Προς το περιεχόμενο

Slash - Back from Cali guitar cover "Πρώτη φορά (διαδικτυακή) έκθεση"


Flotzen

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aloha!

 

Με παίρνει τηλέφωνο ο ξάδερφος ένα απόγευμα και λέει "πάρε κιθάρα και έλα ΤΩΡΑ".

Τσακίζομαι να πάω σπίτι του που έχει ένα αξιοπρεπέστατο home studio και με το που μπαίνω μέσα μου λέει "διάλεξε τρία backing track και παίξε".

Να μην σας τα πολυλογώ, ήθελε να δοκιμάσει ηχογράφηση και βιντεοσκόπηση ταυτόχρονα.

Κάναμε, λοιπόν, τρία κομμάτια.

Κι επειδή τόσα χρόνια δεν έχω εκθέσει ποτέ την "αφεντιά" μου σε άγνωστο κοινό, είπα να σας συστηθώ και παικτικά.

Η κιθάρα ηχογραφήθηκε με AxeFx Ultra και η εικόνα με τα κινητά μας.

Τώρα, το τι προγράμματα χρησιμοποιήθηκαν και ποια ήταν η διαδικασία, δεν έχω ιδέα.

Ακολουθεί το πρώτο από τα τρία.

Όλα είναι one take.

Hope you enjoy!

 

ΥΓ 1: Πληροφορίες για το studio θα βρείτε στην περιγραφή του βίντεο στο tube.

ΥΓ 2: Το SAK είναι τα τρία πρώτα γράμματα απ'το επίθετό μου. Ελπίζω να μην ισχύει ο αναγραμματισμός για το παίξιμο.

 

 

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό το αποτέλεσμα, οπτικά και ακουστικά!

 

Πολύ καλό παίξιμο και ωραίος ήχος!

 

Και το video συνολικά πολύ καλό.

 

Μπράβο και στους 2.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Διάλεξες αγαπημένο μου κομμάτι, και το άνοιξα με επιφύλαξη.

Πολύ καλό.

Μπράβο,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλημέρα!

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αν και αργοπορημένα!

 

Σε συνέχεια του προηγούμενου, ανεβάσαμε το δεύτερο κομμάτι που κάναμε εκείνη τη μέρα.

Το solo είναι λίγο άλλα ντ' άλλα γιατί ήταν τελείως απροετοίμαστο, αλλά, τελικά, μετά από συζήτηση καταλήξαμε στο ότι ούτως ή άλλως δεν προσπαθήσαμε να κάνουμε note-to-note covers αλλά να παίξουμε τα κομμάτια όπως τα θυμόμαστε ή όπως τα ακούμε στο κεφάλι μας.

Οπότε, αν και με λαθάκια, ελπίζω να σας αρέσει.

 

Enjoy!

 

 

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε Spyros.

Η αλήθεια είναι πως δεν έκατσα να φτιάξω ήχο γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το  AxeFx που υπάρχει στο studio.

Απλά, διάλεξα έναν έτοιμο και αλλάξαμε λίγο το delay για να μην είναι πολύ εκτός tempo.

 

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε Spyros.

Η αλήθεια είναι πως δεν έκατσα να φτιάξω ήχο γιατί δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το  AxeFx που υπάρχει στο studio.

Απλά, διάλεξα έναν έτοιμο και αλλάξαμε λίγο το delay για να μην είναι πολύ εκτός tempo.

Ηθελε λιγο γαργαλημα  ;)

Αλλα ειναι και προσωπικα γουστα αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου