Προς το περιεχόμενο

Zildjian 5A Sticks


BlackScorpio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ειναι ευφημισμός για το βαραω δυνατα - κοπαναω...και ναι,μπορουμε να παιξουμε και πιο σιγα "but takes the fun out of it"...:PpP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μου εξηγησει καποιος τι ειναι το "βαρυ χερι"??? ::) ::) ;D ;D

 

 

Οταν πλακωνοσουνα στο ξυλο στο σχολειο και ετρωγες καμμια σφαλιαρα που ποναγε ..Θυμασαι;;;;

ε αυτο ειναι το βαρυχερι .Τωρα εσυ απ'οτι εχω δει και ακουσει επειδη εχεις πολυ καλες δυναμικες στο παιξιμο σου μας μπερδευεις .Ειναι αυτο που εχουν οι ντραμμερ της κλασης σου. Δεν παιζει ρολο 100% το παχος της μπακετας αλλα η μελετη που εχεις ριξει με τις μπακετες που σε βολευουν και εχεις προσαρμοσθει επανω τους ...Μα τι σου λεω τωρα εσυ τα ξερεις καλυτερα απο μας ...Ωραιο παιξιμο στο live στο VOX  Μιχαλη ( Πρωτοψαλτη - Γαλανη ) ειδα χθες βραδυ στο  YOU TUBE !!!!!!!!!!!!!! Μαεστρος ο Γ.Ζαχαριου ηταν ; Ο πνευστος ειναι ο Γνωστος Τ....ς  αν δεν κανω λαθος .Καλημερα σε ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είμαι λίγο βαρυχέρης αλλά είμαι και 95 κιλα.

Λοιπόν για να λέμε τα πράματα με τονομα τους, οι 2Β για βαρύ rock παίξιμο ναι είναι κορυφη τις γουστάρω και εγω αλλά για δυνατα και συναμα γρήγορα παιξίματα δεν είναι.

 

 

 

Βεβαια όλα ειναι θεμα γουστου, εγω με 2Β thrashoκαταστασεις δε βγάζω...

 

Τεκμηριωνεις γιατι μια 2b δεν ειναι για γρηγορα παιξιματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πλακωνοσουνα στο ξυλο στο σχολειο και ετρωγες καμμια σφαλιαρα που ποναγε ..Θυμασαι;;;;

 

 

oντας ντραμερ απο παιδι ημουν πολυ προσεκτικος με τα χερια μου και απεφευγα να παιζω ξυλο... ;D επισης επειδη ειχα μια τρελλα(γυαλιζε το ματι μου)ακομα και οι παλληκαραδες κολωναν λιγο! ;D ;D ;D

 

σχετικα με το βαρυ χερι λοιπον...το θεμα ειναι,ο σταλονε εχει πιο ΔΥΝΑΤΟ χερι απο μενα ετσι?(με δερνει :'()...αν κατσουμε κι οι δυο στα τυμπανα ποιος θαχει ηχο?πιο στρογγυλο,πιο μουσικο,ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ...?εγω!γιατι εχω τεχνικη...τι ειναι τεχνικη?ειναι αρκετα πραγματα αλλα το πιο βασικο και θεμελιωδες-και υγιες-ειναι να μαθεις να παιζεις με το βαρος του χεριου ΣΟΥ και την επαναφορα(ρημπαουντ) της μπαγκετας...

 

τωρα οσον αφορα τις μπαγκετες ΓΙΑ ΜΕΝΑ κατα σειρα προτεραιοτητας,σημασια εχει!

 

1)το παχος-καθοριζει πως καθεται το χερι σου στην μπαγκετα

2)το ζυγισμα-προτιμω μπαγκετες που ειναι πολυ ισσοροπημενο το βαρος

3)το taper(νομιζω ετσι λεγεται)-το ποσο παχια ειναι η μπαγκετα στο λαιμο της και με τη διαβαθμιση λεπταινει οσο πλησιαζει προς το τιπ(μυτη)...καθοριζει σε μεγαλο βαθμο(σε συνδυασμο με το τιπ)attack,punch και μεγεθος ηχου που παιρνεις απο την μπαγκετα...

4)το βαρος

5)το τιπ-barrel,acorn,teardrop,large teardrop,long barell,large teardrop...οπως και στο 3,αλλα εχει και την πλεον σημαντικη επιδραση στον τυπο/ποιοτητα ηχου απο τα πιατα...

 

εχοντας περασει απο αρκετες μαρκες και μοντελα(pro-mark billy cobham,vic firth harvey mason,vic firth dejohnette,regal tip ed thigpen,vater teardrop/acorn/fusion 5a/copeland,vic firth weckl 2)οι μπαγκετες που παιζω τωρα ειναι τις σειρας sd(bolero ,driver 9,swinger 10).με καλυπτουν απολυτα σε διαφορα επιπεδα εντασης/δυναμικων,ειναι οι  πιο ισορροπημενες(βλ.2)που εχω παιξει και αυτο που μ'αρεσει ειναι οτι δεν καταλαβαινω παρα μικροδιαφορες οταν παω απο την μια στην αλλη...ολα τα αλλα τα αναλαμβανει το χερι μου...

 

 

Ωραιο παιξιμο στο live στο VOX  Μιχαλη ( Πρωτοψαλτη - Γαλανη ) ειδα χθες βραδυ στο  YOU TUBE !!!!!!!!!!!!!! Μαεστρος ο Γ.Ζαχαριου ηταν ; Ο πνευστος ειναι ο Γνωστος Τ....ς  αν δεν κανω λαθος .Καλημερα σε ολους

 

thanks!ζαχαριου ναι.!τ.....ς?????? :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεκμηριωνεις γιατι μια 2b δεν ειναι για γρηγορα παιξιματα?

 

Ναι...γιατί μαλλον θα σε πιάσει καμια τενοτιτιδα ή γενικά πόνοι σε καρπό κτλ.

Κοίτα αυτό που λέω δεν αποτελεί κανόνα. Αλλωστε όλα θεμα προτιμησεων είναι.

Απλά το να παίζεις skankbeats ή blastbeats από τα 160+ εως 200+ με 2Β όπως και να εχει είναι λίγο σκληροπυρηνικο.

 

Τωρα αν εχει δει καποιος ενα drummer να παίζει με 2Β τετοιες ταχυτητες με ανάλογες και σωστες δυναμικες δε σημαινει ότι μπορουν να το κάνουν όλοι.

Στα γρηγορα παιξιματα πάντως οι μπακετες που ανεφερα είναι καλές επιλογες.

 

Για μενα σε τέτοια παιξίματα οι 2Β είναι λίγο "risky" και για τα χερια και για τα δερματα και για τα πιατίνια.

 

Τις αντεχω "σωματικά" για ενα live ανετα, απλά το να κάνω με τετοιες μπακετες 2ωρες και 3ωρες πρόβες ...ε απλά δεν το αντεχω.

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To γρηγορο παιξιμο μια χαρα μπορει να γινει και με 2Β και με πιο χοντρες. Ολα ειναι θεμα τεχνικης.

 

Δειτε τον Thomas Lang πχ αλλα ακομα και τους marching drummers που παιζουν φουλ γρηγορα και rudimental θεματα, και οι μπαγκετες τους κανουν τις 2Β να φαινονται ξυλακια για σουβλακι...

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To γρηγορο παιξιμο μια χαρα μπορει να γινει και με 2Β και με πιο χοντρες. Ολα ειναι θεμα τεχνικης.

 

Δειτε τον Thomas Lang πχ αλλα ακομα και τους marching drummers που παιζουν φουλ γρηγορα και rudimental θεματα, και οι μπαγκετες τους κανουν τις 2Β να φαινονται ξυλακια για σουβλακι...

 

Και εγω αυτο αρχιζω να καταλαβαινω απο προσωπικη εμπειρια.

Μια πιο βαρια μπαγκετα δινει καλυτερο rebound σε συνδυασμο με λεπτο(οχι χοντροκομμενο)taper οπως ειπε ο kapdrums...

Και φυσικα ενας καλος παιχτης παιζει με οποιαδηποτε μπαγκετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oντας ντραμερ απο παιδι ημουν πολυ προσεκτικος με τα χερια μου και απεφευγα να παιζω ξυλο... ;D

 

Ασχετο, αλλα εχω την εντυπωση οτι λογω τραυματισμου στον καρπο σε καυγα/αθλημα ο Pastorius κατεληξε μπασιστας απο ντραμερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι δεν τραυματιζεσαι απο τις μπακετες (χοντρες η ψιλες ) αλλα απο ελλειψη τεχνικης ,επισης η προσαρμογη σε καποια μπακετα (παχος,βαρος ,μηκος) βοηθαει συτην καλυτερη εκτελεση των ασκησεων αλλα και γενικα στα live  που συμμετεχετε .Πιο πολυ κινδυνευετε απο σηκωμα βαρους ,εργασιων που δεν εισαστε εξειδικευμενοι ,καυγαδες οπου ο αλλος σου στριβει τον καρπο σαν να εισαι στο Δημοτικο σχολειο κλπ

Αυτα που λεει ο kapdrums  ειναι σωστα και εχει προστατεψει τα χερια του (δηλαδη το ψωμι του )

Το ιδιο εκανα και εγω στα νιατα μου και δεν μου βγηκε σε κακο .Ακομα παιζω ικανοποιητικα χωρις πονους ιδιαιτερους (2 τενοντιτιδες) αλλα θελει ασκηση (οχι μελετη ) στα χερια και στα ποδια ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 1-2 ΩΡΕΣ .θΑ ΓΡΑΨΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΓΙ'ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου