Προς το περιεχόμενο

Βασικές κλίμακες της δυτικής μουσικής και τρόπο


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι δεν είπα ότι δεν μπορείς,

 

άλλο ήθελα να πω, αλλά έτσι που το έγραψα ;)

 

εννούσα ότι μπορείς να αν έχει πτώση σε μείζονα μπορείς να βάλεις ελάσσονα αρμονία

(και το χιτάζ, που είναι όμως λίγο δύσκολο να περάσει)

 

αλλά ότι αν πέφτεις σε ελάσσονα, είναι "λάθος" να βάλεις τις νότες της μείζονας

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η καθαρή 4η είναι avoid tone, (που δε σημαίνει ότι δεν την παίζεις βεβαια)

 

για την jazz μουσική ναι... Εγώ την λατρέυω την 4η  ;D ;D ;D

 

π.χ. Ε7 -> Αm

 

στο Ε7 μπορείς να παίξεις Ε mixolydian b9 b13 = A harmonc minor = MI χιτζαζ ;)

και F melodic minor

 

μόνο και μόνο το ζευγάρι Am E υποδηλώνει A harmonic minor!!!! Δεν διαφωνώ, απλά το E7 γενικά φωνάζει για Mixolydian κάτι που φυσικά ισχύει.  Το τι ακολουθεί φυσικά και παίζει ρόλο. Δεν έχουμε εξετάσει όλους τους δυνατούς συνδιασμούς είναι άπειροι! Το θέμα είναι κάποιες generic και safe λύσεις.. ;)

 

 

Το αντίθετο δεν ισχύει, δηλαδή

Ε7->Α(maj7)

στο E7 μπορείς να παίξεις Εmixolydian = A major

και  F melodic minor

(και D melodic minor υπονοώντας πλάγια ελάσσονα πτώση ;) )

 

To γεγονός ότι έχεις μεγάλη 7η στο Am θεωρείς ότι κάνει την Ε Μixolydian πιο ελκυστική περίπτωση? Σωστό γενικά αλλά εμένα δεν με χαλάει και σε Am ή Αm9 να πηγαίναμε.

 

Γενικά πάντως προτιμώ σε αυτό το topic κάποιες συνταγές που έχουν δοκιμαστεί , πιο πρακτικές ας πούμε, παρά πιο θεωρητική προσέγγιση.

 

Γενικά πάντως Νίκο, ήσουν σωστός αν και η προσέγγιση σου είναι πιο pure jazz ενώ εμένα πιο jazz rock  ;)  ;)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις τι γινεται?οταν ειμαστε σε μινορε αρμονια πρεπει να σκεφτομαστε καθαρα μινορε...οταν ειμαστε σε μαντζορε,μαντζορε...φυσικα και στις 2 περιπτωσεις μπορουμε να δανειστουμε απο modal απο 2-5 απο δευτερευουσες δεσποζουσες απο αντικαταστασεις τριτονου κλπ κλπ κλπ...αλλα η γενικη σκεψη ειναι μαντζορε-μαντζορε μινορε-μινορε για να μην υπαρχουν μπερδεματα...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την jazz μουσική ναι... Εγώ την λατρέυω την 4η  ;D ;D ;D

 

 

αν και η προσέγγιση σου είναι πιο pure jazz ενώ εμένα πιο jazz rock  ;)  ;)

Εγω προσωπικα παιδια για αυτο δεν μπορω την τζαζ...χανεις απο νοστιμαδα...Δηλαδη γιατι σε μινορε να ειναι avoid το b13?επειδη δηλαδη ειναι το 4 στην σχετικη ιονικη.Φυσικα εδω μιλαμε πλεον για μαντζορε αρμονια...αλλα και παλι τι?Ελλαδα ειμαστε!!!δεν υπαρχει ποιο κοινο ακουσμα απο αυτο..φυσικα και παλι αλλαζουμε και παμε σε modal αρμονια αλλα δεν παυει να μ αρεσει :D

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχετε μπερδευτεί? Στην jazz παίζονται τα πάντα πάνω απο τα πάντα!!

 

Το avoid note είναι απλά ένας οδηγός για αυτούς που δεν έχουν μεγάλη εμπειρια και δεν μπορούν να διαχειριστούν σωστά μια υποτίθεται ακατάλληλη νότα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχετε μπερδευτεί? Στην jazz παίζονται τα πάντα πάνω απο τα πάντα!!

 

Το avoid note είναι απλά ένας οδηγός για αυτούς που δεν έχουν μεγάλη εμπειρια και δεν μπορούν να διαχειριστούν σωστά μια υποτίθεται ακατάλληλη νότα.

Ναι μεν τα παιζουμε ολα αλλα τα παιζουμε πικιλματικα...

Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο απλο το θεμα...Ποσο μαλλον στην τζαζ εχει επικρατησει αντι μιξολυδιου να παιξουμε Λυδιο b7 ακριβως επειδη δεν εχει το 11...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις τι γινεται?οταν ειμαστε σε μινορε αρμονια πρεπει να σκεφτομαστε καθαρα μινορε...οταν ειμαστε σε μαντζορε,μαντζορε...

 

ποιός το είπε αυτό? ;D ;D Να σου πω την αλήθεια, εγώ σκέφτομαι όλη την ώρα ματζόρε χροιές...  ;)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι το πικιλματικα?

 

Δεν ξέρω πως το κρίνεις, αλλά δεν νομίζω ότι έχει επικρατήσει κάτι.

 

 

 

Γενικότερα οι κανόνες είναι για εκπαιδευτικούς λόγους. Αν όντως θες να αυτοσχεδιάσεις στην jazz πρέπει να τους ''ξεχάσεις''!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πω, χαμός στο ίσωμα. Θα αρχίσουμε να τσακωνόμαστε για την αρμονία τώρα; Γι' αυτό είπα στην αρχή ότι αυτό που έγραψα έχει χαρακτήρα "ευρετηρίου" και όχι μαθήματος αρμονίας.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι το πικιλματικα?

 

Δεν ξέρω πως το κρίνεις, αλλά δεν νομίζω ότι έχει επικρατήσει κάτι.

 

 

 

Γενικότερα οι κανόνες είναι για εκπαιδευτικούς λόγους. Αν όντως θες να αυτοσχεδιάσεις στην jazz πρέπει να τους ''ξεχάσεις''!

Οταν λεω πικιλματικα εννοω περαστικες...να μην σταθεις πανω τους...

εννοειτε οτι πρεπει να ξεχασεις τους κανονες...ετσι κ αλλιως ολοι ξερουμε οτι η νοστιμαδα ειναι στις φαλτσες νοτες απλα η τζαζ "μοιραζει" κανονες κατα εποχην...

 

@govanmaniac

Εχεις δικιο...και η altered και η Η-Τ και οι Wholetone μαντζορακια ειναι  ;D

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου