Προς το περιεχόμενο

Nikolas jazz?


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Καιρό έχω να ποστάρω κάτι...

 

Ορίστε λοιπόν... Δικο μου (ναι καλά... καρακλεμμένο είναι αλλά αλλαγμένο για να μη με πιάσουν)...

 

Όλα (εκτός των ντράμς) παιγμένα από μένα, με διάφορους τρόπους...  :P

 

(και ναι, το κύμβαλο στο 0:44 είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ δυνατά).

 

Ευχαριστώ για την ανάγνωση και την ακρόαση!

jazz_nikolas.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να σ' ονομάσω Nicolace Silver αλλά ο ήχος δεν πηγαίνει προς τον Horace. Ίσως Νikie Hancock, αλλά και προς τα 'κει δεν είναι 100%. Τέλος πάντων βλεπω πήγες προς τα πίσω στη modal περίοδο των αρχών της 10ετίας του '60 και αυτό που έκανες είναι θαυμάσιο.

 

 

 

Υ.Γ. Άλλος ένας τυμβωρύχος, (δεν είμαι μόνο εγώ). :D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ουσιαστικά το "My Favourite Things". Ωραίος Νικόλα, αν και θα το ήθελα λίιιιγο off χρονικά στα ακκόρντα του πιάνου και λίιιιιγο χρήση voicings στα οποία να υπάρχει διάστημα ημιτόνιου (έτσι όπως τα έγραψα..που να βγάλεις άκρη).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόλα μου άρεσε πολύ το θέμα αλλά μας το έκοψες πάνω στο καλύτερο. Επόμενη ηχογράφηση με αυτοσχεδιασμούς παρακαλώ. Ελάχιστη διάρκεια 7 λεπτά  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Είναι ουσιαστικά το "My Favourite Things". Ωραίος Νικόλα, αν και θα το ήθελα λίιιιγο off χρονικά στα ακκόρντα του πιάνου και λίιιιιγο χρήση voicings στα οποία να υπάρχει διάστημα ημιτόνιου (έτσι όπως τα έγραψα..που να βγάλεις άκρη).

ΑΚΡΙΒΩΣ!... Το κράτησα ταπεινό, του άλλαξα τα ακόρντα και το voicing αρκετά (για να μην πατήσω ΕΝΤΕΛΩΣ στην έκδοση του Coltrane)... γιατί θα με φάνε οι νομικοί κυνηγοί! ;D

 

Αλλιώς μακάρι να είχα χρόνο να το κάνω για την πάρτυ μου, να το χαρώ στα 5-6 λεπτά...

 

Τέλος πάντων, τυμβωρύχος ίσως αλλά κλέφτης 100% :( Τουλάχιστον είναι κάτι να μπορείς να αντιγράψεις, εεε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΚΡΙΒΩΣ!... Το κράτησα ταπεινό, του άλλαξα τα ακόρντα και το voicing αρκετά (για να μην πατήσω ΕΝΤΕΛΩΣ στην έκδοση του Coltrane)... γιατί θα με φάνε οι νομικοί κυνηγοί! ;D

 

Αλλιώς μακάρι να είχα χρόνο να το κάνω για την πάρτυ μου, να το χαρώ στα 5-6 λεπτά...

 

Τέλος πάντων, τυμβωρύχος ίσως αλλά κλέφτης 100% :( Τουλάχιστον είναι κάτι να μπορείς να αντιγράψεις, εεε;

 

My Favorite Things - John Coltrane

 

Άρα λοιπόν Νicoy Tyner. ;D

 

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΚΡΙΒΩΣ!... Το κράτησα ταπεινό, του άλλαξα τα ακόρντα και το voicing αρκετά (για να μην πατήσω ΕΝΤΕΛΩΣ στην έκδοση του Coltrane)... γιατί θα με φάνε οι νομικοί κυνηγοί! ;D

 

Αλλιώς μακάρι να είχα χρόνο να το κάνω για την πάρτυ μου, να το χαρώ στα 5-6 λεπτά...

 

Τέλος πάντων, τυμβωρύχος ίσως αλλά κλέφτης 100% :( Τουλάχιστον είναι κάτι να μπορείς να αντιγράψεις, εεε;

Δεν υπάρχει κλεψιά σ' αυτά Νικόλα. Είναι μια υπέροχη κληρονομιά στην οποία μπορεί ο καθένας να παραθέσει την μουσική του άποψη. Είναι STANDARDS! ;)

Μου αρέσει πολύ που "ψάχνεσαι" με την Jazz (πράγμα πολύ δύσκολο για κάποιον με κλασσική παιδεία).

Συνέχισέ το όμως. :)

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν υπάρχει κλεψιά σ' αυτά Νικόλα. Είναι μια υπέροχη κληρονομιά στην οποία μπορεί ο καθένας να παραθέσει την μουσική του άποψη. Είναι STANDARDS! ;)

Αυτό λοιπόν δεν το ήξερα. Ισχύει πράγματι "νομικά" ή απλά είναι άγραφος νόμος της τζάζ;

 

Μου αρέσει πολύ που "ψάχνεσαι" με την Jazz (πράγμα πολύ δύσκολο για κάποιον με κλασσική παιδεία).

Συνέχισέ το όμως. :)

Τώρα σχεδόν ντρέπομαι που το λέω αλλά είναι για δουλειά... Δεν ήταν για διασκέδαση!

 

Θα ήθελα να ασχοληθώ με άλλα είδη, αλλά ειδικά την τζάζ τη φοβάμαι κάπως... (άσε που τώρα δεν υπάρχει χρόνος).

 

Ευχαριστώ πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καιρό έχω να ποστάρω κάτι...

 

Ορίστε λοιπόν... Δικο μου (ναι καλά... καρακλεμμένο είναι αλλά αλλαγμένο για να μη με πιάσουν)...

 

Όλα (εκτός των ντράμς) παιγμένα από μένα, με διάφορους τρόπους...  :P

 

 

 

Ευχαριστώ για την ανάγνωση και την ακρόαση!

 

Το κύμβαλο στο 0,44 πρόσεξε λίγο γιατί είναι δυνατά  ;D ;D ;D

Η μουσική σου παιδεία σου επιτρέπει να παίζεις στο επίπεδο αυτό ,οπότε ......μπράβο σου για τη προσπάθεια χρόνων

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου