Προς το περιεχόμενο

Decoupage (κολαζ) σε κιθαρα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Όχι. Καλά δεν είμαι και guru στην συγκεκριμένη τεχνική  :P αλλά δεν χρειάστηκε σε εμένα ;).

 

 

οκ, merci!! ;D

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το περίμενα να υπάρχει και άλλος Don Rosa fan  :) :o .

 

Αμ εγώ; ;D

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, θα το έχω στο μυαλό μου για το μέλλον, αφού έτσι κι αλλιώς, αυτό το sparkle red που έχει η strat μου ποτέ δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα...

 

Btw, αυτή η Tokai strat του '79 θα μπορούσε να είναι η #1 κιθάρα μου, αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρος ακόμη...

 

...και δεν έχω ούτε μία φωτογραφία! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να βγαλεις το αρχικο βερνικι ή κατι τετοιο??

 

Ίσα ίσα, ΔΕΝ πρέπει να το βγάλεις.

 

Δεν ξέρω πως το έκανε ο φίλος Roger (αν δηλαδή ήταν αυτοκόλλητα τα χαρτιά ή όχι), αλλά με τον τρόπο που το έκανα εγώ (και νομίζω και ο Deadendmind) το να υπάρχει βερνίκι βοηθάει στην τοποθέτηση. Εγώ χρησιμοποίησα φύλλα decoupage (φαντάσου πολύ λεπτό ριζόχαρτο) και ατλακόλ.

 

Το βασικό θέμα σε τέτοιες δουλειές, είναι το βερνίκι που θα περάσεις ΜΕΤΑ, ώστε να "θωρακιστεί" το αποτέλεσμα.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσα ίσα, ΔΕΝ πρέπει να το βγάλεις.

 

Δεν ξέρω πως το έκανε ο φίλος Roger (αν δηλαδή ήταν αυτοκόλλητα τα χαρτιά ή όχι), αλλά με τον τρόπο που το έκανα εγώ (και νομίζω και ο Deadendmind) το να υπάρχει βερνίκι βοηθάει στην τοποθέτηση. Εγώ χρησιμοποίησα φύλλα decoupage (φαντάσου πολύ λεπτό ριζόχαρτο) και ατλακόλ.

 

Το βασικό θέμα σε τέτοιες δουλειές, είναι το βερνίκι που θα περάσεις ΜΕΤΑ, ώστε να "θωρακιστεί" το αποτέλεσμα.

 

 

 

Φύλλα decoupage ??

Εγώ έκοψα κανονικά καρέ από περιοδικό κόμιξ , τους έβαλα από πίσω την κόλλα , τα κόλλησα στην κιθάρα και μετά δεν πέρασα βερνίκι από πάνω αλλά την κόλλα decoupage πάλι  :P :P . Έτσι το είχα καταλάβει βασικά από το ποστ (τοοοοτε  :P) του deadendmind.

Πάντως μια χαρά βγήκε και σε εμένα πιστεύω  :).

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φύλλα decoupage ??

Εγώ έκοψα κανονικά καρέ από περιοδικό κόμιξ , τους έβαλα από πίσω την κόλλα , τα κόλλησα στην κιθάρα και μετά δεν πέρασα βερνίκι από πάνω αλλά την κόλλα decoupage πάλι  :P :P . Έτσι το είχα καταλάβει βασικά από το ποστ (τοοοοτε  :P) του deadendmind.

Πάντως μια χαρά βγήκε και σε εμένα πιστεύω  :).

 

Μωρέ με χίλιους δυο τρόπους γίνεται... ένας σε ξένο φόρουμ είχε κάνει το αντίστοιχο με... ετικέτες από μπύρες (!!!!!).

 

Για πλήρη σιγουριά κατά της κακομεταχείρησης πάντως, το βερνίκι από πάνω συνιστάται... Μάλιστα, είναι πολύ προτιμότερο (κατά τη δική μου εμπειρία), να περάσεις ένα βερνίκι ξύλου με πινέλο, δηλαδή παχύ στρώμα, και αφού στεγνώσει πλήρως να το τρίψεις/γυαλίσεις.

 

Σε περίπτωση που δεις τίποτε περίεργες φθορές, δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πλήρη σιγουριά κατά της κακομεταχείρησης πάντως, το βερνίκι από πάνω συνιστάται... Μάλιστα, είναι πολύ προτιμότερο (κατά τη δική μου εμπειρία), να περάσεις ένα βερνίκι ξύλου με πινέλο, δηλαδή παχύ στρώμα, και αφού στεγνώσει πλήρως να το τρίψεις/γυαλίσεις.

Έτσι ακριβώς!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θα το δοκιμάσω γιατί δεν είναι τίποτα πιστεύω να το κάνω και μάλλον καλό είναι να γίνει  ;). Ευχαριστώ για την ιδέα  :) .

 

Υ.Γ. Πάντως,μέχρι τώρα τουλάχιστον και έτσι μια χαρά είναι  :). (και την έχω πάνω από χρόνο  έτσι )

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Πάντως,μέχρι τώρα τουλάχιστον και έτσι μια χαρά είναι  :). (και την έχω πάνω από χρόνο  έτσι )

 

Κι εγώ την έχω πάνω από 6 χρόνια. Έχει παίξει σε αρκετά live (κάποια στιγμή ήταν η MIDI enabled κιθάρα μου...) και βέβαια δεν την... λυπήθηκα ποτέ! Αλλά better safe than sorry...

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ την έχω πάνω από 6 χρόνια. Έχει παίξει σε αρκετά live (κάποια στιγμή ήταν η MIDI enabled κιθάρα μου...) και βέβαια δεν την... λυπήθηκα ποτέ! Αλλά better safe than sorry...

 

Ισχύει  :) !

Βασικά,εμένα είναι Η κιθάρα μου  :P  και έχει μεταφερθεί πολύ , έχει παίξει και θα παίξει σε αρκετά live , οπότε μάλλον πρέπει να το κάνω κάποτε.                                                                                              

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου