Προς το περιεχόμενο

Zildjian 5A Sticks


BlackScorpio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιο πολυ κινδυνευετε απο σηκωμα βαρους ,εργασιων που δεν εισαστε εξειδικευμενοι

 

....το hardcase με τα σιδερα... ;)

 

 

Μια πιο βαρια μπαγκετα δινει καλυτερο rebound σε συνδυασμο

 

την καλυτερη επαναφορα εχει η μπαγκετα που ειναι πιο ζυγισμενη...αν ειναι πιο βαρια μπροστα η πισω εχεις συμβιβασμο αναγκαστικα...

 

To γρηγορο παιξιμο μια χαρα μπορει να γινει και με 2Β και με πιο χοντρες. Ολα ειναι θεμα τεχνικης.

 

Δειτε τον Thomas Lang πχ αλλα ακομα και τους marching drummers που παιζουν φουλ γρηγορα και rudimental θεματα, και οι μπαγκετες τους κανουν τις 2Β να φαινονται ξυλακια για σουβλακι...

 

κοιτα,ο λανγκ ειναι ΓΟΜΑΡΙ σωματικα(ψηλος,φαρδυς,δυνατος,γυμνασμενος) και χρησιμοποιει σε πολυ μεγαλο βαθμο την μυικη του δυναμη,παιζει locked grip(οπως κι ο ντονατι λιγο πολυ...αλλο γομαρι κι αυτος)...κι ο τσεημπερς κατι τετοιο,καλα αυτος κανει gigs απο τα 6 του οποτε το σωμα χτιζεται πανω στο σετ μαλι με την φυσιολογικη ενιλικιωση του...αφηνουμε απ'εξω τους τονους ταλεντου που κουβαλανε και οι 3 και τα 12ωρα μελετης(στην περιπτωση του ντονατι ισως και 16ωρα)... ;)

 

αν επειμενει κανεις να δοκιμασει αυτην την προσεγγιση γρηγορα στην τραπεζα(η καλυτερα, μασουρια κατω απο το στρωμα)γιατι οι γιατροι κοστιζουν! ;D

 

σχετικα κλειδωμενα χερια εχουν και οι ντραμλαιναδες οι οποιοι επισης παιζουν σε ΜΙΑ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ(ενα τυμπανο,μια συμπεριφορα της μπαγκετας,ενα επιπεδο επεναφορας)...γιαυτο και στο ντραμσετ ακουγοντα ψιλοσκατα.μιλαω για κατεξοχην για ντραμλαιναδες κι οχι ντραμερς που εχουν κανει ντραμλαιν(π.χ. δοριζας).

 

ο γιγαντας ταλεγε πριν χρονια(εγω τον ακουσα!)

 

Drum Lesson Dave Weckl - A Natural Evolution (part 1)

 

κι ο αλλος πιο προσφατα-ΒΡΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ dvd!!!!

 

δειτε τα χερια τους εκει στο 3''10'' φαινεται καθαρα η φυσικοτητα...α,και μην μπερδευεστε-ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ FINGER STROKES!!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πραγματικα..δεν ξερω αν υπαρχει συγκεκριμενη βαση σχετικα με το τι ειναι καλυτερο .

2b-5b-7a??

Νομιζω οτι και οι 3ς εξυπηρετουν συγκεκριμενο σκοπο.

Αυτο που μπορω να προσφερω στην συζητηση ειναι η προσωπικη μου εμπειρια.

 

Παλιοτερα επαιζα με τις Omar Hakim VV που ηταν αν δεν κανω λαθος 5β.

Oταν ξεκινησα τα rudimental solos ..ενοιωθα οτι το βαρος της μπακετας  με βοηθουσε ....ενω ηθελα να αναπτυξω οσο το δυνατον περισσοτερο το fingers control μου.

Ξεκινησα λοιπον να παιζω με 7α και...εκτοτε δεν ξαναγυρισα ποτε στο 5.

Ειδα αισθητη βελτιωση στην ταχυτητα αλλα και την καθαροτητα..σε συνδιασμο με λιγοτερη κοπωση και στα δαχτυλα αλλα και στους καρπους μου.

 

Πιστευω οτι για ροκ - heavy παιξιματα με καθαρά 2-4 δυνατα χτυπηματα σε μεγαλα ταμπουρα η power toms.. ισως ειναι καλυτερες οι πιο μεγαλες σε παχος και βαρος μπακετες.

Για rudimental  η  jazz παιξιματα παλι...που θελουμε ταχυτητα...ειμαι της αποψης πιο ελαφριες και πιο thin μπακετες.

Πολυ μεγαλη βαση πιστευω παιζει επισης..και η σωματικη διαπλαση αλλα και το βαρος του drummer.

Καλο βραδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα στις μπακετες ισχυει οτι ισχυει και με τις...χορδες στην κιθαρα...ολοι μας ξερουμε οτι δεν εχει σημασια με τι μπακετα παιζεις φτανει να σε ΒΟΛΕΥΕΙ...αλλα πολλοι επιμενουν οτι οσο....μεγαλυτερες τοσο καλυτερα (δυνατοτερα,με καλυτερο ηχο  κτλ) ... ;D

 

Αν και δεν θεωρω τον εαυτο μου...full drummer (ειμαι ως γνωστον πολυτεχνιτης και ερημοσπιτης σε πολλα οργανα... ;D)...ας πω και εγω την εμπειρια μου.

 

Ξεκινησα να παιζω με 2Β γιατι τοτε πιστευαμε οτι οσο πιο βαρια η μπακετα τοσο το καλυτερο μια και "βαρας πιο δυνατα","αλλωστε και ο John Bohnam με 2Β επαιζε" (κατι που αποδειχτηκε ΛΑΘΟΣ μια και επαιζε με 2Α δηλ. μια μπακετα μεταξυ 5Α & 5Β... ;D).

 

Kαποια στιγμη ειχα φτασει να παιζω με 2S!!

 

Μετα ανακαλυψα το Maple που εχει μικροτερο ειδικο βαρος απο το hickory και ετσι το γυρισα στις Vic Firth SD1 μια και μου αρεσουν οι παχυτερες μπακετες,το κακο ομως με τις SD1 ειναι οτι οπως ολες οι βαριες μπακετες δεν εχουν καλο ηχο στα λεπτοτερα πιατινια και μια και προτιμω λεπτοτερα πιατινια τα τελευταια χρονια κατεληξα στις SD9 που εχουν το παχος της 5Β ,ειναι ελαφριες και εχουν ωραιο ηχο σε ολα τα πιατινια (και για κοπανημα τις γυρνας αναποδα,οπως κανει και ο Steve Gadd & καθαρισες)

 

Παντως δεν χρειαζεται να παιζεις με πολυ βαριες μπακετες για να παιξεις πολυ δυνατα ακομα και ο Larry Mullen (απο τους πιο δυνατους ντραμμερ που εχω δει απο κοντα) με  5Α παιζει  ,επισης οπως λεει και ο Μιχαλης με την καταλληλη ΤΕΧΝΙΚΗ μπορεις να ακουστεις παρα πολυ δυνατα (ο δυνατοτερος ντραμμερ που εχω ακουσει ποτε μου ειναι ο Charlie Watts,η ταμπουρια του ανασταινει νεκρους και παιζει με λεπτες μπακετες και Traditional grip!)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου