Προς το περιεχόμενο

Συγκριση online shops με parts κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα!!Στα πλαίσια του windows shopping (ελέω κρίσης) έχω βρεί διάφορα μαγαζιά στο ίντερνετ (κυρίως απο εδω μέσα τα βρήκα) που πουλάνε bodies, necks κτλ... Παραθέτω ενδεικτικά τα allparts, warmoth, axesrus, wd music, madinter κτλ...

 

Η απορία μου συνίσταται στην απόκλιση των τιμών που έχουν αυτά τα μαγαζιά μεταξύ τους (πχ ενας maple λαιμός στο axesrus αρχίζει απο 70-80 λίρες ενώ στο wd απο 150...) αλλά και στο ποιο είναι το πιο (ας πούμε) ποιοτικό ή πιο value for money...

 

Ευχαριστώ!

I can change one note and make you cry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σωστός ο Marathon, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι και οι non-licenced δεν έχουν καλά parts.

Κατά τη γνώμη μου την καλύτερη ποιότητα την έχει η warmoth και το καλύτερο value for money ο Ισπανός Madinter (αν και δεν έχω προσωπική πείρα μαζί του...ακόμα) με βάση αυτά που έχουν γραφτεί εδώ.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλύτερο value for money ο Ισπανός Madinter (αν και δεν έχω προσωπική πείρα μαζί του...ακόμα) με βάση αυτά που έχουν γραφτεί εδώ.

...το καλύτερο value for money (kat eme...) το έχει ο Hefner...

http://edenhaus.com/

 

Tις φτηνότερες τιμές...ναι, τις έχει ο Ισπανός.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου την καλύτερη ποιότητα την έχει η warmoth

Η Warmoth δεν έχει την καλύτερη ποιότητα, όταν συγκρίνεται με "licenced by Fender". Ένα καλό alder σώμα δεν είναι επιστήμη. Αλλά η Warmoth δεν παίζεται όταν θέλεις ένα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ alder σώμα με ελεγμένο βάρος και φιλέτα και τρύπες για ειδικούς μαγνήτες και για αριστερόχειρες και...και...και... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λές licenced by Fender εννοείς όλα τα μπράτσα που διαθέτει ή αυτά που λανσάρει με το λογότυπο της Fender επάνω??

I can change one note and make you cry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...το καλύτερο value for money (kat eme...) το έχει ο Hefner...

http://edenhaus.com/

 

Tις φτηνότερες τιμές...ναι, τις έχει ο Ισπανός.

 

Για τον Hefner δεν μου έχεις πει τίποτα... πάλι καλά που υπάρχει και το Noiz και τα μαθαίνω  ;D

 

Ο Ισπανός έχει απίστευτες τιμές και πολύ καλή ποιότητα- υπέρ του δέοντος καλή θα έλεγα και αυτό από προσωπική πείρα...

 

Off topic: Αχχχχχχχχχχ.... μόλις γύρισα από Ολλανδία και θέλω να βάλω τα κλάματα... Stay Calm, don't be alarmed, it's just a holiday,

Back At The Funny Farm  :'( :'( :'(

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

H Warmoth όμως κάνει πατέντες επιπέδου custom shop. Το Licensed by Fender εξυπηρετεί μόνο αν θες ακριβές αντίγραφο.

Τα μπράτσα με το Compound radius π.χ. που είναι στάνταρ στη Warmoth, μόνο σε μια Custom shop Fender με ειδική παραγγελία μπορείς να τα βρεις. H Warmoth απλά είναι σε αυτό το επίπεδο. Κοστίζει, αλλά αν ξέρεις τι θες, μπορείς να κάνεις κιθάρα ειδικά για τα δικά σου χέρια και όχι ένα φτηνό αντίγραφο Fender π.χ. Επίπεδο Custom και όχι partcaster δηλαδή.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λές licenced by Fender εννοείς όλα τα μπράτσα που διαθέτει ή αυτά που λανσάρει με το λογότυπο της Fender επάνω??

Εννοούμε αυτά που έχουν και πληρούν τις προδιαγραφές τις Fender...όπερ σημαίνει ευκολότερο και απροβλημάτιστο μοντάρισμα, λιγότερα λεφτά σε μάστορες και αξιοπρεπή ποιοτικό έλεγχο.

Αυτά που έχουν το λογότυπο της Fender ή είναι γνήσια Fender (πχ. Stratosphere...

http://reliableguitars.com/blog) ή είναι μαϊμούδες Fender (συνήθως).

Η Warmoth δεν πουλάει μπράτσα με logo Fender.

 

ΥΓ. Σωστός ο Yamm...απλά αρχίζεις από τις partcasters για να καταλήξεις στις Customshop ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

ΥΓ. Σωστός ο Yamm...απλά αρχίζεις από τις partcasters για να καταλήξεις στις Customshop ;)

 

Έτσι είναι φίλος, ο βήχας, ο έρως και το... χρήμα δεν κρύβονται  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου