Προς το περιεχόμενο

Korg monologue τροφοδοτικο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγορασα το monologue σημερα γνωριζοντας οτι δεν περιεχει τροφοδοτικο .Ειχα διαβασει ομως οτι χρειαζεται 9v και υπεθεσα πως το τροφοδοτικο που εχω  για τα εφφε της κιθαρας θα ηταν οκ .Ωστοσο δεν ειναι .Οποτε μονη λυση ειναι να αγορασω το τροφοδοτικο της korg .Ηθελα να ρωτησω απο τους γνωστες αν υπαρχει καποια οικινομικη εναλλακτικη πχ καποιος μετατροπεας για το βυσμα ή καποιο φθηνοτερο τροφοδοτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγαινε στα ηλεκτρονικάδικα και πάρε ένα 9 βολτ συνεχές γύρω στο 1 αμπερ.

Ζήτα ένα που να έχει διάφορα βύσματα. Μόνο που θα πρέπει να προσέξεις την πολικότητα.

Δες το σχήμα που έχει το μηχανημα, δείξτο σ αυτούς και πες να βάλουν το σωστό βύσμο.

Πάνω απο 10 ευρω δεν κάνει

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγαινε στα ηλεκτρονικάδικα και πάρε ένα 9 βολτ συνεχές γύρω στο 1 αμπερ.

Ζήτα ένα που να έχει διάφορα βύσματα. Μόνο που θα πρέπει να προσέξεις την πολικότητα.

Δες το σχήμα που έχει το μηχανημα, δείξτο σ αυτούς και πες να βάλουν το σωστό βύσμο.

Πάνω απο 10 ευρω δεν κάνει

υπαρχει πιθανοτητα να εχω θορυβο ,φυσηματα κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει πιθανοτητα να εχω θορυβο ,φυσηματα κλπ?

Πιθανόν

 

μήπως να έπαιρνες αυτό? αν το βρεις και πιο φθηνά αλλού ακόμα καλύτερα

https://access-prostage.gr/mousika/pliktra/axesouar/korg-ka-350.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν

 

μήπως να έπαιρνες αυτό? αν το βρεις και πιο φθηνά αλλού ακόμα καλύτερα

https://access-prostage.gr/mousika/pliktra/axesouar/korg-ka-350.html

για εκει θα παω μαλλον

απλα ελεγα με τοσα τροφοδοτικα που εχω(πχ trex fueltank) ,μηπως με καποιο καλωδιακι εκανα τη δουλεια μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικό που χρησιμοποίησες για τα πετάλια δεν δουλεύει διότι έχει ανάποδη πολικότητα. Ναι μεν είναι 9V dc αλλά η πολικότητα είναι ανάποδα, δηλαδή το το συν με το πλην. Εσύ θέλεις θετική πολικότητα.

 

Οποιοδήποτε τροφοδοτικό με την κατάλληλη πολικότητα και με το κατάλληλο ρεύμα θα ταίριαζε, αλλά για να είσαι σίγουρος από θέμα θορύβου, πάνε στην λύση της Korg.

 

Αυτά τα τροφοδοτικά από τα ηλεκτρονικά της γειτονιάς με τα πολλαπλά βύσματα είναι 50/50 για το αν θα σου δημιουργήσουν θόρυβο, σε γενικές γραμμές δεν κάνουν για ήχο.

polarity.thumb.png.bd1b9d7310d3e7993df90ac43ad39715.png

So be Playful!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημισχετική ερώτηση άσχετου:

Το κίτρινο κεφάλι του βύσματος υποδεικνύει κάτι;

Ή είναι μόνο για αισθητικούς λόγους;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο όσο ξέρω όχι. δεν παίζει ρολο.

 

Ρόλο παίζει η τάση (9 volt) η ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑ (μεγάλη προσοχή κίνδυνος καταστροφής - δείτε να ταιριάζουν αυτά που λέει το τροφοδοτικό με το σχήμα πάνω στο σύνθ) και τα αμπέρ. Θεωρητικά γύρω στο 1 Α φτάνει. Και παραπάνω κακό δεν κάνει (πχ 1.5 2).

Αυτά τα τροφοδοτικά  θεωρητικα θόρυβο δεν έχουν.

Απλά αν το σύνθ θέλει πχ 1 αμπέρ και του δώσεις 0.7 και το τροφοδοτικό θα χαλάσει σύντομα και θόρυβος θα βγεί ή δεν θα παίξει καθόλου.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο όσο ξέρω όχι. δεν παίζει ρολο.

 

Ρόλο παίζει η τάση (9 volt) η ΠΟΛΙΚΟΤΗΤΑ (μεγάλη προσοχή κίνδυνος καταστροφής - δείτε να ταιριάζουν αυτά που λέει το τροφοδοτικό με το σχήμα πάνω στο σύνθ) και τα αμπέρ. Θεωρητικά γύρω στο 1 Α φτάνει. Και παραπάνω κακό δεν κάνει (πχ 1.5 2).

Αυτά τα τροφοδοτικά  θεωρητικα θόρυβο δεν έχουν.

Απλά αν το σύνθ θέλει πχ 1 αμπέρ και του δώσεις 0.7 και το τροφοδοτικό θα χαλάσει σύντομα και θόρυβος θα βγεί ή δεν θα παίξει καθόλου.

 

Όχι δεν ρωτάω αν παίζει ρόλο.

Ρωτάω αν υποδεικνύει κάτι. Π.χ. την πολικότητα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου