Προς το περιεχόμενο

Decoupage (κολαζ) σε κιθαρα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον, λιγες παραπανω πληροφοριες και ισως εικονες (αν ανεβουν).

 

Για τη διαδικασια ακολουθησα την κλασσικη διαδικασια εμποτισμου σε λεκανη, χρησιμοποιωντας αραιωμενη ατλακολ. Το υλικο ειναι χαρτι απο παρτιτουρες οπως βλεπετε. Αφου βουτουσα τα χαρτα στη λεκανη, τα τοποθετουσα στο μπασο και μετα αφου κρατουσα τη μια ακρη του χαρτιου, χρησιμοποιωντας ενα κομματι στεγνο ρολο κουζινας το "σιδερωνα". Ετσι εφευγε η περισσια κολλα και το κομματι κολουσε τελεια πανω στο σωμα. Φανταζομαι αν χρησιμοποιεις ρυζοχαρτο βεβαια θελει προσοχη να μη σκισεις το χαρτι.

 

Το χαρτι βιβλιων δεν ειναι και οτι πιο καταλληλο για αυτη τη δουλεια, οπως αναφερθηκε. Διαλεξα λοιπον ενα βιβλιο οσο το δυνατον παλιοτερο (συγκεκριμενα, το υλικο ειναι απο την oπερα La Sonnambula του Bellini). Απεφυγα τα βιβλια μεγεθους Α4, που ειναι συνηθισμενο μεγεθος για παρτιτουρες. Ο λογος ειναι οτι καθως αυτα τα βιβλια προοριζονται για χρηση σε musicstand, συνηθως εχουν χοντρυτερο χαρτι (do not want). Επισης, ειναι πιο "αραιοτυπωμενα" ωστε να διαβαζονται απο αποσταση (παλι do not want). Αυτο που διαλεξα ηταν οσο το δυνατον πιο πυκνοτυπωμενο και σε λεπτο χαρτι. Και καθως ολες οι παρτιτουρες προερχονται απο το ιδιο βιβλιο, υπαρχει ομοιομορφια στην γραμματοσειρα και γενικοτερη εμφανιση.

 

Το προβλημα ειναι οτι οσο λεπτο χαρτι και να διαλεξεις, και παλι χοντρο θα ειναι - οι ζαρες στις καμπυλες ειναι αναποφευκτες. Ειδικα σε εμενα οπου το μπασο εχει αρκετα εντονα contours ειναι εμφανεστατες (βοηθησε και το οτι το εκανα λιγο βιαστικα και ατσουμπαλα). Και επειδη το χαρτι ειναι σκληρο, ορισμενες ακρες χαρτιου που πηγαιναν γυρω απο καμπυλες "πεταξαν" λιγο προς τα πανω. Πνιγμος σε κολλα συνηθως βοηθουσε αλλα και παλι μου ξεφυγαν μερικες. Ενα αλλο μειονεκτημα ειναι οτι γινεται εμφανες το layering των χαρτιων.

 

Για το φινιρισμα χρησιμοποιησα gloss σπρευ πολυουρεθανης 2 συστατικων. Αφου εκανα το πρωτο χερι εκανα ενα γυαλισμα με γυαλοχαρτο και το αποτελεσμα ηταν..meuh. Μου φανηκε (στη δικη μου περιπτωση) λιγο τζαμπα κοπος, οποτε το αφησα ετσι, σκετο dusting δηλαδη. Ενα προβλημα που προσεξα ειναι οτι σε μερικα σημεια (συγκεκριμενα, σε μερικα πλαινα και σε οποιο σημειο το χαρτι ειχε τρυπηθει/κοπει για να μπει το hardware) το χαρτι "ποτισε" και αφησε ιδιαιτερα σκουρες σταμπες που στην αρχη με ανησυχησαν ιδιαιτερα. Σιγα σιγα ξεθωριασαν - ακομη φαινονται σαν μικροι "λεκεδες" σε ορισμενα σημεια αλλα ευτυχως δεν ειναι εντονοι.

 

Απο κοντα λοιπον φαινονται αρκετες ατελειες, αλλα απο μακρια φαινεται ωραιοτατο - mission successful λοιπον.

 

Α, και matching headstock φυσικα...8)

DSC01629.thumb.JPG.df2b8daebc1fead2940b9db5e5a89b82.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

πολυ καλη η ιδεα σου και μπραβο.....ωραιο το αποτελεσμα (αν υποθεσουμε οτι το εκανες για πρωτη φορα)

μπραβο :D :D

 

Υ.Γ. ετσι οπως ειναι στην φωτο το εχεις περασει μονο 1 χερι βερνικι και dusting ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολλαπλα χερια βερνικι (σε spray) αλλα χωρις τριψιμο ενδιαμεσα. Kαι ναι, πρωτη φορα το δοκιμαζω.

 

Θα ανεβασω αυριο και καμια φωτο απο την πλατη του μπασου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

Ανασκαφη του θεματος λοιπον γιατι και εγω εκανα decoupage την ταπεινη μου squier...

Garfield it is...!!

 

dsc0084oz.jpg

 

Και μια απο πισω αλλα δεν ειναι και τοσο καθαρη...

 

dsc0088hf.jpg

 

Δεν εφτιαξα το headstock αν και το σκεφτομουν...Το pickguard το ειχα  , σκεφτομουν να το καταργησω αλλα ισως στην επομενη μεταλαξη της..

Χανιά....

Charvel Model 4 '88 - Prs tremonti Se

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχ δεν το περίμενα να υπάρχει και άλλος Don Rosa fan  :) :o . Για εμένα κάθε καρέ του είναι μία ιστορία ολόκληρη  :) πολύ λεπτομέρεια ,πάντα την έβρισκα με τα κόμιξ του :).  

 

 

 

Καουντ μι ιν αζ γουέλ!!!

 

Έργα τέχνης όλα... άκυρο, αλλά κάπου είχε παρει το μάτι μου μια στρατ που είχε φάει φινιρισμα με εξώφυλλα των floyd, δεν πρέπει να ήταν decoupage... αλλά.. .είχα πάθει σοκ... αν την βρω θα την ποστάρω έτσι για να πέφτουν ιδέες :)

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καουντ μι ιν αζ γουέλ!!!

 

Έργα τέχνης όλα... άκυρο, αλλά κάπου είχε παρει το μάτι μου μια στρατ που είχε φάει φινιρισμα με εξώφυλλα των floyd, δεν πρέπει να ήταν decoupage... αλλά.. .είχα πάθει σοκ... αν την βρω θα την ποστάρω έτσι για να πέφτουν ιδέες :)

pink+floyd+strat.jpg

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σίγουρα δεν είναι decoupage

 

ε ναι όντως :) Αλλά σίγουρα σαν ιδέα για τα decoupage καποιων θα μετράει...

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι όντως :) Αλλά σίγουρα σαν ιδέα για τα decoupage καποιων θα μετράει...

 

Βέβαια φαντάζοζομαι πως θα είναι πολύ δύσκολο να μπουν μεγάλες εικόνες λόγω καμπυλών, οπότε άκυρο το προηγούμενο, θα ήταν ακατόρθωτο με decoupage

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου