Προς το περιεχόμενο

Pray Before I Die


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολύ ωραίο φίλε μου. Και εξαιρετικό το mood!

Καλά ρε παιδιά τι πάθατε όλοι ξαφνικά με το "γλίστρημα" (το slide εννοώ)? Επιδημία έπεσε? :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ ωραίο φίλε μου. Και εξαιρετικό το mood!

Καλά ρε παιδιά τι πάθατε όλοι ξαφνικά με το "γλίστρημα" (το slide εννοώ)? Επιδημία έπεσε? :)

 

Thank you Στράτο. Όσον αφορά το slide, προσωπικά το είχα καιρό άχτι να κάνω κάτι "καμπελικό" δοκιμάζοντας να πλησιάσω την τεχνοτροπία του.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ότι είναι soundtrack-ικό είναι.

Αφού Ο Τέρρυ άρχισε να αραδιάζει ταινίες, θα το κάνω και εγώ - Dead Man/Jarmusch  δηλαδή Neil Young.

ΤΟ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟ ΣΟΥ  track. Όταν μπήκε στο 2:38, ήταν αυτό ακριβώς που ήθελα!!! 8) Η φωνή σου μου αρέσει (ωραίο και το reverb επ' αυτής) .

Στα αλήθεια μου άρεσε πάρα πολύ, απλά δεν μπορώ να γράψω διθυράμβους , δεν ήπια καφέ ακόμα Σπύρο Σταύρο.  ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το slide ειδικά στο δυναμικό κομμάτι δεν είναι καθόλου άσχημο. Τουναντίον.

Μου αρέσει πολύ το βιμπράτο σου στο slide. Με νεύρο και γούστο.

Στο κομμάτι έχω κάποιες αντιρρήσεις/επιφυλάξεις (αλλίμονο) αλλά δεν αλλάζουν το γεγονός ότι είναι ωραίο κομμάτι.

Να τις πω για να μην σκάσω.

α) Φωνή. Τι τα θες τα autotune/chorus/delay/ξέρωγωτιέχεις; Ξέρω ότι είναι χαμηλά ρέτζιστρα (που ίσως σε υποχρεώνει το slide κούρδισμα) και φοβάσαι τα γυρίσματα αλλά βγες από τη "σπηλιά" και τραγούδα με conviction και θα δεις που και μπορείς και θα ναι καλύτερα.

 

β) Καλός ο Cooder αλλά θα ήθελα μια παραγωγή περισσότερο "σκοτεινή" Joe Henry, T. Bone κλπ.

Τόση καθαρότητα και ευκρίνεια δεν του πάει. Βρώμισε τα λίγο. Σκοτείνιασέ το.

 

γ) Ανέβηκες στην ένταση. Πες και προς το τέλος τους στίχους με ένταση για να έρθει η κορύφωση. Η ηχητική κορύφωση (ΚΤΜ πάντα) πρέπει να ενοποιηθεί με την στιχουργική κορύφωση του δρώμενου (σ' έφτιαξα; ) με την αντίστοιχη ένταση στη φωνή (μην το κάνεις και freerock).

 

Αν δεν έχεις ήδη υγραθεί από τα παραπάνω σημαίνει ότι I am loosing my touch με τους άνδρες πλέον και θα πρέπει να αρκεστώ στις γυναίκες.

 

Το μπράβο για το τραγούδι το έχεις εξ αρχής και δεδομένο.

 

........... πάω για καφέ break........ :)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστας, Λάκης efxaristo poly.

 

Στα αλήθεια μου άρεσε πάρα πολύ, απλά δεν μπορώ να γράψω διθυράμβους , δεν ήπια καφέ ακόμα Σπύρο Σταύρο.

 

Λάκη, πιες καφέ και ξαναέλαμανα γιατί χρειάζομαι μπουστ ;D. Stavros

 

α) Φωνή. Τι τα θες τα autotune/chorus/delay/ξέρωγωτιέχεις; Ξέρω ότι είναι χαμηλά ρέτζιστρα (που ίσως σε υποχρεώνει το slide κούρδισμα) και φοβάσαι τα γυρίσματα αλλά βγες από τη "σπηλιά" και τραγούδα με conviction και θα δεις που και μπορείς και θα ναι καλύτερα.

 

Εδώ διαφωνούμε Κώστα. Η φωνή στο συγκεκριμένο, πρέπει να είναι σε σπηλιά. Για την ακρίβεια σε μια σπηλιά στην κόλαση απ' όπου φωνάζει. Autotune δεν υπάρχει. Υπάρχει μπόλικο reverb και λίγο delay βέβαια.

 

Καλός ο Cooder αλλά θα ήθελα μια παραγωγή περισσότερο "σκοτεινή" Joe Henry, T. Bone κλπ.

Τόση καθαρότητα και ευκρίνεια δεν του πάει. Βρώμισε τα λίγο. Σκοτείνιασέ το.

 

Ναι, ήθελα κι άλλο αλλά σε θέματα παραγωγής, μέχρι εκεί φτάνω.

 

γ) Ανέβηκες στην ένταση. Πες και προς το τέλος τους στίχους με ένταση για να έρθει η κορύφωση. Η ηχητική κορύφωση (ΚΤΜ πάντα) πρέπει να ενοποιηθεί με την στιχουργική κορύφωση του δρώμενου (σ' έφτιαξα; ) με την αντίστοιχη ένταση στη φωνή (μην το κάνεις και freerock).

 

Δεκτόν και ωραίον. Θα το κοιτάξω μήπως γράψω και δυο στροφές για το δυναμικό κομμάτι.

 

Αν δεν έχεις ήδη υγραθεί από τα παραπάνω σημαίνει ότι I am loosing my touch με τους άνδρες πλέον και θα πρέπει να αρκεστώ στις γυναίκες.

 

Πάω για να μπω σε στεγνωτήριο. Το 'χεις. ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άγγελε σε ευχαριστώ πολύ.

Να 'σαι καλά αρχηγέ μου!

Λευτέρης. ;)

 

Ουδείς... πρόβλημα, απλώς το επισημαίνω για να μη λένε ότι κυκλοφορώ με πολλά ονόματα  ;D

Την καλημέρα μου!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά αρχηγέ μου!

Λευτέρης. ;)

 

Ουδείς... πρόβλημα, απλώς το επισημαίνω για να μη λένε ότι κυκλοφορώ με πολλά ονόματα  ;D

Την καλημέρα μου!

 

 

Ουπς, συγγνώμη Λευτέρη αλλά όπως ίσως έχεις ήδη παρατηρήσει, τα ονόματα δεν πολυέχουν σημασία εδώ:

 

δεν ήπια καφέ ακόμα Σπύρο Σταύρο
  ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρε  δεν μου άρεσε ...  καλή , φιλότιμη  προσπάθεια , αλλά ...είναι λεπτές  οι ισορροπίες σε αυτές  τις  μουσικές ( ιδιαίτερο ύφος ,άποψη και προσέγγιση )

 

στα standards είσαι  κορυφή

 

παντα φιλικα !

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρε  δεν μου άρεσε ...  καλή , φιλότιμη  προσπάθεια , αλλά ...είναι λεπτές  οι ισορροπίες σε αυτές  τις  μουσικές ( ιδιαίτερο ύφος ,άποψη και προσέγγιση )

 

στα standards είσαι  κορυφή

 

παντα φιλικα !

 

 

Λευτέρη, σε ευχαριστώ για την ακρόαση και το σχόλιο. Δεν ανεβάζω κομμάτια για να δέχομαι μόνο καλές κριτικές. Αντιλαμβάνομαι απόλυτα την τοποθέτησή σου.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου