Προς το περιεχόμενο

Γυψοσανίδες και ηχομόνωση.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Ξέρω ότι έχουν γραφεί πολλά άρθρα πάνω σε αυτό, και έχω διαβάσει αρκετά από αυτά αλά θέλω να κάνω πολύ συγκεκριμένη ερώτηση. Θέλω να φτιάψω ένα booth περίπου 80x100x(200-220) (μήκος πλάτος ύψος αντίστοιχα). Το "κακο" είναι ότι θα είναι δίπλα σε παράθυρο. Το σκεπτικό μου είναι διπλές γυψοσανίδες και ανάμεσα κάποιο υλικό τύπου υαλοβάμβακας-πετροβάμβακας (η ακριβή λύση), ή ρικοφον (και παρεμφερη για φτηνή λύση). Και στο εσωτερικό "ντυμένο" με ρικοφόν. Τι άποψη έχετε πάνω σε αυτό και τι προτείνετε για μία σχετικά φτηνή, αξιοπρεπή λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα φίλε...

 

έχω να σου πω οτι "η ακριβή λύση" και "η φτηνή λύση" δεν κάνουν την δουλειά που πιθανώς να φαντάζεσαι...

 

το βέλτιστο θα ήταν να κάνεις την κατασκευή με γυψοσανίδα-πετροβάμβακα-γυψοσανίδα... και το εσωτερικό να το ντύσεις με ρικοφόν.... αυτο θα σου επέτρεπε την απομόνωση του χώρου απο το control room, και την ηχογράφηση φωνητικών μέσα στο χώρο....

 

απο την άλλη πολλά home studio έχουν τα "κινητά" vocal booth, σε αυτήν την περίπτωση βάζεις ρικοφόν πίσω απο τον καλλιτέχνη, πίσω απο το μικρόφωνο κυρίως.... οπότε διαλέγεις και παίρνεις ;)

 

.... ελπίζω να βοήθησα...

 

αν έχεις απορίες ακόμα, χαρά μου να βοηθήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρικοφόν ως ηχομόνωση δεν θα σου κάνει τίποτα. Απορροφά κάποιες υψηλές κυρίως συχνότητες, αλλά όλα τα μπάσα και τα μεσαία θα περνούν ανεπηρρέαστα. Γι αυτό συνήθως χρησιμοποιείται εσωτερικά,σαν επένδυση πάνω στο ήδη διαμορφωμένο σάντουιτς, για ηχητική διαμόρφωση. Επίσης το βάζεις ανάλογα με το χώρο σου και τα τεστ σου σε επιλεγμένα σημεία.Αν δεις πχ ότι έχεις πολλές ανακλάσεις βάζεις και περισσότερο ρικοφόν.

 

Για την ηχομόνωση πρέπει να πας στην ακριβή λύση όπως θες με γυψοσανίδα-κενό-πετροβάμβακα-γυψοσανίδα(ή τον ήδη υπάρχων τοίχο σου). Όλο αυτό σημαίνει βέβαια extra πάχος καμιά δεκαριά πόντους περιμετρικά.

 

Το παράθυρο θα αποτελεί μέρος αυτού του booth?? Δηλαδή θα διακόπτονται οι γυψοσανίδες στο παράθυρο? Πακετάκι θα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παράθυρο θα αποτελεί μέρος αυτού του booth?? Δηλαδή θα διακόπτονται οι γυψοσανίδες στο παράθυρο? Πακετάκι θα είναι...

 

Το παράθυρο δεν είναι μέρος, απλά είναι ο λόγος που δεν μπορεί να γίνει μεγαλύτερο το booth. Τώρα πετροβάμβακα ή υαλοβάμβακα και γυψοσανίδες αγοράζουμε από μαγαζιά που πουλάνε υλικά για οικοδομή? Από ότι καταλαβαίνω προτείνετε διπλή γυψοσανίδα με 10 πόντους κενό ενδιάμεσα για να βάλω το ηχομονοτικό μου υλικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου