Προς το περιεχόμενο

Διαλέγω τον εξοπλισμό μου σα να είμαι τυφλός...


Spiros Poullos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα...

 

Ανοιγώ αυτό το θέμα για να συζητήσουμε τα κριτήρια επιλογής του εξοπλισμού μας...

Θα αναφερθώ στα πιατίνια καθώς είναι ο κυρίως εξοπλισμος που παίρνουμε οι περισσότεροι πριν πάρουμε ολόκληρο σετ.

 

Ποιά είναι λοιπόν κάποια κριτήρια επιλογής ενός πιατινιου για παράδειγμα...?

 

1) Ήχος, Ηχόχρωμα, Pitch

2) Φινίρισμα (καθώς εππιρεάζει άμεσα τον ήχο)

3) Mάρκα - Εταιρία - Σειρά

4) Τιμή

 

Υπάρχουν πολλοί (ήμουν και εγω ένας από αυτούς) που δεν αγοράζουν πιάτα αλλά μάρκες.

 

Οι οποίοι που λένε:

 

"Εγω παιζω με sabian"

"Εγω με zildjian" κοκ...

 

Γιατί ρε μάγκες? Έχετε μήπως συμβόλαιο..? μπα...

Έχετε κ.......σει που παίζει ο Portnoy με Sabian και πήρατε και εσείς μήπως και γίνεται Portnoy..?

 

Γιατί ειλικρινά δεν πιστευω πως οι περισσότεροι από αυτούς που έχουν κατασταλάξει σε ΜΙΑ εταιρία, είναι τέτοιου επιπέδου drummers

 

Εγώ προσωπικά εφυγα πολύ γρήγορα από αυτό το τριπ.

 

Σίγουρα τα Sabian AAX Stage Hats δεν τα αλλάζω

To Meinl MB10 Bell Blast Ride μου εκατσε κουτί αλλά μπορεί και κάποια στιγμή να το αλλάξω

Σίγουρα τα crash μου θα είναι Zildjian A Custom ή τέτοιου τύπου (brilliant, high-pitched, όχι πολύ sustain κτλ) αλλά αν βρω και άλλης εταιρίας τέτοιου τύπου δε θα πω όχι.

Με τα china και τα splash η χαρά του παιδιού...κάθε αγορά και διαφορετικό...κοφτά όμως και γρήγορα china.

 

Και πάει λέγοντας

 

Ενας δάσκαλός μου δούλευε στο Musik Produktive στη Σόλωνος γύρω στο 2000 και πιο πριν.

 

Όταν πηγαίναμε να "ακούσουμε" πιάτα για τις επικειμενες αγορες μας (πιτσιρίκια τότε), εκείνος μας εβαζε πλάτη στα πιάτα και ξεκιναγε να χτυπάει και εμεις του λέγαμε "μάρεσε το 1, το 3 και το 7" πχ. Και όταν είχαμε τα φράγκα τα σκάγαμε!

 

Μη ψαρωνουμε από μάρκες/σειρες και τους drummers που προωθουν τα τυμπανα/πιατίνια/δέρματα τους κοκ.

 

Το ίδιο ισχύει και για τα ταμπούρα, τα σετ, τις κιθαρες, τους ενισχυτες κοκ.

 

Διαλέξτε τα όργανά σας με το αυτί σας και όχι με το μάτι σας...διαλέξτε το προϊόν και ΟΧΙ ΤΗ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ

 

Με προσοχή όμως γιατί μη νομίζετε ότι το crash που ακούσατε στο μαγαζί και σας αρεσε σημαίνει ότι θα σας αρεσει και στην πρόβα που θα πάτε να κάνετε.

 

Εγω την πάτησα πρόσφατα με ενα k custom session crash...στο νακα μου ακουγοταν κουκλι και οταν το πηρα στο στουντιο εκλαιγα τα λεφτα μου...ευτυχως το εκανα τραμπα γρήγορα!

 

Καλές Αγορές - Επιλογές

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερω κι εγω...τα τελευταια χρονια ματι και αυτι συμφωνουνε 9/10 φορες...ξερω περιπου ποια πιατινια θα μου κανουν κατι,απο την εμφανιση τους...δηλαδη,φινιρισμα,μεγεθος καμπανας,συνολικη καμπυλη κλπ...ειδικα στα ride αν ΔΕΝ εχουν αυλακια,9/10 φορες δεν μπαινω καν στον κοπο...αλλα ενταξει ριχνω και καμμια αναγνωριστικη και σε κανα που ισως να μην μου γεμιζει το ματι και τοσο...στο τελος ομως αποφασιζει το αυτι(..και το πορτοφολι.. ;)).

 

ενα καλο τρικ για να σιγουρευτειτε λιιιιιιιγο παραπανω οτι το πιατο που κελαηδαει στο μαγαζι δεν θα κρωζει σαν καρακαξα στο στουντιο,ειναι το εξης...παρτε μαζι σας το mp3 player σας και ενα ζευγαρι ακουστικα καλουτσικης ποιοτητας οχι πολυ κλειστα...βαλτε το mp3 να παιζει(το/τα στυλ μουσικης για το οποιο προοριζεται το πιατινι)και παιξτε απο πανω...δεν ειναι συμβολαιο αλλα κααααατι παραπανω καταλαβαινεις...

 

 

επισης οταν δοκιμαζουμε πιατο,ζηταμε να μας το βαλουν σε ΒΑΣΗ πιατου...σε αυτα τα τσιγκελια πανω στα οποια βρισκονται τα πιατα δεν μπορεις να καταλαβεις τιποτα...σε μια βαση με τα σφουγκαρακια κλπ...οπως θα το παιξεις..

 

να κι ενα χρησιμο λινκ για να κατανοησετε λιγο περισσοτερο την ανατομια των πιατινιων!

 

http://www.paiste.com/e/support_anatomy.php?menuid=315

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και υπαρχουν καποιες βασικες σταθερες σχετικα με τις μαρκες και τα πιατα..θεωρω οτι το να εχεις στεγανα βασιζομενος στα προτυπα σου...εκτος οτι ειναι λαθος...κοστιζει..

Τα πιατινια ειναι ζωντανοι οργανισμοι με προσωπικοτητα.

Ποτε δυο ιδια πιατινια - ιδιας σειρας...δεν ακουγονται ιδια.

Η αγορα ενος πιατινιου θελει πολυ ακουσμα και πολυ δοκιμη. Χωρις στεγανα αλλα μονο με καθαρο αυτι!!

Προσωπικα αυτο που λεω σε ολους τους μαθητες...ειναι οτι πρεπει να εχουν απολυτη αποψη στο τι χαρακτηριστικα θελουν να εχει το πιατο που θελουν πριν πανε στο καταστημα. Και να ξερουν να ζητησουν αυτα τα χαρακτηριστικα..[Ping - attacκ- sustain- wash κλπ}

Ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο να επιλεξεις αναμεσα σε 100 crash αν δεν ξερεις τι ακριβως θες.

το ιδιο ισχυει και για Ride η Hihat.

Θεωρω παντος οτι πολυ καλο μου εχει κανει η ενασχοληση μου με τα ηλεκτρονικα και οι επιλογες που σου δινουν σε κουρδισματα και διαρκειες στα πιατινια..

Μπορει να ειναι ψευτικα αλλα θεωρω οτι μου εχει δωσει πειρα γιατι για πολλα χρονια τα σκαλιζα συνεχεια προσπαθωντας να βρω τον ηχο μου.

Εχω επισης μια ιστορια που θελω να μοιραστω..

Πριν χρονια εψαχνα για splash-ακια

Ειχα παθει Κatche-κιαση...και ηθελα  8- 10 -12..

Παω λοιπον στο Νακα και μου ανοιγει την τσαντα με τα splash.

Δοκιμασα 30 διαφορετικα...ΑΚΡΙΒΑ splash...αλλα τιποτα δεν μου εκανε το WOW FACTOR

Απογοητευμενος...κοιταζω σε μια γωνια ενα b8 Sabian splash..που καθοταν πανω στα τσιγκελια μεσα στη σκονη..γιατι ολοι σνομπαραν να το χτυπησουν.

του ριχνω μια..και μενω εκπληκτος..

Ηταν εξαιρετικο..

Εκεινη τη μερα...αναμεσα σε Α, Κ ΑΑΧ, ΗΗ splash...το WOW...μου το εβγαλε ενα φτηνιαρικο B8.

Kαλημερα σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα ΠΑΙΧΤΑΡΑΔΕΣ ΜΟΥ  ΣΑΦΩΣ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ πολυ καλο (Beeros γαρ εθεσε τουτο) .Πραγματι οι προλαλησαντες το θετουν σωστα ..μονο το ΑΥΤΑΚΙ μας διαλεγει ουτε τα Prospectus ,ουτε τα δειγματα στο you tube η στα ηλεκτρονικα μαγαζια .Πας -χτυπας -ακους και αποφασιζεις και παλι αλλιως ακουγεται στον χωρο του μαγαζιου αλλιως στον δικο σου.Επισης και ο τροποσ που το χτυπας παιζει ρολο .Οσοι λοιπον δεν ειστε σιγουροι παρτε μαζι σας εναν εμπειρο για βοηθεια .Εγω μεχρι τωρα ημουν τυχερος σ'αυτο το θεμα ακομα και πιατα που μου χαρισαν μου βγηκαν καλα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kapdrums

 

Πλέον και εγώ "μπορώ" να διαλέξω "με το μάτι" βάσει των χαρακτηριστικών που αναφέραμε.

πχ μαρέσουν crash τύπου A Custom ,τα Sabian AA AAX όμως δε με ενθουσιάζουν όσο τα A Custom

 

Βέβαια το θέμα γενικά απευθύνεται πιο πολύ στου νέους-φιλόδοξους μουσικούς που συνήθως την πατάνε βλέποντας τους αγαπημένους τους μουσικούς να παίζουν με συγκεκριμενο εξοπλισμό και μπορεί να την πατήσουν με μια αναλογη αγορα...

 

@vaggelism

 

τα "φτηνιάρικα" splash - china, έχει αποδειχθεί ότι πολλές φορές έχουν καλυτερο vfm από τα ακριβά. Απλά έχουν κ λιγοτερο χρόνο ζωής (συνήθως)

stagg - wuhan πχ

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα "φτηνιάρικα" splash - china, έχει αποδειχθεί ότι πολλές φορές έχουν καλυτερο vfm από τα ακριβά. Απλά έχουν κ λιγοτερο χρόνο ζωής (συνήθως)

stagg - wuhan πχ

+1

 

--------------------

Ωραίο θρεντ.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
τα "φτηνιάρικα" splash - china, έχει αποδειχθεί ότι πολλές φορές έχουν καλυτερο vfm από τα ακριβά. Απλά έχουν κ λιγοτερο χρόνο ζωής (συνήθως)

stagg - wuhan πχ

 

Και εγώ συμφωνώ σε αυτό. Άκουγα με κλειστά μάτια 3 splash, ένα paiste 101 (το πιο φθηνό με διαφορά) , ένα zildjian και ένα sabian. Με όποια σειρά και να τα άκουγα,  πάντα στο paiste κατέληγα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικα στο θεμα των πιατων παντως παιδια μην βιαζεστε να τα πουλησετε με την πρωτη καθως τα πιατα με τον καιρο "στρωνουν"..επισης το σφουγγαρακι και η τοποθετηση στην βαση παιζουν μεγαλο ρολο στο πως ακουγονται ολα τα πιατα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα "φτηνιάρικα" splash - china, έχει αποδειχθεί ότι πολλές φορές έχουν καλυτερο vfm από τα ακριβά. Απλά έχουν κ λιγοτερο χρόνο ζωής (συνήθως)

stagg - wuhan πχ

+1

 

Δεν το συζητώ!όπως και θα προσθέσω οτι μ'άρεσαν πολύ τα splashακια της Stagg(μοντέλο Myra) με πολύ καλή τιμή και πανέμορφο ήχο!Στην τελική είναι πιατινάκια που μπορείς να τα πάρεις παντού,και σε περίπτωση που σ σπάσει ένα δεν θα φέρεις την καταστροφή,σαν να ήταν ένα zildjian!(λέμε ρε παιδί μου τώρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου