Προς το περιεχόμενο

Μην χωνεις την μυτη σου εκει που δεν πρεπει


SImon2000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλα προφανως εννοεις μια αλλη επιπλεον φωνη απο αυτη του/της τραγουδιστριας που η φωνη του/της μπορει να ειναι 2 οκταβες κατω, right? ;D

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα το κανω αργοτερα, αλλα το "2 οκταβες πανω" ειναι κομματακι δυσκολο, εκτος κι αν εχει την εκταση της φωνης της...Diamanda Galas.

Η μεση ανθρωπινη φωνη εχει εμβελεια 2 οκταβες.

 

Το "πάνω" που το είδες;

 

Όταν ακούς το "μη χώνεις τη μύτη σου εκεί που δεν πρέπει" τραγούδα το κι εσύ με μπάσα φωνή και θα καταλάβεις.

β. Θα ακουγόταν ωραία να είχατε μια μπάσα φωνή μια οκτάβα (μη σου πω και δύο) κάτω στα φωνητικά του ρεφρέν.

 

(Εννοώ μια από τις φωνές που κάνουν τα δεύτερα φωνητικά. Όχι τη lead φωνή.)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Get your rocks off, get your rocks off honey... (γειά σου Σπύρο).

Μόνο που μου θυμίσατε αυτό το κομμάτι, το οποίο ήταν πάντα το εισαγωγικό τραγούδι του παλαιού μου γκρουπ των 4 of a kind για περίπου 6 χρόνια στη 10ετία του ΄90, κερδίζετε την θετική μου ψήφο.

Τώρα τη θετική μου ψήφο θα τη κερδίζατε έτσι κι' αλλιώς γιατί και το κομμάτι σας μ' άρεσε και ο χαβαλετζίδικος στίχος και ο ήχος της μπάντας και η 1η φωνή αλλά και τα 2α φωνητικά.

Εκείνο που θ' άλλαζα ήταν το σόλο. Και ο ήχος αλλά και φρασεολογία είναι μια (ή και πιο πολύ) σκάλα πιο κάτω από το υπόλοιπο κομμάτι. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

των 4 of a kind για περίπου 6 χρόνια στη 10ετία του ΄90,

 

Τι λές ρε, α χα χα χα χα χα χα χα χα. 2 λεπά έκανα το τελευταίο 30λεπτο να καταλάβω τι γράφεις εν έτη 2011 και μάλιστα στις 28/ 9! α χα χα χα χα χα χα χα χα  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λές ρε, α χα χα χα χα χα χα χα χα. 2 λεπά έκανα το τελευταίο 30λεπτο να καταλάβω τι γράφεις εν έτη 2011 και μάλιστα στις 28/ 9! α χα χα χα χα χα χα χα χα  ;D ;D ;D

Αποτέλεσμα των ατασθαλιών σου. 8)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "πάνω" που το είδες;

Πουθενα. Ηταν λαθος/βιαστικο typing.

Στο επομενο μου ποστ γραφω "κατω".

Κατω ή πανω, καταλαβες τι ηθελα να πω.

 

(Εννοώ μια από τις φωνές που κάνουν τα δεύτερα φωνητικά. Όχι τη lead φωνή.)

Yeap... 8)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια,

 

Καταρχας σας ευχαριστω ολους για τα σχολια σας και τις υποδειξεις σας..Τωρα για τα επιμερους σχολια,

 

1)οπως ξαναειπα το κομματι οντως θυμιζει πολλα...εμας παντως δεν μας πολυπειραζει και ουτε το αρνουμαστε..

2)

α'. (Το ακούω δεύτερη φορά και παρατηρώ κι άλλα) Θα προτιμούσα τις κιθάρες πιο κραντσαριστές, με λιγότερο gain και μεσαία.

α''. Στο σόλο (2.25) το εφεδάκι αυτό θα ακουγόταν πολύ καλύτερο με ένα killswitch κολπάκι.

β. Θα ακουγόταν ωραία να είχατε μια μπάσα φωνή μια οκτάβα (μη σου πω και δύο) κάτω στα φωνητικά του ρεφρέν.

γ. Κάντε ένα καλό βιντεάκι στο youtube. Θέλω να το μοιραστώ στο FB.

 

Το κομματι ακομα δεν το εχουμε ολοκληρωσει,ειναι προμο...οποτε ολα αυτα τα πραγματα θα τα δοκιμασουμε..παντως η φωνη που λες 2 οκταβες κατω απο την βασικη ειναι λιγο δυσκολο να βρεθει..ολα ηχογραφηθηκαν ακριβως οπως τα παιζουμε και live..

Βιντεακι στο youtube θα φτιαξουμε μολις ολοκληρωθει και η παραγωγη..παντως μεχρι τοτε υπαρχει αυτο που παιζουμε το κομματι live..απλα πηγαινετε κατευθειαν στο 1:08:02

 

http://www.youtube.com/watch?v=lQptE1zf7jg&feature=player_detailpage#t=4066s

 

 

Τελος για τα σολο,αν και δεν ειμαι κιθαριστας πιστευω πως το κομματι επειδη ειναι στο στυλ αυτο,μπορουν να παιχτουν τα παντα..δηλαδη και 100 κιθαριστες να εβαζες να παιξουν ενα σολο,ολοι θα επαιζαν κατι διαφορετικο αναλογα με τα ακουσματα τους και το προσωπικο τους γουστο..περι ορεξεως δηλαδη...

 

Και παλι ευχαριστουμε παιδια για τα σχολια,ειναι ολα ευπροσδεκτα αρνητικα και θετικα!

 

Cheers.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..παντως η φωνη που λες 2 οκταβες κατω απο την βασικη ειναι λιγο δυσκολο να βρεθει..ολα ηχογραφηθηκαν ακριβως οπως τα παιζουμε και live..

Με το boss ve-20 ή με Digitech Vocalist ή κάτι αντίστοιχο, δεν είναι δύσκολο. Ούτε στο live  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βασικά για μια οκτάβα είπα (το δύο το έριξα σαν ιδέα επειδή θυμήθηκα κάτι δεύτερα φωνητικά με κάτι υπερμπάσες φωνές οι οποίες δίνουν μια έξτρα διάσταση - από χθες σπάω το κεφάλι μου όμως να θυμηθώ παράδειγμα και δεν μου 'ρχεται).

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το boss ve-20 ή με Digitech Vocalist ή κάτι αντίστοιχο, δεν είναι δύσκολο. Ούτε στο live  ;)

Harmony G-XT

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου