Προς το περιεχόμενο

Μια ακομα καινοτομια απο τον Dean Zelinsky


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκίμασα 3 μοντέλα Imperial, Barchetta, και Mondial(η οποία είχε και Ζ-glide) και οι 3 με μαγνήτες της DBZ και όχι με τους EMG(υπάρχει και αυτή η δυνατότητα) σε μία κεφαλή Telegun και έμεινα πολύ ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα.Συγκεκριμένα η Imperial για μένα ήταν φοβερή ηχητικά (αλλά δεν μ'άρεσε καθόλου το σχήμα της).

:o :o :o :o

Όσο αναφορά το Z-glide μου φάνηκε βολικό και εύκολο αλλά και τίποτα δραματικά διαφορετικό.

δεν μας ειπες και κατι δλδ  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το μαγαζι στην θεσσαλονικη το εχει ο κωστας Παπαζογλου στο κέντρο της Θεσσαλονίκης,στην Ιωάννου Μιχαήλ 7,δίπλα στο κατάστημα Χορδές

;) ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς θες να μάθεις παραπάνω για το z-glide??

Μερικά παιδιά έγραψαν ότι θα είναι περίεργο στο πιάσιμο και απάντησα ότι δεν είναι κάτι πολύ διαφορετικό, δηλαδή δεν είναι κάτι που χρειάζεται να συνηθήσεις, και ότι αντιθέτως είναι βολικό και εύκολο.

Βέβαια αν προσδοριστεί η απορία σου ίσως καταφέρω να σου απαντήσω, αν και μου είναι δύσκολο να περιγράψω την αίσθηση ενός μπράτσου. Γι'αυτό και προτείνω να πάτε να το δοκιμάσετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοω οτι ετσι οπως το περιεγραψες δεν μας ειπες κατι.....δλδ μας ειπες οτι σου "φάνηκε βολικό και εύκολο αλλά και τίποτα δραματικά διαφορετικό"

απλα σου ζηταω να μας πεις το "κατι" παραπανω..... δλδ

1: πετυχε αυτο που ειχε στο μυαλο του zelinsky ?

2: σου φανηκε ποιο γρηγορο το μπρατσο ?

3: πιστευεις οτι χρειαζεται ή οχι ?

4: ειδες κατι παρατερο ?

 

αυτα - δλδ εφ'οσον απ'οτι καταλαβα εισαι ο μονος που εχει παιξει με κιθαρα με Ζ glide πρεπει να σε ανακρινουμε  :P :P

δεν ειναι λυση το "πηγαινετε να την δοκιμασετε"......κιθαριστας εισαι..πως σου φανηκε γενικα απο την μερια σου ?

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα προσωπικά γράφοντας

 

1: Το να ελκύσει κόσμο στο να αγοράσουν/ενημερωθούν για τις κιθάρες του λόγω z-glide?(και μόνος σου καταλαβαίνεις και από αυτό το thread) ναι.. αν και τα στατιστικά των πωλήσεων θα σου δώσουν καλύτερη απάντηση. Να αλλάξει όλη την παραγωγή μπράτσων με τη πατέντα του?Αμφιβάλλω αλλά θα δείξει..υπομονή 3-4 χρόνια.

 

2: Μπορώ να σου πω συγκριτικά με τις άλλες DBZ που δεν είχαν το z-glide ότι είχε μικρή αλλά αισθητή διαφορά. Μην περιμένεις πιο συγκεκριμένη απάντηση. Είναι ό,τι καλύτερο μπορώ να δώσω.  ;)

 

3: Αυτό το ξέρει ο καθένας. Εγώ δεν νομίζω ότι αξίζει τα παραπάνω λεφτά (από όσο θυμάμαι είναι +100και ευρώ αλλά δεν είμαι σίγουρος, ίσως αναφέρει στο site του). Βέβαια αν κάποιος θέλει να ανεβοκατεβαίνει την ταστιέρα 30 φορές το δευτερόλεπτο μπορεί να του φανεί χρήσιμο γιατί μπορεί να του δίνει το κάτι λίγο παραπάνω που χρειάζεται.  Έμενα δεν μου χρειάζεται! 

 

4: Όχι. Μια χαρά μπράτσο είναι. Βολικό, εύκολο και δεν χρειάζεται να το συνηθίσεις για να παίξεις(πολύ βασικό, ειδικά αν παίζεις με πολλές κιθάρες). 

 

Εγώ πάντως θα επιμείνω(και ας με κράξει ο messalion :)) στο να πάτε να την δοκιμάσετε. Αλλιώς "κάθεται" στον καθένα.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα επιμείνω(και ας με κράξει ο messalion :)) στο να πάτε να την δοκιμάσετε. Αλλιώς "κάθεται" στον καθένα.  ;D

:P :P δεν σε κραζω ρε - απλα εκφραζοντας τους περισσοτερους εδω μεσα δεν μας ειναι ευκολο να "πεταχτουμε" θεσσαλονικη για να δοκιμασουμε κιθαρες και γιάυτο σε βαζω στο τρυπακι να μας πεις καποια πραγματα παραπανω μπας και καταλαβουμε (εστω και θεωρητικα) τι και πως.....δεν ειναι κατι που το συναντας κατα κορον και μπορεις να εχει 3-4 διαφορετικες αποψεις ;)

 

καλως ή κακως εισαι ο πρακτορας μας εκει πανου ;D

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία ρε παιδιά..Είπε ότι το έκανε λόγω του gloss;

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι έκανε μια βελτίωση διατηρώντας το αισθητικό του gloss φινιρίσματος,όμως αυτή η βελτίωση δεν διατηρεί την αισθητική πλευρά ενός gloss μπράτσου,καθώς φαίνεται τελείως διαφορετικό..

 

Πιστεύω σε μια τελείως ματ κιθάρα θα φαινόταν πολύ καλύτερο + τα πλεονεκτήματα της πατέντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εκανε επειδη πολλοι κιθαριστες (κατα τα λεγομενα του) εχουν προβλημα στο gloss finish οτι με τον ιδρωτα και μετα απο καποια ωρα κολλαει/gripαρει το χερι τους στο μπρατσο και θεωρητικα με αυτο το καινουργιο μπρατσο του δεν θα εχεις τετοιο προβλημα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εκανε επειδη πολλοι κιθαριστες (κατα τα λεγομενα του) εχουν προβλημα στο gloss finish οτι με τον ιδρωτα και μετα απο καποια ωρα κολλαει/gripαρει το χερι τους στο μπρατσο και θεωρητικα με αυτο το καινουργιο μπρατσο του δεν θα εχεις τετοιο προβλημα

 

Μπορεί να μην το εξέφρασα καλά στο προηγούμενο ποστ μου,αλλά η απορία μου είναι γιατί να μπει στον κόπο να το κάνει αυτό μόνο και μόνο για να συνεχίσει να βάζει gloss φινίρισμα στο μπράτσο,από τη στιγμή που αισθητικά κάνει 10 φορές περισσότερο "μπαμ" από gloss κιθάρα με ματ μπράτσο το οποίο δεν "κολλάει" ούτως ή άλλως..

 

Το να εκμεταλλευόταν την πατέντα για ματ μπράτσα βάζει περισσότερο νόημα,καθώς αν δεν κάνω λάθος τα gloss μπράτσα συνεχίσουν να υπάχουν μόνο για αισθητικούς λόγους,δε νομίζω να είναι πολλοί αυτοί που τα προτιμούν για την αίσθησή τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μόνα μπρατσα που δεν κολλανε ειναι αυτα χωρις finish - οτι finish και να του βαλεις μετα απο λιγο παιξιμο αρχιζει να κολλαει - εδω ερχομαστε και κανουμε την ερψτηση στον εαυτο μας

θελουμε 1 μπρατσο χωρις finish που σε λιγο καιρο θα εχει καταστραφει ?

θελουμε 1 μπρατσο με matte finish το οποιο ουτε αισθητικα ειναι ωραιο αλλα και παλι κολλαει?

θελουμε 1 μπρατσο με gloss finish το οποιο κολλαει αλλα διαρκει σαν κατασκευη περισσοτερο και ειναι και ποιο ομορφο ?

 

πολλες εταιριες εχουν υιοθετησει το gloss finish γιατι δινει μεγαλυτερη "διαρκεια" στα οργανα τους αλλα εχουν αυτο το προβλημα....(πολοι που εχουν τετοιο μπρατσο (gloss) το τριβουν απο πισω για να αποκτησει satin finish το οποιο ειναι ποιο ανετο)

.....εκει λοιπον στοχευει η πατεντα

κατα την αποψη μου παντα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου