Προς το περιεχόμενο

νεο audio pc. την γνωμη σας παρακαλω.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κυριοι πηρα το πρωτο pc μου το 1999.p4-1,7ghz-512 ram.

 

θελω ενα καινουριο το οποιο θα τρεχει :

sonar 5 - producer

guitar rig

sound forge 8

wavelab 5

gigastudio solo - tascam

και καμμια 20 αρια εππροσθετα τυπου reason-kontakt-antares autotune κ.α.

 

μεχρι τωρα εχω 2 προσφορες και μια τριτη το απογευματακι.

απο το παλιο μου pc κραταω οθονη 17'' και καρτα ηχου m-audio delta 44 με το omni i/o

παρακαλω ψηφιστε ποιο συsτημα απο τα παρακατω θα προτιμουσατε απο πλευρας αξιοπιστιας και οχι τοσο ακραιας ταχυτητας.

 

βοηθεια...

 

 

προσφορα 1:

 

-intel cpu 950 (dual core 3,4ghz 2x2mb cache 800 fsb)

-mb intel boxd945psnlk lga 775 package , ddr2 667/533/400 , intel 945p chip , 1394,audio,lan.

-ram 1 gb

-hdd 320 gb sata seagate

-vga 256 mb sapphire x550 512 mb

-fans

-dvd rw

-floppy

-case

-windows xp pro eng

-zone alarm internet sequrity

-ups 750 va

-lexmark x215

 

1338 euros

 

 

 

προσφορα 2:

 

-intel p4/p4d lga 775 , fsb : 1066/800 mhz , chipset : intel 955x ich7r

-memory : 4 dimm sockets 240 pin for dual channel ddr2 667/533mhz , max 8gb

-slots : 1 pci-e x16, 2 pci-e x1 , 2 pci , 1 audiomax. form factor :atx

-storage : 4 sata2 2gbps channels suport raid0/1/5/10 on intel controller , 2 sata2.

- 3gbps channels support raid 0/1 on silicon controller and 1 ide channel ata 100

-1 1394a , 2 1394b (800mb/s), 4+4 usb 2.0 , spdif in/out

 

- intel piv 3.4 ghz 2 mb cache 800mhz fsb edb em64t lga 775 (650)

-ram 3 gb (1 +1+521+512)

-nvidia gf6600gt,256

-hdd hitachi 250 gb 8,5 ms 7.200

-case 550w btx power supply

 

1310 euros

 

 

ποιο θα ναι πιο σταθερο και αξιοπιστο? :roll:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν θες οπωσδήποτε να πάρεις απο την σειρά Pentium D, περίμενε λιγάκι.

H Intel σε λίγο καιρό θα λανσάρει νέα σειρά CPU. Αναμένονται μεγάλες μειώσεις τιμών για να φύγει το στοκ των παλαιότερων σειρών.

 

Σχετικά με τον single core Pentium IV του δεύτερου συστήματος, δεν έχει νόημα σήμερα να πάρεις κάτι λιγότερο από Dualcore CPU, επειδή κάνεις audio stuff, που είναι απο την φύση τους multithreaded.

 

Δεν σου απαντώ ποιό απο τα δύο θα είναι περισσότερο stable. Μάλλον σου προτείνω να μην πάρεις κανένα απο τα δύο συστήματα. Βρες το forum χρηστών της κάρτας ήχου που χρησιμοποιείς και ρώτα εκεί εξειδικευμένα πλέον ΤΙ ακριβώς να πάρεις.

 

Αλλά μια που γράφω, εγώ σήμερα θα αγόραζα μια μητρική με nForce3 Ultra (πχ: Gigabyte K8Ns Ultra 939 ή MSI K8N Neo2 Platinum), έναν ΑΜD x2 4400+, και 2-4 GB high performance RAM (CL2 / 1T capable RAM).

 

Αν έπαιρνα σήμερα Ιntel, θα αγόραζα μια ποιοτική υλοποίηση του 975 (μάλλον της Intel αν και κάπως ακριβή), έναν Pentium D 960, και επίσης high performance RAM (CL5 ή CL4 ακόμα καλύτερα).

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 2 καλά φαίνονται και εγώ θα πρότεινα... κανένα από τα 2! :D

 

Το πρώτο έχει διπύρηνο επεξεργαστή (απαραίτητος), το δεύτερο καλύτερο motherboard και με περισσότερη μνήμη (και τα 3 γίγα κάπως υπερβολικά μου φαίνονται). Κάποια πράγματα τύπου εκτυπωτής, UPS και τέτοια καλύτερα άστα απ' έξω και πάρτα ξεχωριστά.

 

Εγώ θα πρότεινα κάτι σε:

 

Intel Core 2 Duo (θα βγει τον Ιούλιο και θα πατάει κάτω τους Pentium)

Μητρική με Intel 945/955/975 chipset, gigabit lan, Firewire και τα σχετικά

2 Giga μνήμη RAM DDR2 (και μάλιστα σε διάταξη 2 x 1 Gb)

Σκληρό όσο μεγαλύτερο μπορείς και βέβαια SATA II

Κάρτα γραφικών Radeon X550/GeForce 6200 (εκτός κι αν θέλεις να παίζεις παιχνιδάκια)

Κουτί με χώρο, ανεμιστήρες και τροφοδοτικό τουλάχιστον 450 Watt (πραγματικά).

 

Αυτά τα ολίγα θα σου πάνε το πολύ 1200 ευρώ μαζί με Windows.

 

Εναλλακτικά με τον Core 2 Duo μπορείς να πας σε AMD Athlon X2 και μητρική με chipset NForce4 SLI. Ελαφρά κατώτερες επιδόσεις αλλά παραμένει μια πολύ δυνατή λύση.

 

Καλές αγορές! :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 2 καλά φαίνονται και εγώ θα πρότεινα... κανένα από τα 2! :D

 

Το πρώτο έχει διπύρηνο επεξεργαστή (απαραίτητος)' date=' το δεύτερο καλύτερο motherboard και με περισσότερη μνήμη (και τα 3 γίγα κάπως υπερβολικά μου φαίνονται). Κάποια πράγματα τύπου εκτυπωτής, UPS και τέτοια καλύτερα άστα απ' έξω και πάρτα ξεχωριστά.

 

Εγώ θα πρότεινα κάτι σε:

 

Intel Core 2 Duo (θα βγει τον Ιούλιο και θα πατάει κάτω τους Pentium)

Μητρική με Intel 945/955/975 chipset, gigabit lan, Firewire και τα σχετικά

2 Giga μνήμη RAM DDR2 (και μάλιστα σε διάταξη 2 x 1 Gb)

Σκληρό όσο μεγαλύτερο μπορείς και βέβαια SATA II

Κάρτα γραφικών Radeon X550/GeForce 6200 (εκτός κι αν θέλεις να παίζεις παιχνιδάκια)

Κουτί με χώρο, ανεμιστήρες και τροφοδοτικό τουλάχιστον 450 Watt (πραγματικά).

 

Αυτά τα ολίγα θα σου πάνε το πολύ 1200 ευρώ μαζί με Windows.

 

Εναλλακτικά με τον Core 2 Duo μπορείς να πας σε AMD Athlon X2 και μητρική με chipset NForce4 SLI. Ελαφρά κατώτερες επιδόσεις αλλά παραμένει μια πολύ δυνατή λύση.

 

Καλές αγορές! :wink:[/quote']

 

Ο Core 2 Duo θα βγεί μεν τον Ιούλιο αλλά ως early adopter ο φίλος μας θα πληρώσει υπερβολικά πολλά χρήματα. Για παράδειγμα: όταν βγήκε ο Pentium D 930 τον περασμένο χειμώνα κόστιζε στο e-shop.gr γύρω στα 380 ευρώ. Tώρα τον έχουν στα 180.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Core 2 Duo θα βγεί μεν τον Ιούλιο αλλά ως early adopter ο φίλος μας θα πληρώσει υπερβολικά πολλά χρήματα. Για παράδειγμα: όταν βγήκε ο Pentium D 930 τον περασμένο χειμώνα κόστιζε στο e-shop.gr γύρω στα 380 ευρώ. Tώρα τον έχουν στα 180.

 

Μαζί σου κι εγώ αλλά από την Intel έχουν ανακοινώσει πολύ επιθετική τιμολογιακή πολιτική για τη νέα γενιά. Ακόμα κι αν είναι όπως τα λες όμως, γι' αυτό πρότεινα και την εναλλακτική του Athlon X2. :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γενικά τώρα είναι η χειρότερη περίοδος για αγορά υπολογιστή. Υπομονή μέχρι τον Σεπτέμβριο που οι τιμές θα έχουν πέσει σε όλες τις νέες τεχνολογίες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε και για κανένα AMD επεξεργαστή....

Ή περίμενε μέχρι τον Σεπτέμβριο που θα έχουν βγει οι καινουργιοι επεξεργαστές της ΙΝΤΕL και λόγω ανταγωνισμού θα πέσουν αρκετά και οι τιμές των τωρινών δυπήρηνων ΑΤΗΛΟN.....

 

¶σχετο αλλά πόσα λεφτά θες να πληρώσεις....

Έτσι για να δούμε και εμείς περιπου που κινήσε....

 

:)

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουφ!ωχχχ!ζντουπ&&&em.icon.blush.png

&

δεν ηξερα οτι ειναι τοσο πολυπλοκα τα πραγματα.

ισως να χτυπησω τον intel mb ισωσ να περιμενω....δε ξερω....

γυρω στα 1400 για το κουτι μονο.χωρις οθονες πληκτρολογια ποντικι εκτυπωτη σκανερ καρτα ηχου που ηδη τα εχω

&

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλώντας για σκληρούς δίσκους, έλεγα να πάρω έναν (1) 250GΒ SATA II με 16ΜΒ buffer της Western Digital και να φτιάξω μερικά partitions με το τελευταίο από αυτά για τα samples μου. Παντού ακούω διχογνωμίες για δεύτερο σκληρό δίσκο που θα περιλαμβάνει μεν partitions αλλά θα είναι διαφορετικός από εκείνον όπου βρίσκονται εγκατεστημένα τα Windows.

 

Με ενδιαφέρει η ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων γιατί χρησιμοποιώ samples στα 24/96 διάρκειας 1-2' το καθένα (διαβάζονται από το HALion 3). Τι λέτε;

P>Lux e tenebris

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλώντας για σκληρούς δίσκους' date=' έλεγα να πάρω έναν (1) 250GΒ SATA II με 16ΜΒ buffer της Western Digital και να φτιάξω μερικά partitions με το τελευταίο από αυτά για τα samples μου. Παντού ακούω διχογνωμίες για δεύτερο σκληρό δίσκο που θα περιλαμβάνει μεν partitions αλλά θα είναι διαφορετικός από εκείνον όπου βρίσκονται εγκατεστημένα τα Windows.

 

Με ενδιαφέρει η ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων γιατί χρησιμοποιώ samples στα 24/96 διάρκειας 1-2' το καθένα (διαβάζονται από το HALion 3). Τι λέτε;[/quote']

 

Δεν ξέρω τι είδους διχογνωμίες έχεις ακούσει αλλά είναι κοινώς αποδεκτό ότι είναι καλό τα Windows και τα προγράμματα σε ξεχωριστό σκληρό από τα δείγματα ώστε να επιτυγχάνεται μέγιστη ταχύτητα κατά τη μεταφορά δειγμάτων, ιδιαίτερα όταν μιλάμε για υψηλής ανάλυσης (και κατά συνέπεια όγκου) αρχεία που διαβάζονται real-time από το σκληρό και όχι από τη RAM που είναι ταχύτατη ούτως ή άλλως.

Ο σκληρός που αναφέρεις είναι πιθανότατα η καλύτερη δυνατή επιλογή μετά τους Western Digital Raptor που είναι ακριβοί και θορυβώδεις αλλά πάνε σφαίρα.

 

@Spimav_z

 

Πάρε όλο το πακέτο μαζί και όχι κάτι τώρα και τα υπόλοιπα μετά. Αποφεύγεις να πληρώσεις ακριβά κάτι που θα είναι φτηνότερο όταν θα φτιάξεις τελικά τον υπολογιστή σου. Συν ότι οι ασυμβατότητες εξαρτημάτων είναι πιθανότερες σε αυτή την περίπτωση. :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου