Προς το περιεχόμενο

Replacement speaker για Vox AC30CC1


jacob26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισης το ηχειο δεν πρεπει να ειναι περιπου τα διπλασια βαττ απο τον ενισχυτη?

Αν έχεις σκοπό να παίζεις με τον Vox τέρμα(!), αν είσαι παλαβός δηλαδή, ναι. Τόσα χρόνια ο AC30, και σε εποχές που έπαιζαν πολύ πιο δυνατά, 30W σύνολο μεγάφωνα είχε.

 

+1 για G12H!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Το γεγονος οτι ειναι φτιαγμενα στην Κινα τα Celestion να μην με προβληματιζει ?Το the wizard ποιανου ειναι αντιγραφη ?

 

Εκπρόσωπος της Celestion έχει δηλώσει ότι από τότε που η παραγωγή μεταφέρθηκε στην Κίνα στις πολύ μεγαλύτερες εγκαταστάσεις με το πολυάριθμο προσωπικό έχει μειωθεί δραματικά ο αριθμός των defective μεγαφώνων που βγαίνουν από σε σχέση με την εποχή που κατασκευάζονταν στην Αγγλία. Τους δίνεται επίσης περισσότερος χρόνος να ασχοληθούν με τα Heritage και τα AlNiCo μεγάφωνα στο Αγγλικό εργοστάσιο τα οποία κατασκευάζονται σε μικρότερες ποσότητες τις οποίες μπορούν να προλαβαίνουν χωρίς να θυσιάζουν την ποιότητα.

 

Το Eminence Wizard είναι "αντίγραφο" του Celestion G12H.

 

Επισης το ηχειο δεν πρεπει να ειναι περιπου τα διπλασια βαττ απο τον ενισχυτη?

 

Διπλάσια, τριπλάσια κ.λ.π watt χρειάζεσαι αν θες λιγότερο break up από τα μεγάφωνά σου. Είναι θέμα προσωπικού γούστου στον ήχο με εξαίρεση την περίπτωση που ο ενισχυτής σου βγάζει περισσότερα watt στην πραγματικότητα από το rating που έχει (κάποια παλιά 50αρια Marshall φτάνουν πάνω από 100 watt όταν τα τελικιάσεις για παράδειγμα).

 

Το G12H το έχω ακούσει σε 40 watt ενισχυτή, έναν DrZ Jaz 20/40 στον οποίο δεν είχε κανένα πρόβλημα (εκτός του ότι ο ιδιοκτήτης του ενισχυτή προτιμούσε τα AlNiCo).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα celestion heritage G12H ( 75 ) και G12H (55) τι διαφορα εχουν απο το απλο ? Επισης ποια η διαφορα του Wizard με το G12H εκτος των Βαττ και της τιμης ? Κιθαρα εχω deluxe american ash telecaster. Δηλαδη με τα 30 βαττ δεν θα εχω προβλημα σωστα ? Ο ηχος που θελω ειναι αυτος ο 60-70s rock / blues και ποιο γενικα ηχοι που ερχονται απο το νησι ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τα celestion heritage G12H ( 75 ) και G12H (55) τι διαφορα εχουν απο το απλο ? Επισης ποια η διαφορα του Wizard με το G12H εκτος των Βαττ και της τιμης ? Κιθαρα εχω deluxe american ash telecaster. Δηλαδη με τα 30 βαττ δεν θα εχω προβλημα σωστα ? Ο ηχος που θελω ειναι αυτος ο 60-70s rock / blues και ποιο γενικα ηχοι που ερχονται απο το νησι !  

 

To 75Hz όταν πρωτοβγήκε ήταν για κιθάρα ενώ το 55Hz για μπάσο. Αργότερα πάντως κιθαρίστες σαν τον Hendrix στο τέλος της καρριέρας του ή τον Kossof χρησιμοποίησαν το 55άρι για πιο smooth ήχο. Το 55άρι είναι πιο "ψαγμένο". Εμένα μου αρέσει αλλά μπορεί σε κάποιους να φαίνεται πολύ dark. To μεγάφωνο που σου προτάθηκε έχει resonant fequency 85Hz, είναι δηλαδή λίγο πιο πρίμο.

 

To wizard συγκεκριμένα δεν το έχω ακούσει από κοντά για να συγκρίνω. Πάντως σε ότι έχω ακούσει η Eminence τα καταφέρνει πολύ καλά στις δικές της εκδοχές των ηχείων της Celestion.

 

Το αν θα σου αρέσει το τελικό αποτέλεσμα ή χρειάζεσαι περισσότερα watt στο μεγάφωνο μόνο όταν δοκιμάσεις και τα δύο θα το ξέρεις. Και με τους δύο τρόπους μπορείς να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Ένα μικρότερο μεγάφωνο θα συνεισφέρει περισσότερο στον ήχο προσθέτοντας στο compression και στην αίσθηση ότι παίζεις με "μεγαλύτερο" ενισχυτή ακόμα και σε πιο μικρές εντάσεις. Ένα μεγαλύτερο μεγάφωνο είναι πιο ακριβές στη μετάφραση αυτού που δίνει ο ενισχυτής.

 

Πρέπει επίσης να ξέρεις ότι ένα μεγάφωνο παίζει ρόλο περισσότερο στα πρίμα ως ένα βαθμό τα μεσαία. Τα υπόλοιπα σε μεγάλο βαθμό θα εξαρτηθούν από την καμπίνα.

 

Όλα τα μεγάφωνα που προτάθηκαν είναι british voiced. Άρα θα σου κάνουν...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ωραια οποτε αναμεσα στο Celestion G12H και στο Wizard ποιο να προτιμησω ? Πανω κατω στην τιμη ειναι ιδια , ειναι καποιο απο τα 2 καλυτερο σαν ποιοτητα κατασκευης ? Να προτιμησω το celestion  για να το πουλησω πιο ευκολα σε περιπτωση που δεν μου κανει ? Περισσοτερο headroom ποιο απο τα 2 θα μου δωσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περισσοτερο headroom ποιο απο τα 2 θα μου δωσει ?

 

αυτο που εχει τα περισσοτερα βαττ κα....ι ψυχοακουστικα αυτο που εχει τα λιγοτερα μεσαια (εκει "μπουκωνει" η κιθαρα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης τσεκαρα και το eminence private jack , που απο οτι εψαξα ειναι αντιγραφη του greenback , ομως εχει περισσοτερα βαττ , αρα μπορω να το βαλω στον 1χ12 combo μου , το κανονικο greenback ειναι 25 βαττ , ενω ο ενισχυτης μου 30 αρα δεν θα κανει . Ομως δεν το βρισκω σε web stores  , παιζει καμια ελλειψη , στην Ελλαδα ποιος τα φερνει ? Εχει κανεις καμια εμπειρια με private jack ? Ειμαι ουσιαστικα μεταξυ greenback και g12h ,  και τον ανιστοιχων eminence αντιγραφων του . Ποιο κοντα σε αυτον τον rock/blues ηχο που θελω , (Gallagher , Hendrix , Cream , Zeppelin ,  ακομα και καποιους gilmour tones ) και σε πιο alternative πραγματα που sessionoπαιζω . Απο οτι ειδα η vox παντως βαζει τα greenback , εκτος απο το blue !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επισης το eminence the governor λενε οτι ειναι αντιγραφη το G12H ,  τι διαφορες εχει απο το wizard , σορυ για το πριξιμο  :)

 

To Governor είναι αντίγραφο του V30. Το V30 και το G12H δεν έχουν πολλά κοινά. Το V30 είναι πολύ πριμομεσαίο και smooth στα πρίμα με σαφώς πιο αργό break up από το G12H το οποίο είναι πιο flat με πιο "άγρια" όμως πρίμα και μπάσα. Το Greenback είναι καθαρά μεσαίο συχνοτικά με πιο smooth πρίμα απ όλα τα παραπάνω.

 

Δυστυχώς με λόγια είναι αρκετά δύσκολο να περιγράψεις ηχοχρώματα. Θα πρέπει να υπάρχιυν αρκετά clips ανεβασμένα...άλλωστε είναι τα πιο πολυχρησιμοποιημένα μεγάφωνα τα τελευταία 40 χρόνια. Προσπάθησε να το ψάξεις λίγάκι έτσι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου