Προς το περιεχόμενο

35αρης wannabe κιθαρίστας ζητάει τα φώτα σας για πρώτο ενισ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

με το σενάριό σου, θα χρειαστεί:

 

1. αξιοπρεπή κάρτα ήχου (τα ASIO drivers λύνουν το θέμα του latency, όχι όμως και του impedance matching)

2. ηχεία επαρκή για να παίξει και να γουστάρει κιθάρα

 

Κι αυτά υπό την προϋπόθεση πως ο χώρος όπου βρίσκεται η Η/Υ είναι κατάλληλος και για κιθάρα.

 

Τονίζω πως στη φάση αυτή θέλει κάτι που να τον πορώσει, όχι μπλιμπλίκια... Τίποτα δεν υποκαθιστά την αίσθηση του "καρφώνω σε ενισχυτή κιθάρας και παίζω".

 

Ανήκω σε κείνους που ξενερώνουν όταν παίζουν με λογισμικό, και δεν είμαστε λίγοι.  8)

 

1.Ακομα και μια απλη εξωτερική  usb καρτα ηχου κανει(αν εχει και προενισχυση ακομα καλυτερα) πχ στυλ m audio fast track.

2.Ενα σετ ηχιακια με subwoofer και φθηνα ειναι και θα τον βολεψει στην αρχη(ειπαμε ειναι αρχαριος ο ανθρωπος δεν θα παει να πληρωσει για active monitors).

3. Καλα φτηνα η και δωρεαν vsts οπως lepou,nick crow κτλ κτλ με τα αντιστοιχα impulses.

 

Aν δεν μπορει να βγαλει ηχο με αυτα πρωτα δεν εχει νοημα να παει παραπερα.Τωρα το κατα ποσο η αισθηση  αυτη που λες ειναι θεμα περισσοτερο ηχου και λιγοτερο ...οπτικης υποβολης και προκαταληψεων ελεγχεται.Αν αφαιρεθει το οπτικο μερος και οι πληροφοριες για το που εισαι..καρφωμενος...μην στοιχηματιζεις κιολας οτι θα το καταλαβαινες...ποσο μαλλον καποιος που ειναι αρχαριος ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον gdevelek.

 

Καλυτερα να παρει ενα μοντελινγκ και να μαθεις να παιζεις.

Να αφοσιωθεις εκει δηλαδη και οχι να χειριζεσαι τα διαφορα κουμπακια.

 

Οταν νιωσεις ετοιμος, κανεις ενα βημα και προχωρας στο πισι..

..γνωριζοντας και 2 πραγματα παραπανω.

 

Ασε που αν ξεκινησεις με το πισι μπορει να φας το ξενερωμα της ζωης σου.

Οπως προειπε:

σαν αυτο "καρφώνω σε ενισχυτή κιθάρας και παίζω" δεν υπαρχει καλυτερο.

 

Καλη αρχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα το κατα ποσο η αισθηση  αυτη που λες ειναι θεμα περισσοτερο ηχου και λιγοτερο ...οπτικης υποβολης και προκαταληψεων ελεγχεται.Αν αφαιρεθει το οπτικο μερος και οι πληροφοριες για το που εισαι..καρφωμενος...μην στοιχηματιζεις κιολας οτι θα το καταλαβαινες...ποσο μαλλον καποιος που ειναι αρχαριος ;).

 

δεν κατάλαβες, ΔΕΝ μίλησα για ήχο, ο ήχος των λογισμικών είναι όντως εξαιρετικός, μίλησα για αίσθηση

 

επίσης, η κάρτα ήχου που περιγράφεις μαζί με τα ηχεία φτάνουν κοστολογικά στο ύψος ενός  modeling ενισχυτή, που τον παίρνεις και πας και σε ένα φίλο σου να τζαμάρεις μαζί ;)

 

ας δοκιμάσει ο ΟΡ κι ας κρίνει, οι επιλογές πλέον του είναι γνωστές

 

εγώ πάντως - ως bedroom player - αν και έχω την ευχέρεια να παίξω με λογισμικό, δεν το προτιμώ, κι ας μου δίνει εξαιρετικό ήχο και απίστευτη, πραγματικά, ευελιξία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κατάλαβες, ΔΕΝ μίλησα για ήχο, ο ήχος των λογισμικών είναι όντως εξαιρετικός, μίλησα για αίσθηση

 

επίσης, η κάρτα ήχου που περιγράφεις μαζί με τα ηχεία φτάνουν κοστολογικά στο ύψος ενός  modeling ενισχυτή, που τον παίρνεις και πας και σε ένα φίλο σου να τζαμάρεις μαζί ;)

 

ας δοκιμάσει ο ΟΡ κι ας κρίνει, οι επιλογές πλέον του είναι γνωστές

 

εγώ πάντως - ως bedroom player - αν και έχω την ευχέρεια να παίξω με λογισμικό, δεν το προτιμώ, κι ας μου δίνει εξαιρετικό ήχο και απίστευτη, πραγματικά, ευελιξία

 

Συμφωνω απολυτα ως προς την αισθηση.Απο κει και περα κοστολογικα τωρα μπορει να μην του κοστισει και τιποτα.Γιατι απο οτι ειπε καλη καρτα ηχου εχει(βεβαια δεν ειπε τι...αλλα παντα μπορει να την ανταλαξει με μια που να κανει αυτο που χρειαζεται) και ηχειακια με subwoofer(αν δεν εχει ηδη) με κανα 50-60(καινουργια) ευρω καθαριζει.Οπως παντα ειναι τελικα η χρηση που καθοριζει τι τον συμφερει να παρει.Αν οπως λες θελει να πηγαινει απο δω και απο κει να παιζει παιρνει τον ενισχυτακο και καθαριζει.Αν ειναι σχεδον αποκλειστικα bedroom player εχει και αλλες επιλογες.Εγω θυμαμαι οταν ξεκιναγα ηλεκτρική ειχα ενα zoom505 με εξοδο τα ηχεια ενος διπλου κασετοφωνου :o :P :o και γουσταρα τρελα(τοτε βεβαια) παροτι ο ηχος ηταν taperware.Που να υπαρχαν τα απιστευτα software που υπαρχουν σημερα.Αμα ο αρχαριος αρχισει να...gasaρει απο τωρα....χαθηκε χωρις πυξιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα ως προς την αισθηση.Απο κει και περα κοστολογικα τωρα μπορει να μην του κοστισει και τιποτα.Γιατι απο οτι ειπε καλη καρτα ηχου εχει(βεβαια δεν ειπε τι...αλλα παντα μπορει να την ανταλαξει με μια που να κανει αυτο που χρειαζεται) και ηχειακια με subwoofer(αν δεν εχει ηδη) με κανα 50-60(καινουργια) ευρω καθαριζει.Οπως παντα ειναι τελικα η χρηση που καθοριζει τι τον συμφερει να παρει.Αν οπως λες θελει να πηγαινει απο δω και απο κει να παιζει παιρνει τον ενισχυτακο και καθαριζει.Αν ειναι σχεδον αποκλειστικα bedroom player εχει και αλλες επιλογες.Εγω θυμαμαι οταν ξεκιναγα ηλεκτρική ειχα ενα zoom505 με εξοδο τα ηχεια ενος διπλου κασετοφωνου :o :P :o και γουσταρα τρελα(τοτε βεβαια) παροτι ο ηχος ηταν taperware.Που να υπαρχαν τα απιστευτα software που υπαρχουν σημερα.Αμα ο αρχαριος αρχισει να...gasaρει απο τωρα....χαθηκε χωρις πυξιδα.

 

παιδια έχετε δίκαιο δεν ανέφερα κάρτα ..ήχου... :o είναι μια ASUS XONAR DG και απο όσο την είχα τσεκάρει δεν ηταν κακη για pc home cinema ...

 

Τωρα αν κάνει για beadroom κόλπα...αυτο είναι ένα θέμα που θέλει searching...παιδια...¨)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή εδώ η (πάμφθηνη) κάρτα θα κάνει τη δουλειά που θες (συνδέεις στο στέρεο με καρφί 1/4" σε RCA, π.χ. στην είσοδο AUX)

 

http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Portable-Player/Speakers-Sound-Cards/Professional-Sound-Cards/Behringer-Sound-Card-Ucg-102-Usb-310-BEH-024.htm

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου