταδες ρυθμισεις.

Θα ηθελε καταρχην 10 σελιδες αρχικο thread..για κατι τετοιο.

Για μενα ειναι σεμιναριο με την εννοια οτι ο ανθρωπος εκατσε και ανεβασε τοσα διαφορετικα δειγματα ηχου,  προσθετοντας διαδοχικα μια -μια τις  ΒΑΣΙΚΕΣ ΤΟΥ ρυθμισεις ,  για να μπορουμε να καταλαβουμε  τι επιδραση εχει το καθε τι..

Για ενα ντραμμερ σιγουρα και ηταν σεμιναριο η Online μαθημα {οπως θες πεσ το}...γιατι του διδασκει ακριβως αυτο..

Το οτι καποια πραγματα ειναι αυτονοητα για εμας...δεν ειναι για ολους..και ειμαι σιγουρος οτι υπο αυτο το πρισμα το ανεβασε ο Sf.

Για μενα.. Δεν εχει νοημα να ξερεις  τι συχνοτητες ακριβως θες να τονισεις σε ενα ταμπουρο. ..αλλα να ξερεις οτι θες λιγα πριμα..λιγα μπασα...η λιγα μεσαια.

Επισης να ξερεις τι θα συμβει αν ανοιξεις σε ενα καναλι ενα κομπρεσορα..

Απο εμενα εχει ενα μεγαλο ευχαριστω.

 

 

Κι ας τα ξερω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω οτι το τελικο διαφερει τοσο πολυ...ισως ειναι λιγο πιο χρωματισμενο αλλα οκ,αν ημουνα ο ντραμερ δεν θαλεγα ας πουμε"πω πω,μου τον μαμησε τον ηχο ο τυπος"...ειναι πολυ υγιης μιξη και ηταν πολυ ενδιαφερον να παρατηρω τις μικρες (μεταβολες) στον ηχο του σετ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ΜΠΡΑΒΟ στον Superfunk για το θεμα,για την διαθεση του να μοιραστει με το φορουμ μια τετοια διαδικασια!

 

Για το -ανουσιο-ψειρισμα τωρα:

Ωραιος ηχος!

Moνη μου ενσταση ο ηχος της μποτας.Νομιζω ηθελε περισσοτερο μαζεμα και punch ωστε να μη λασπωνει με το μπασο.

 

Επισης..SF εχω καταλαβει οτι το τρεμολο στην κιθαρα σε τρελαινει και του δινεις και καταλαβαινει!Οταν ακουσα το κομματι στην αρχη νομισα οτι ειχε pumping λογω compression ενω ηταν το..τρεμολο.. :o

 

Well done my friend!

Thanks! ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ερώτημα από τον άσχετο. Από τη στιγμή που φτιάχνεις ήχο στα τούμπανα, δεν τον πειράζεις μετά; Γιατί εμένα π.χ. μου άρεσε το ταμπούρο μόνο του αλλά μέσα στο κομμάτι δεν μου έδενε όσο θα ήθελα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου