Προς το περιεχόμενο

Πιανο στα 32!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχεις δίκιο...Γενικά πιστέυω όμως ότι αν θέλεις κάτι πολύ βρίσκεις χρόνο έστω και λίγο..Εκτός αν βιάζεσαι να μάθεις ή να κάνεις κάτι το οποίο απαιτεί συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα.

Στην περίπτωση μου ,ίσως και στην δική σου να μην υπάρχει λόγος να βιάζεσαι. Αρα αυτό σημαίνει ότι ο καθένας μπορεί να βρεί όσο χρόνο εχει δυνατότητα..Απλά χρειάζεται καλός προγραμματισμός. πχ Εγώ δουλεύω σε μιά εταιρία 10 -6.Στις 7 είμαι στο σπίτι.Σηκώνομαι στις 7 το πρωί πηγαίνω γυμναστήριο, γυρνάω σπίτι αλλάζω και 10 είμαι στο γραφείο.Οταν γυρίσω και μετά το φαγητό κατά τις 830,  μελετάω 1-2 ώρες, ανάλογα τα κέφια και μετά με την σύζηγο τηλεόραση και καμμία βόλτα.Υπνο κατά τις 1. Κάθε Δευτέρα πηγαίνω 7-8 ωδείο και κάθε Σάββατο 12-1 θεωρία στο ωδείο.Τώρα αν καμιά μέρα δέν μελετήσω δεν χάθηκε και ο κόσμος.Αλλωστε μπορείς να την καλύψεις την Κυριακή ή το Σάββατο.

 

:)

"Lead, Follow or Get out of the way...."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχεις δίκιο...Γενικά πιστέυω όμως ότι αν θέλεις κάτι πολύ βρίσκεις χρόνο έστω και λίγο..Εκτός αν βιάζεσαι να μάθεις ή να κάνεις κάτι το οποίο απαιτεί συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα.

Στην περίπτωση μου ,ίσως και στην δική σου να μην υπάρχει λόγος να βιάζεσαι. Αρα αυτό σημαίνει ότι ο καθένας μπορεί να βρεί όσο χρόνο εχει δυνατότητα..Απλά χρειάζεται καλός προγραμματισμός. πχ Εγώ δουλεύω σε μιά εταιρία 10 -6.Στις 7 είμαι στο σπίτι.Σηκώνομαι στις 7 το πρωί πηγαίνω γυμναστήριο, γυρνάω σπίτι αλλάζω και 10 είμαι στο γραφείο.Οταν γυρίσω και μετά το φαγητό κατά τις 830,  μελετάω 1-2 ώρες, ανάλογα τα κέφια και μετά με την σύζηγο τηλεόραση και καμμία βόλτα.Υπνο κατά τις 1. Κάθε Δευτέρα πηγαίνω 7-8 ωδείο και κάθε Σάββατο 12-1 θεωρία στο ωδείο.Τώρα αν καμιά μέρα δέν μελετήσω δεν χάθηκε και ο κόσμος.Αλλωστε μπορείς να την καλύψεις την Κυριακή ή το Σάββατο.

 

:)

Απλά να προσθέσω - επειδή το προηγούμενο φαίνεται απλό -ότι τον 1ο χρόνο επειδή είχα υποχρεώσεις και δεν μπορούσα να μελετήσω το απόγευμα, μελετούσα 1 ώρα πρίν κοιμηθώ το βράδυ με ακουστικά ...Παιδιά όλα γίνονται...Εδώ πήγαμε στο φεγγάρι!!!

"Lead, Follow or Get out of the way...."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κάλο είναι ότι έχω πιάνο σε ένα σπίτι που μπορώ να επισκέπτομαι κάθε μέρα και να παίζω όσο θέλω. Άπλα το θεωρώ και εγώ πολύ απαιτητικό σαν όργανο και επειδή ακούω ότι κάλο είναι να το ξεκινάς από νωρίς, δίσταζα.

 

Lans μου έδωσες κουράγιο.

 

Σας ευχαριστώ όλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το κάλο είναι ότι έχω πιάνο σε ένα σπίτι που μπορώ να επισκέπτομαι κάθε μέρα και να παίζω όσο θέλω. Άπλα το θεωρώ και εγώ πολύ απαιτητικό σαν όργανο και επειδή ακούω ότι κάλο είναι να το ξεκινάς από νωρίς, δίσταζα.

 

Lans μου έδωσες κουράγιο.

 

Σας ευχαριστώ όλους

Και πάλι παίζει ρόλο ΤΙ θες να μάθεις να παίζεις. Για να παίξεις πχ ένα κοντσέρτο του Rachmaninov δύσκολο εώς πάρα πολύ δύσκολο... Για κάτι πιο απλό παίζει. Για τραγούδια ίσως ακομη περισσότερο... :)

 

Πάντως ξέρω αρκετό κόσμο (έξω) που ξεκίνησε αργά και το λατρεύουν... η μουσική είναι πάθος που δε φεύγει με τίποτα τελικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι παίζει ρόλο ΤΙ θες να μάθεις να παίζεις. Για να παίξεις πχ ένα κοντσέρτο του Rachmaninov δύσκολο εώς πάρα πολύ δύσκολο...

 

Τώρα μου έφερες στο μυαλό την ταινία Shine με τον Geoffrey Rush. Τι ταινία!

 

Οχι αλίμονο, δεν θέλω κάτι τόσο μεγαλειώδες. Απλά αλλά όμορφα πράματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω εαν εχεις ασχοληθει με καποιο αλλο οργανο (γεγονος που μονο να σε βοηθησει μπορει) αλλα το πιανο ειναι ενα καταπληκτικο οργανο. Ξεκινησε το και ασχολησου μαζι του σοβαρα και δεν θα το μετανιωσεις, θα παρεις τη προσπαθεια σου πισω σε ευχαριστησηΧ1000. Εγω ειχα κανει 8 χρονια κλασσικου πιανου και αφου αηδιασα και καταφεραν να με κανουν να μισησω τη μουσικη ( ας οψεται αυτο που πολυ σωστα λεει ο ......Γιοκαρινης περι γυαλινου αποστειρωμενου ωδειου) ξαναασχοληθηκα μαζι του μετα απο 10 χρονια. Ποτε δεν ειναι αργα.

Εαν δεν θελεις να χαλασεις πολλα χρηματα υπαρχει μια λυση με ενα midi πιανο και ενα πολυ καλο plugin ονοματι True pianos.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι δεν είναι δυνατόν η ηλικία να γίνει εμπόδιο και κάποια στιγμή να γεράσω και να μην έχω μάθει κάποια πράγματα που θα ηθελα πολύ. Ετσι και αλλοιώς όλοι θα φτάσουμε σε κάποια ηλικία, που δέν ξέρουμε ποιά θα είναι...Γιατι λοιπόν να μην ξεκινήσουμε εφ'όσον μπορούμε...?

 

.Ειναι ωραίο πράγμα να βάζεις στόχους...δίνει ενδιαφέρον στην ζωή...

Η αλήθεια είναι όμως ότι όσο περισσότερο χρόνο διαθέσεις, τόσο γρηγορώτερα θα φτάσεις στον στόχο σου...

 

αλλά με άγγιξε το θέμα...

 

 

 

+1 million

 

H ηλικια ειμαι απλα ενας αριθμος, οπως και τα κιλά μας...

Η ηλικια δεν  ειναι εμποδιο για την εκμαθηση ειτε ενος μουσικου οργανου, ειτε μια ξενης γλωσσας , ειτε οτιδηποτε. Και την ζωη γενικοτερα την γευεται οπως μπορει και θελει ο καθενας........επιλογες απειρες, τον χρονο για την ενασχοληση , τον δημιουργεις, τον βρισκεις.  Σε ωριμη ηλικια, ξερεις ακριβως τι θελεις, τι περιμενεις απο την επιλογη σου και πως θα διαχειριστεις τον χρονο της μελετης σου.

(κρατω για τον εαυτο μου ολα οσα κανω παραλληλα με τα ντραμς- ομως τα ντραμς, οι ωρες με τον Δασκαλο και οι προβες με το γκρουπακι ειναι ωρες ιερες και σεβαστες...και η ηλικια ΔΕΝ παιζει κανενα ρολο...)

 

ΠΡΟΧΩΡΑ, μην ακους νουμερα και αριθμους...δεν εχουν ΚΑΜΜΙΑ σημασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου