Προς το περιεχόμενο

Replacement speaker για Vox AC30CC1


jacob26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Επίσης έχοντας υπόψιν ότι περίπου 10db διαφορά στο sensitivity ενός μεγαφώνου ισοδυναμεί με διπλάσια ένταση για τον ίδιο ενισχυτή κοίτα λίγο τα specs των μεγαφώνων της eminence και της celestion που σε ενδιαφέρουν. Το G12M έχει 98db, τo G12H έχει 100db και το Wizard 103db. Πράγμα που σημαίνει ότι ο ενισχυτής σου θα ακούγεται 50% πιο δυνατά με το Wizard απ' ότι αν φορούσε το G12Μ!

 

Αυτός είναι ένας σημαντικός παράγοντας για κάποιον που μπορεί να έχει λόγους να θέλει λιγότερη ή περισσότερη ένταση. Αν π.χ παίζεις σε μια πολύ δυνατή μπάντα καλύτερα θα είναι να προτιμήσεις μεγάφωνο με μεγαλύτερο sensitivity. Αν οι μεγάλες εντάσεις είναι πρόβλημα τις περισσότερες φορές, τότε μπορεί να προτιμάς το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοιτα σχεδον παντα ο ενισχυτης παιζει με μικροφωνο στα γνωστα σχετικα μικρα Αθηναικα stage . Οποτε θεμα παραπανω εντασης δεν υπαρχει . Το greenback ειναι 25 βαττ , αρα δεν κανει για τον ενισχυτη μου που ειναι 30 , ετσι δεν ειναι ? Ειμαι μεταξυ του G12H και του The wizard , ωστοσο εχω μια υποψια μηπως το eminence ειναι καλυτερο σαν κατασκευ λογω του made in USA , η αυτο ειναι λιγο παπατζια ?Παντως και στις 2 περιπτωσεις θα εχω καλυτερα αποτελεσματα απο το υπαρχον . Αυτο που θελω σιγουρα ειναι μεγαλυτερο headroom , να ακουγεται πιο αρ.....τος ο ενισχυτης !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτο που θελω σιγουρα ειναι μεγαλυτερο headroom , να ακουγεται πιο αρ.....τος ο ενισχυτης !

 

Τότε πάρε το Swamp Thang που πρότεινε κι ο Superfunk. Τα προτεινόμενα Celestion δεν έχουν σε καμιά περίπτωση μεγάλο headroom. Ακριβώς το αντίθετο. Και to G12M και το G12H φημίζονται για το compression τους...

 

εχω μια υποψια μηπως το eminence ειναι καλυτερο σαν κατασκευ λογω του made in USA , η αυτο ειναι λιγο παπατζια ?

 

Κάποια από τα παλιότερα Made In USA Eminence  (δεκαετίας 80) που έχω ακούσει, ήταν μακράν τα χειρότερα μεγάφωνα στην ιστορία των ενισχυτών κιθάρας. Άρα... ::)

 

Το greenback ειναι 25 βαττ , αρα δεν κανει για τον ενισχυτη μου που ειναι 30 , ετσι δεν ειναι ?

 

Κατά 99% ούτε κι αυτό θα έχει ιδιαίτερο θέμα με τη χρήση του ενισχυτή που αναφέρεις όσον αφορά την αντοχή. Απλά δεν "κομπλιμεντάρει" τόσο καλά τον Vox χαρακτήρα μιας και έχει πολύ "κομμένα" πρίμα ιδιαίτερα όταν το πιέζεις... Αλλά εξαρτάται και πάλι γιατί το θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια μετα απο αναζητηση , κατελυξα σε 3 μεγαφωνα , αυτα ειναι τα eminence wizard , red fang και governor . Σε μαγαζι εδω στην Αθηνα (να μην πηγαινουν και τα λεφτα εξω σε καιρο πολεμου  ;) ) , βρηκα σε πολυ καλες τιμες , φτηνοτερα του γερμανου , τα red fang και the governor . Πιο κοντα σε αυτο που θελω και εχουμε συζητησει (ευχαριστω για το χρονο σας ) , ποιο ειναι ? Το κεραμικο the governor ? Αξιζει να δωσω κατι παραπανω και να παρω το red fang η να παρω με λιγοτερα το the governor  δοκιμαστικα και αν δεν μου αρεσει το πουλαω . Παντα υπαρχει και η εναλλακτικη του wizard αλλα ποσες πολλες και ουσιαστικες αλλαγες εχει απο το governor ?

Σχετικα off-topic : Ο Gallagher , Ο Βrian May και ο Gilmour που τοσο πολυ γουσταρω τον ηχο τους με τι παιζαν ceramic η alnico ? Οι δυο πρωτοι εχουν τιμησει και τη Vox , βεβαια ο δικος μου παιζει να μην εχει καμια σχεση με τους δικους τους !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Gallagher , Ο Βrian May και ο Gilmour που τοσο πολυ γουσταρω τον ηχο τους με τι παιζαν ceramic η alnico ?

 

Οι δυο πρωτοι με alnico (επαιζαν/παιζουν με  VOX AC30 που φορανε 15αρια μπλέ alnico) ο Gilmour με Fane Ceramic.  

 

Βεβαια και οι 3 κιθαριστες που αναφερεις εχουν...τοσο εξωφρενικα διαφορετικο ηχο που δεν παιζει περιπτωση συγκρισης.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν θα σου πρότεινα το Red Fang, όχι γιατί δεν είναι πολύ καλό σαν μεγάφωνο αλλά γιατί στον ένα χρόνο περίπου που πέρασα μαζί του θα 'λεγα ότι έχει εντελώς δικό του χαρακτήρα. Καμία σχέση με τα υπόλοιπα AlNiCo (Celestion Blue, Gold και Fane Axiom) που πέρασαν από τα χέρια μου και είχαν μεταξύ τους πολύ περισσότερα κοινά σημεία.

 

Το Red Fang ήταν πολύ ήπιο για AlNiCo με πολύ πιο slow ατάκα, λιγότερα πρίμα και μέτριο break up. Απευθύνεται περισσότερο σε αυτούς που ψάχνουν κάτι μεταξύ AlNiCo και Ceramic κατά τη γνώμη μου. Σίγουρα δεν είναι jangly και δεν μπορεί να "αναστήσει" ένας μουντό ενισχυτή όπως τα υπόλοιπα AlNiCo.

 

Άρα και πάλι ρισκάρεις να πάρεις κάτι πολύ "ψαγμένο" το οποίο μπορεί να σου κάνει, μπορεί και όχι αλλά σίγουρα δεν είναι ένας "κλασικός" ήχος. Νομίζω ότι ταιριάζει πολύ καλά περισσότερο σε Fenderοειδή απ' ότι σε Vox.

 

Κατά τ' άλλα τα τρία μεγάφωνα που θες δεν έχουν την παραμικρή σχέση μεταξύ τους όπως εύκολα καταλαβαίνεις και είναι από 'κει και πέρα θέμα προσωπικού γούστου.

 

Εγώ πάντως με βάση αυτά που έχεις γράψει ως τώρα θα σου προτείνω να ξανακοιτάξεις το Swamp Thang ως πιο "βατή" λύση δύσκολα θα σε απογοητεύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το TONKER μια χαρα θα του κατσει αν δεν μπορει να βρει το Swamp Thang.Και τα δυο ειναι τερατα headroom.  

 

Και εγω δεν νομιζω να του αρεσουν τα alnico μεγαφωνα συμφωνα με αυτα που περιγραφει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις και το χρονο σας . Μετα απο την ακροαση απειρων βιντεο στο youtube , και συλλογη πληροφοριων .Εχουν μεινει τρια μεγαφωνα στο παιχνιδι .  Eminence wizard (μου αρεσε ο ηχος του και μου φαινεται κοντινος σε αυτο που θελω ) , eminenece gb128 ( πιο ζεστο , bluezy ) αληθεια ποια η διαφορα του απο το private jack , eminence red fang το προτεινουν παντου για τον ηχο που θελω  και απο οτι ακουσε σε youtube , ειναι αρκετα κοντα στα γουστα μου σε alnico . Τελος σαν εναλλακτικη ειναι οι copies του ted weber sperakers με το ονομα blue dog που βγαινουν και σε alnico και ceramic και σχετικα καλες τιμες απο μεταφορικα δεν ξερω για αυτο εστειλα μειλ. Αουτσαιντερ το Tonker .  Τσεκαρε τε τα  weber εδω :

 

https://taweber.powweb.com/weber/

Φαινεται αρκετα ποιοτικο και σε οτι specs θες , η φαση του blue dog σε ceramic μοιαζει αρκετα δελεαστικη !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος σαν εναλλακτικη ειναι οι copies του ted weber sperakers με το ονομα blue dog που βγαινουν και σε alnico και ceramic και σχετικα καλες τιμες απο μεταφορικα δεν ξερω για αυτο εστειλα μειλ

 

καλο θα ειναι να ΚΑΘΕΣΑΙ οταν παρεις την απαντηση και φυσικα οταν σου ερθει και το μπουγιουρντι απο το ΤΕΛΩΝΕΙΟ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου