Προς το περιεχόμενο

Μπορεί να συνδιαστεί σε καμπίνα 2 χ 12 celestion G12T 75 με Vintage 30 ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί να συνδιαστεί σε καμπίνα 2 χ 12  celestion G12T 75  με  Vintage 30 ???

με ενδειαφέρει απόλυτα Vintage tone αν οχι ποιό απο τα δύο θα συστήνατε .

 

περιμένω τις γνώμες σας ευχαριστώ

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παντα συνδιαζονται,το θεμα ειναι αν σου αρεσει εσενα,τεχνικα δεν υπαρχει κανενα προβλημα.(η Matchless χρονια τωρα χρησιμοποιει διαφορετικα μεγαφωνα στους ενισχυτες της)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τεχνικα το γνωριζω οτι δεν υπαρχζει προβλημα απλα επειδη δεν τα εχω ακουσει μαζι και κυριως το 30  εχω ακουσει περισσοτερο, ρωταω μηπως το ενα αλληλοαναιρει το αλλο διοτι απο ποστ εχω διαβασει οτι το καθενα απαιτει και αλλες ρυθμισεις στο εκουαλαιζερ του ενισχυτη .

www.analogdesignaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα έχω ακούσει να παίζουν μαζί, τα έχω ακούσει βεβαίως μόνα τους, αλλά από όσα έχω διαβάσει, επειδή κατασκευάζω κ εγώ την δικιά μου 212, έχουν αλληλοσυμληρωτικό χαρακτήρα συχνοτικά. Το 30 ειναιγνωστό για το mid-presence του ενώ το G12T είναι γνωστό και αρεστό για τον scooped-mid χαρακτήρα. Αλλά για vintage ήχο γνώμη μου είναι να μην το χρησιμοποιήσεις κ να στραφείς σε ένα μεγάφωνο όπως το G12H ή το G12M αν οποσδήποτε δεν θες να χρησιμοποιείσεις 2 βινταζ30. Δυστυχώς δεν μπορώ να μιλήσω για μεγάφωνα άλλης εταιρίας (eminence) καθώς έχω μηδενική εμπειρία

Remember...relativity...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπορεί να συνδιαστεί σε καμπίνα 2 χ 12  celestion G12T 75  με   Vintage 30 ???

με ενδειαφέρει απόλυτα Vintage tone αν οχι ποιό απο τα δύο θα συστήνατε .

 

περιμένω τις γνώμες σας ευχαριστώ

 

Λίγο δύσκολα...

 

Πρέπει να προσέξεις το διαφορετικο sensitivity που έχουν αυτά τα μεγάφωνα. G12T 75=97dB, V30=100dB. To V30 θα είναι πολύ πιο δυνατό.

 

Σαν ηχεία το πρώτο είναι εντελώς thrash metal/pantera mid scooped και το άλλο πριμομεσαίο, κλασικός ήχος 90s rock.

 

Για να γίνουν συγκεκριμένες προτάσεις, θα πρέπει να ξέρουμε και τον ενισχυτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης αν δε θες το ένα να λειτουργεί ως φίλτρο για το άλλο θα πρέπει να τα συνδέσεις παράλληλα, οπότε θέλει ψάξιμο και το θέμα των αντιστάσεων καμπίνας - ενισχυτή

 

τέλος  σε παράλληλη σύνδεση αν το 30 έχει 8Ω και το 75 4Ω, θα εξισσοροπηθεί η διαφορά σε ευαισθησία, αν είναι αντίστροφα θα διπλασιαστεί το πρόβλημα και αν είναι και οι δύο 8Ω θα παραμείνει 3 ντεσιμπέλ  (δεν ξέρω τι αντιστάσεις έχουν στην πραγματικότητα, γράφω τι παίζεται θεωρητικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Aν συνδέσει παράλληλα τα 8 ohm με τα 4 ohm, θα πρέπει ο ενισχυτής του να έχει έξοδο 2,7 ohm για να μην υπάρχει impedance mismatching. Λίγο δύσκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν όλη η σειρά classic της celestion βγαίνει σε 8 κ 16 ohms (εκτός από το G12K-100 νομίζω). Επίσης νομίζω ότι δεν πρέπει να ψειρίζουμε τόσο το θέμα δεδομένου ότι ακόμη και εταιρίες όπως η Bogner συνδιάζουν αυτά τα 2 μεγάφωνα στις καμπίνες τους... Ναι τα 3db είναι κάμποσα αλλά δεν είναι καταλυτικός παράγοντας για το αν θα ακούγεται στον φίλο σωστά ή όχι

Remember...relativity...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε οριζοντια διαταξη αν σου αρεσει το V30 είσαι οκ γιατί βασικα αυτο θα ακους.Το G12T θα το ακουσεις στις ηχογραφησεις.Σε vertical καμπινα και με το V30 κατω καπως καλυτερευει το ολο balance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου