Προς το περιεχόμενο

Γρίκι - Γρίκι σε wah pedal


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με γράσσο είμαι οκ δηλαδή, αλλά με λάδι και WD (δεν έχω ιδέα τί είναι αυτό εκτός από σκληρός δίσκος) θα έχω φθορά.

 

Ευχαριστώ.

 

το σπρέυ που τα κάνει όλα και συμφέρει

wd-40.jpg?w=350&h=467

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Με γράσσο είμαι οκ δηλαδή, αλλά με λάδι και WD (δεν έχω ιδέα τί είναι αυτό εκτός από σκληρός δίσκος) θα έχω φθορά.

Όταν λέω φθορά εννοώ σε βάθος χρόνου.

Γνώμη μου WD-40 μην χρησιμοποιήσεις διότι μπορεί να "δακρύσει" και να πάει σε σημεία (π.χ. ποτενσιόμετρο) που δεν πρέπει.

 

Αν και υπάρχει ειδικό γράσο γι'αυτήν ακριβώς την περίπτωση, θα σου πω πολύ γενικά.

Αφού καθαρίσεις καλά τα σημεία:

Αν τα σημεία τριβής είναι μέταλο με μέταλο, βάλε μολυβδούχο γράσο. Έχει συνήθως γκρί απόχρωση ή άλλο χρώμα εκτός το άσπρο.

Αν τα σημεία τριβής είναι πλαστικό με μέταλο, βάλε σιλικονούχο γράσο. Έχει κυρίως λευκή απόχρωση. Μπορεί να το βρείς καί σε άλλες αποχρώσεις όπως γαλάζιο ή ροζ.

Καί στις δύο περιπτώσεις κοίταξε το γράσσο να είναι σε πυκνότητα περίπου όπως της οδοντόκρεμας.

 

Εναλλακτικά αν είσαι Αθήνα έλα από δω να σου το τοποθετήσω εγώ να τελειώνουμε. Πιό πολύ ώρα καταναλώσαμε στο γράψιμο  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το (οποιο) γρασσο υπαρχει στο γραναζι μπορεις να το "ανατροφοδοτησεις" στην οδοντωση με μια οδοντογλυφιδα, ενα κατσαβιδι ή με το δαχτυλο στην τελικη αν δεν σιχαινεσαι. Συνηθως δηλαδη, απο τη χρηση το γρασσο παραμεριζεται και διασκορπιζεται στο γραναζι του ποτενσιομετρου και στο οδοντωτο.

 

Στο δικο μου wah εχω βαλει βαζελινη και ...δεν σκουζει  :-X

Προσοχη ομως! Δεν εβαλα πανω απο το γρασσο. Απλα δεν ειχε εξαρχης γρασσο γιατι το wah το εφτιαξα εγω...

 

 

...στο πίσω μέρος του πεταλιού στον άξονα/βίδα που το συγκρατεί και όχι στο γρανάζι. Η λύση ήταν ένα ελαφρύ ψέκασμα με WD40 στα σημεία επαφής άξονα-πεταλιού.

 

Οντως, και αυτο ισχυει πολλες φορες. Προσεκτικο ψεκασμα με WD-40 για να μην "λουσεις" το πεταλι, κι εγινε.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρίκι - Γρίκι, Γρίκι - Γρίκι

εγινε το wah μου μπρικι

οποιος και να το πατησει

δεν μπορει να σταματησει

 

Θελει λαδι να λιγδωσει

και το funk καλα να δωσει

Γρίκι - Γρίκι, Γρίκι - Γρίκι

μπηκαν στο μαντρι οι λυκοι...

 

;D

 

Εεεεεεεελιωσαααααα ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

γιατί δεν κάνει wd 40 στα pots?

Διότι το πιθανότερο είναι να σου χαλάσει το γραφίτη του pot.

Και επί της ευκαιρίας όταν ένα pot χαλάσει, το αλλάζουμε. Οι λύσεις ψεκάσματος με διάφορα σπρέϊ, μπορεί να έχουν αποτέλεσμα αλλά είναι προσωρινό, αφού κατά > 90% εντός του pot υπάρχει καί σκόνη όπου μαζί με το σπρέϊ... Όλα έχουν ημερομηνία λήξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο θόρυβος είναι τελικά από το γρανάζι μην το πολυψάχνεις. Κάνε μια παραγγελία από το παρακάτω κατάστημα και είσαι έτοιμος.  ;)

http://www.banzaimusic.com/White-Grease-7-grams.html

 

Πιθανόν το συγκεκριμένο προϊόν να υπάρχει και στην Ελλάδα αλλά δεν το γνωρίζω.

 

Υ.Γ: Για την ιστορία, εγώ έχω χρησιμοποιήσει και στο γρανάζι (ενός Budda Wha) WD40 και δεν συνέβη απολύτως τίποτα στο pot. Νομίζω όμως πως η πιο σωστή λύση είναι το γράσο. Στο προηγούμενο μου post βέβαια μιλώ για το τρίξιμο στο πίσω μέρος του πεταλιού το οποίο σταμάτησε με το WD40.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

παντως μη τυχει και βαλεις απλο λαδι φαγητου γιατι περιεχει νερο και δεν κανει γι αυτη τη δουλεια. εγω ψεκαζω με σπρει επαφων κατα καιρους, βαζω γρασο αν χρειαζεται, και εχω το wah μεσα σε σακουλα οταν δεν παιζει γιατι ειναι απο τα πεταλια που δεν τα πανε καλα με τη σκονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότι το πιθανότερο είναι να σου χαλάσει το γραφίτη του pot.

Και επί της ευκαιρίας όταν ένα pot χαλάσει, το αλλάζουμε. Οι λύσεις ψεκάσματος με διάφορα σπρέϊ, μπορεί να έχουν αποτέλεσμα αλλά είναι προσωρινό, αφού κατά > 90% εντός του pot υπάρχει καί σκόνη όπου μαζί με το σπρέϊ... Όλα έχουν ημερομηνία λήξης.

 

άρα άμα είναι "χαλασμένο" όπως λες και του ρίξω wd και παίζει, ούτε μύγα ούτε ζημιά ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WD-40 προτεινω να μπαινει στα ποτενσιομετρα (μεσα στην παστα για να ακριβολογουμε) μονο οταν ειναι στα τελευταια τους, και αν αποτυχει ο ψεκασμος με κλασσικο σπρευ επαφων.

 

Η πλακα ομως ειναι οτι ειχα ψεκασει πριν ΠΟΛΥ καιρο WD-40 στο ποτενσιομετρο που εχω τωρα στο wah μου με σκοπο να με "βγαλει" για λιγο μεχρι να παρω αλλο, αλλα παιζει ακομα χωρις προβλημα...

Το ιδιο ακριβως εγινε και με το Volume pot της Tele μου, που ειναι και super duper RS superpot (τρομαρα του). Απο την πρωτη μερα εκανε ενα θορυβο, ο οποιος τελικα με απασχολησε και ειπα να το παω politically correct και να ψεκασω λιγο contact spray...

Δεν εγινε απολυτως τιποτα, περασε ο καιρος, ξαναεβαλα κι αλλη φορα μπας και φιλοτιμηθει και φυγει, αλλα παλι τιποτα. Ωσπου ειπα να βαλω WD-40 κι οσο παει...

 

Εχει τουλαχιστον ενα χρονο που δουλευει ΑΨΟΓΑ.  ...βασικα ποτε δεν δουλευε ετσι...

 

αφου προσπαθω να θυμηθω απο που το πηρα εκεινο το wd-40 για να ξαναπαρω απο κει...  :P

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου