Προς το περιεχόμενο

Σφραγισμενος πετροβαμβακας μεσα σε μπασοπαγιδα με ναιλον


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Αυτο ειναι το πρωτο μου μηνυμα στο νοιζ.

 

Θελω να φτιαξω μπασοπαγιδες/πανελ απο πετροβαμβακα. Ξερω οτι οι διίσταντε οι αποψεις περι του κατα ποσο ειναι καρκινογονος ο Π/Β ή οχι.

 

Για να εχω το κεφαλι μου ησυχο λοιπον σκεφτομουν να σφραγισω τον Π/Β μεσα στο πανελ με πολυ λεπτο ναιλον. Λογικα, αυτο δεν θα επηρεασει τις χαμηλες συχνοτητες, ομως στις μεσαιες και ψηλες συχνοτητες θα εχω ανακλαση (ετσι λεει και μια εκθεση του bbc).

 

Εαν πανω απο το ναιλον εβαζα μια στρωση ρικοφον, που κοβει καλα τις μεσαιες και τις ψηλες, πιστευετε οτι θα επανεφερα την ταξη?

 

Παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας επανω στο θεμα.

Ευχαριστω πολυ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Αυτο ειναι το πρωτο μου μηνυμα στο νοιζ.

 

Θελω να φτιαξω μπασοπαγιδες/πανελ απο πετροβαμβακα. Ξερω οτι οι διίσταντε οι αποψεις περι του κατα ποσο ειναι καρκινογονος ο Π/Β ή οχι.

 

Για να εχω το κεφαλι μου ησυχο λοιπον σκεφτομουν να σφραγισω τον Π/Β μεσα στο πανελ με πολυ λεπτο ναιλον. Λογικα, αυτο δεν θα επηρεασει τις χαμηλες συχνοτητες, ομως στις μεσαιες και ψηλες συχνοτητες θα εχω ανακλαση (ετσι λεει και μια εκθεση του bbc).

 

Εαν πανω απο το ναιλον εβαζα μια στρωση ρικοφον, που κοβει καλα τις μεσαιες και τις ψηλες, πιστευετε οτι θα επανεφερα την ταξη?

 

Παρακαλω δωστε μου τα φωτα σας επανω στο θεμα.

Ευχαριστω πολυ.

 

 

επειδη διιστανται οι αποψεις ακου και τη δική μου

 

1) οσον αφορα το ναυλον λογικα καπου θα επηρρεαζει αλλα δε μπορω να απαντησω υπευθυνα

 

2) ο πετροβαμβακας ειναι βλαβερος οταν δεν ειναι καλυμενος, αν τον καλυψεις με ενα χοντρο υφασμα ΔΕΝ θα εχεις πρόβλημα

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση.

 

Επι του θεωριτικου, στις χαμηλες συχνοτητες δεν θα εχω προβλημα.

 

Επι του πρακτεου, μηπως υπαρχει καποια εμπειρια απο κανεναν? Μηπως το εχει δοκιμασει κανεις αυτο?

 

Ολες οι απαντησεις αλλα και γνωμες, δεκτες.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πετροβαμβακας ειναι βλαβερος οταν εισπνεεται η σκονη (τριμμα) που προερχεται απο αυτον. Αυτο που κανουν οι περισσοτεροι, ειναι το εξης - Τυλιγουν τον καθε πετροβαμβακα με φλις (κατι σαν πακεταρισμα), και μετα φτιαχνουν τα panels με το υφασμα. Το φλις, ειναι ενα πολυ λεπτο ειδος πορωδους πλαστικου, σαν υφασμα, το οποιο αναπνεει, δηλαδη επιτρεπει στον αερα να το διαπερναει.Το βρισκεις στα φυτωρια - Το πουλανε εκει, γιατι χρησιμοποιειται στα φυτα το χειμωνα για να μην καιγονται απ' το ψυχος. Επισης το υφασμα που θα χρησιμοποιησεις πρεπει κι αυτο να επιτρεπει στον αερα να περναει - Φυσα σε ενα κομματι απο το συγκεκριμενο υφασμα, κολλωντας το στα χειλια, κι αν ο αερας περναει με καποια μικρη αντισταση, εισαι σε καλο δρομο.

Μη βαλεις πλαστικο, γιατι ετσι ακυρωνεις τις απορροφητικες ιδιοτητες του πετροβαμβακα.

Ολα τα παραπανω, τα εχω δοκιμασει και δουλευουν εγγυημενα.

  Καλη επιτυχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου