Προς το περιεχόμενο

Pearl Free Floating Snare Drum - απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To εχω ξαναγραψει και παλιοτερα οτι υπαρχει μια προκαταληψη πανω σε αυτο το θεμα αλλα στα 22 χρονια εμπειριας μου θα μου ηταν αδιανοητο να εχω δαπανησει τοσα χρηματα στον Γαβρηλο και να εχω αγορασει απο αυτον 6 σετ custom τυμπανα ,αλλα τοσα ταμπουρα κλπ.

Για του λογου το αληθες σου παραθετω καποια απο τα σετ μου λειπει το anniversary και αλλο ενα ΤP τα οποια τα πληρωσα χωρις καμια διακριση και που επρεπε καθε φορα να φευγω και να κανω ολοκληρο ταξιδι απο την Κρητη στην Αθηνα για να δοκιμαζω και να αποφασιζω.

 

Bρε μπαγάσα,τα έχεις πραγματικά όλα αυτά;Προλαβαίνεις να τα παίξεις,η είσαι απλώς συλλέκτης;Μήπως αντιπρόσωπος του Γαβρίλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Οσον αφορα τα σχόλια του φιλου beerou μου κανουν εντυπωση γιατι το brass free floating κουβαλαει μια πολυ μεγαλη φημη.

 

Τωρα αυτο που λεει για τα  Gabriel, νομίζω οτι με τα χρήματα που θα δωσεις για το free floating δεν παιρνεις επουδενι gabriel και μαλλον θα πρεπει να προσθεσεις την αξια ενος ακομα ταμπουρου (ναι πιο φτηνου)

 

Κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι πολλα τα χρήματα και δεν αξιζουν.

 

Εχε υπ οψιν παντα  και την ενδεχομενη μεταπωλητικη αξιξα...

 

Δεν είπα ότι δεν είναι καλό ταμπούρο, άλλωστε είναι και θέμα γουστου. Απλά δεν το θεωρώ "all around". Είναι πάρα πολύ δυνατό ταμπούρο και κουδουνίζει αρκετα σε μεσαία και ακόμα πιο πολύ, σε υψηλά κουρδίσματα.

 

Δε παίρνεις Gabriel με 500 ευρώ? Γιατί ρε μαν?

 

http://www.thomann.de/gr/pearl_fb1465_snaredrum.htm

http://www.gabrieldrums.com/gr/store/product/?ct=74&p=4093

 

Και το "Diana" προσεγγίζει πολύ σε ήχο το GK που έχω. Όχι τόσο δυνατό όσο το GK, 8κλειδο, πιο all around, πολύ ευαίσθητο, φοβερό crack και ζεστό συνάμα. Για μένα καλύτερο απο το Pearl σα σύνολο. Με λίγο μπιρι - μπίρι στο αφήνει 400 ο Gabriel (πιστευω)

 

Τα ταμπουρα του Γαβριήλου αξίζουν και με το παραπάνω, εβαλα στο GK PureSound χορδιέρα και ξέφυγε...

 

Μεταπωλητική αξία τα Gabriel...τη μεγαλύτερη ευκολα, όσο πιο πολύ παλιώνουν τόσο πιο ωραία γίνονται. Και ο Gabriel είναι ένας και μοναδικός, δεν είναι corporation. Απλά θα πρέπει να κάνεις κ λίγο υπομονη για να το δώσεις

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταπωλητική αξία τα Gabriel...τη μεγαλύτερη ευκολα, όσο πιο πολύ παλιώνουν τόσο πιο ωραία γίνονται. Και ο Gabriel είναι ένας και μοναδικός, δεν είναι corporation. Απλά θα πρέπει να κάνεις κ λίγο υπομονη για να το δώσεις

 

Βγαινω λιγο εκτος θεματος. Οκ καταλαβαινω τις διαφορετικες προτιμησεις στον ηχο για τα περι gabriel κλπ αν και επιμενω οτι για τα χρηματα που κοστιζουν δεν..

 

Παμε παρακατω. Αυτο που λες για τη μεταπωλητικη αξια ισχυει μονο για την τροπικη Ελλαδα. Διοτι αν βγαλεις πχ στο ebay ενα gabriel φεξε μου κ γλιστρυσα. Εκει κανεις δε ξερει το γαβριλο και κανεις δε θα ενδιαφερθει για ενα χειροποιητο ταμπουρο απο την Ελλαδα. Για ενα pearl ή TAMA ομως? Δε θα ειναι διαφορετικα?

 

Τελικα επειδη μακρυγορουμε πολυ, φιλε Slamming stick ακου με τα αυτια σου και αποφασισε με το πορτοφολι σου. Μην ακους τι λεει ο καθε hwept και ο καθε αλλος στο noiz. Αυτο που αρεσει σε εμας μπορει να σου ακουγεται αισχος

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρε μπαγάσα,τα έχεις πραγματικά όλα αυτά;Προλαβαίνεις να τα παίξεις,η είσαι απλώς συλλέκτης;Μήπως αντιπρόσωπος του Γαβρίλου;

 

Ολα αυτα τα σετ τα εχω αγορασει και χρησιμοποιησει στις διαφορες δουλειες σε βαθως 15τιας ,φυσικα δεν τα εχω πια ολα στη κατοχη μου και ποτε δεν ημουν αντιπροσωπος  η endorsement

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πηγαινε στο Γαβρηλο και δοκιμασε το 13χ6,5 Diana ,ενα ταμπουρο που το θεωρω allroynd και δοκιμαζονας το επαθα ζημια παροτι απο τα χερια μου εχουν περασει εξαιρετικα ταμπουρα και αν νομιζεις οτι αξιζει να κανεις αγορα απο εκει καλυτερα να μεινουν και τα χρηματα στον τοπο μας αυτες τις δυσκολες ωρες.

 

 

Πήγα... Δοκίμασα το Diana 14" x 6,5" και τώρα δεν έχω να συζητήσω τίποτα άλλο...

 

Είναι πλέον δίλημμα (από πολύλλημα έως τώρα) η αγορά ταμπούρου.

 

Το θέμα είναι...

 

Diana με ό,τι φινίρισμα θέλω ή Free Floating με την επιλογή να αλλάζω κόθρους;

 

1st world problems...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα ειναι προβλήματα....

 

Αποφασισε βαση ηχου κ οχι εμφανισης. Παντως εχε υπ οψιν οτι το free floating βγαινει σε ΟΛΑ τα χρωματα που υπαρχουν στις διαφορες σειρες της εταιριας.

Βεβαια οταν θα σου πουν οτι πρεπει να περιμενεις κανα 6μηνο (special order γαρ) τοτε ειμαι βεβαιος οτι θα αγορασεις το Gabriel.

 

Καλη αγορα.

 

και οταν παρεις ξερεις...... φωτογραφιες sound clips κλπ

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα επειδή από ήχο έχω ικανοποιηθεί πάρα πολύ κι από τα δύο, γι'αυτό πάω στην εμφάνιση.

 

Φωτογραφίες παίζει, sound clips δεν ξέρω, live στάνταρ, κι άσ'τους bandmates να φωνάζουν πως "είναι πολύ δυνατά"!

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο σου που πηγες και δοκιμασες και του Γαβρηλου και δεν σνομπαρες τον Ελληνα επειδη οι σχηστοματιδες ειναι ποιο καλοι γιατι ετσι θα εχεις και μια αποψη ποιο καλη τι σημαινει οτι και στην ψωροκωσταινα υπαρχουν αξιοι  ανθρωποι που μπορουν να φτιαξουν ποιοτηκα οργανα παρα την τεχνολογια  και τα μηχανηματα που διαθετουν οι μεγαλες εταιρειες.

Επικροτω και την αποψη του Beerou και ψηφιζω  DIANA oxi δαγκωτο αλλα ΚΑΡΦΩΤΟ!!!!!! ;D ;D

 

Καλα παιξιματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφασισε βαση ηχου κ οχι εμφανισης.

 

+1

 

Παντως εχε υπ οψιν οτι το free floating βγαινει σε ΟΛΑ τα χρωματα που υπαρχουν στις διαφορες σειρες της εταιριας.

 

Το Free Floating Maple δε βγαίνει σε όλα τα χρώματα. Βγαίνει μόνο σε Piano Black, Natural Maple, Red Wine

 

Επίσης είναι και 5 ευρω ακριβότερο (σιγα τα αυγα βεβαια) από το Diana

 

Του Γαβρίλου του κάνεις και παραγγελία σε ΟΤΙ χρωμα γουστάρεις.

Και αν δε σου κάνει το ίδιο ο ηχος αυτό που θα σου φτιάξει με αυτό που δοκίμασες θα πάρεις αυτό που δοκίμασες.

Έτσι εκανα εγω με το GK το οποίο ήταν πιο "ζεστο" απότι το καινούργιο.

Όσο πιο πολύ παλιώνει ενα ΚΑΛΟ τύμπανο τοσο πιο ωραίο γίνεται.

 

Τη στιγμη που τακουσες και δεν έχεις να πεις τίποτε άλλο, μη κολλάς. Το ταμπούρο είναι πολύ σημαντικη αγορα.

 

Edit: Το Diana βγαινει μόνο σε φυσικό ματ. Τώρα αν μπορεί να στο κάνει και σε αλλο χρωμα ή αν θα κοστισει παραπανω δεν το ξέρω αλλά εμενα πάλι το GK μου είχε πει ότι μπορούσε να μου το κανει ότι χρωμα ήθελα.

 

Βέβαια είχε ενα σουπερ Black Chameleon (sparkle) χρωματάκι οποιο είναι σουπερ και δεν υπήρχε λόγος να το αλλάξω.

 

 

Screen_shot_2011-10-23_at_12_01.26_AM.thumb.png.554022a0b75b5a02bca10c5635bc48fc.png

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Free Floating Maple δε βγαίνει σε όλα τα χρώματα. Βγαίνει μόνο σε Piano Black, Natural Maple, Red Wine

 

Δε θελω να φανω σαν κραχτης, αλλα υπαρχει η δυνατότητα σαν special order να γινει σε οποιο χρωμα masters ή reference. Λεπτομέρειες.

 

Επισης φιλε γιαννακη, αλλα κ περικλη (ειμαι σιγουρος ταυτιζεσαι) Ναι μεν να μη σνομπαρουμε τον Ελληνα επειδη θεωρητικα οι Ιαπωνες ειναι καλυτεροι, αλλα και να μη τον προτιμαμε κιολας μονο κ μονο επειδη ειναι Ελληνας. Αν ειναι καλυτερος βεβαιως και να προτιμηθει

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου