Προς το περιεχόμενο

Replacement speaker για Vox AC30CC1


jacob26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Εμένα πάλι μου άλλαξε γνώμη το clip εδώ...

 

 

σε σχέση με τα υπόλοιπα που άκουσα και δείχνουν ότι το πάσχει λιγάκι στα πριμα ο συγκεκριμένος ενισχυτής το Greenback δίνει τη λύση κόβωντάς τα. Ο συγκεκριμένος ενισχυτής βέβαια είναι 2x12 οπότε για παρόμοιο αποτέλεσμα με ένα μεγάφωνο θα πας σε G12 65 ή Eminence Tonespotter...

 

Αλλιώς θα επιμείνω τελικά στο Swamp Thang (αντίστoιχα σαν να είχες δύο V30).

 

Στις προηγούμενες προτάσεις μου είχα στο μυαλό μου πιο "κλασικό" Vox ήχο. Φαίνεται όμως ότι ο CC είναι λίγο πιο thin και με λιγότερα μεσαία όταν πιέζεται.

 

To GB128 το είχα σε 1x12 και ήταν epic fail για τα γούστα μου. Πολύ aggresive και πριμομεσαίο. Μάλλον σε 4x12 ταιριάζουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια βρηκα στο Ebay το Weber Blue Dog Ceramic , 140 euros με μεταφορικα , μου φαινεται αρκετα καλη επιλογη . Το tonespotter τι διαφορα εχει απο το private jack ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο μεγαφωνο,αν και πανακριβο,εχει tight low end & καλο headroom.

 

Χτυπα το.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιζει να τα σκασω για το weber (ειναι και δυσκολες εποχες ) , η το tonespotter δεν θα εχει και μεγαλη διαφορα ? Τι διαφορα εχει το tonespotter με το private jack και ποιανου κλωνος ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

To tonespotter είναι "κλώνος" ας πούμε του G12 65. Το G12 65 ήταν μια προσπάθεια της Celestion στις αρχές της δεκαετίας του '80 να βγάλει ένα πιο high powered "greenback". Το αποτέλεσμα ήταν ένα μεγάφωνο με κάποιο περισσότερο headroom, καλύτερη διαχείριση των μπάσων (λιγότερο και πιο ελεγχόμενο κομπρεσσάρισμα) αλλά και ακόμη λιγότερα, rolled off πρίμα. Αυτή είναι και η διαφορά του Tonespotter από το Private Jack.

 

Είναι το μεγάφωνο που χρησιμοποιούν όσοι ψάχνουν Dumbloήχο μιας και κόβει τα ενοχλητικά (κατά τη γνώμη μου) πρίμα στις 6L6, αλλά και όσοι θέλουν ήχο Greenback σε μικρότερες (ή λιγότερες) από τις "προβλεπόμενες" καμπίνες.

 

 

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω για τις γνωμες , ειμαι πολυ κοντα στο να παρω το Tonespotter , ειναι στα λεφτα πανω κατω που εχω και λογικα κανει για αυτο που θελω , στην τελικη δεν ειναι κατι τοσο special και ιδιαιτερο σαν το webber , οποτε λογικα πωλειται πιο ευκολα σε περιπτωση που δεν μου κανει .Την επομενη βδομαδα θα γινει η αγορα . Αλλα μου κανει εντυπωση γιατι δεν υπαρχει το private jack στα γνωστα webstores ,  παιζει να καταργηθει για αυτο η ετυχε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Γεια χαρα παιδια σορυ που ξεθαβω το θεμα ! Λοιπον τελικα ενω ημουν ετοιμος να παρω το tonespotter κατι παιχτηκε ( προσωπικο ) και κοπηκε το σχεδιο. Το θεμα ειναι οτι ακομα θελω να αλλαξω το μεγαφωνο στο vox αλλα εχουν αλλαξει καποια δεδομενα .

1)Τα ειδη που ασχολουμαι πιο πολυ πια ειναι jazz κατα βαση και καποια πιο soul, funk .

 

Ενιοτε  παιζω και blues ( δωδεκαμετρα , sweet home chicago και ετσι . ) . Απο rock σε 60s πραγματα ( πιο σπανια πια ) τυπου beatles , stones , kinks κτλ .

2) Λεφτα δεν παιζουν και πολλα οποτε celestion gold και red fang δεν παιζουν απο θεμα λεφτων

 

Σκεφτηκα οτι το swamp thang θα ηταν καλη επιλογη αλλα απο την αλλη φοβαμαι λιγο επειδη ειναι σχετικα "πειραματικη " η χρηση του με vox .

 

Για τα wgs speakers τι λετε ? Αξιζουν περισσοτερο απο τα eminence σαν ποιοτητα ? Βγαζουν και αυτοι copia του celestion  gold πιο φτηνη . Επισης για το reaper hp και το retro 30 εχετε καποια αποψη .

Το swamp thang σαν περιγραφη μοιαζει να κανει για αυτα που θελω , αλλα και καλα παει με fender πιο καλα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα eminenece οι επιλογες ειναι :

1)Swamp Thang

2)Tonker

3)Tonespotter

4)Wizard

5)Red White and Blues

 

Και απο wgs :

1)reaper hp

2)Retro 30

3)et65

4)Invader

 

Σαν τιμες μπορω να ανταπεξελθω , ποιο πιστευετε ταιριαζει περισσοτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου