Προς το περιεχόμενο

νεο audio pc. την γνωμη σας παρακαλω.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Περισσότερο ρόλο στην ποιότητα ενός motherboard παίζει το chipset υποστήριξης (π.χ. Nvidia NForce4 ή Intel i975) παρά η μάρκα. ¶λλωστε οι περισσότεροι μεγάλοι κατασκευαστές διατηρούν υψηλή ποιότητα στα προϊόντα τους. Εγώ θα σου πρότεινα οποιαδήποτε μάρκα από αυτές που αναφέρεις εκτός της Abit και πρόσθεσε και τη Gigabyte.

 

2) Πολλά διαφορετικά, κατά βάση θα είναι εντελώς αλλαγμένοι. ¶λλη αρχιτεκτονική, διαφορετική τεχνική ολοκλήρωσης, βελτιστοποιημένες μεθόδους επεξεργασίας και διαχείρισης των πυρήνων... Αν δεν σε πολυενδιαφέρουν αυτά, θα υπάρχει μια βελτίωση επιδόσεων της τάξης του 40% μαζί με αντίστοιχα μειωμένη κατανάλωση ρεύματος!

 

3) Το τι είναι πιο δυνατό εξαρτάται κυρίως από τις εφαρμογές που δουλεύεις γιατί το κάθε σύστημα αποδίδει καλύτερα σε διαφορετικούς τομείς. Αλλά γενικά ένα σύστημα με υψηλών προδιαγραφών επεξεργαστή, μητρική με σύχρονο chipset, μεγάλους και γρήγορους σκληρούς, μπόλικη RAM με χαμηλά timings, δυνατή κάρτα γραφικών και ένα ποιοτικό case με αντίστοιχο τροφοδοτικό είναι αυτό που θεωρείται δυνατό.

 

Ουφ όπως λές... :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

να ρωτησω κατι?

με τους καινουριους διπυρυνους "centrino duo" τι παιζει? για laptop μιλαμε

 

Απ' όσο ξέρω, πήραν 2 απλούς Pentium M, τους ένωσαν, έκαναν και κάτι άλλα κόλπα και προέκυψε ο διπύρηνος. Πιο γρήγορος από τον μονοπύρηνο σαφέστατα αλλά και πάλι θα υπάρξει σημαντική βελτίωση με τους νέους Core Duo (που θα βγουν τον Ιούλιο) για φορητούς.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα χρησιμοποιω ενα λαπτοπ στα 2 Gh με 256 mb ATI x700 καρτα γραφικων και 1 Gb μνηνη (με εξυπηρετει παρα πολυ λογω φορητοτητας)

για να κανω 3D σε CAD - 3D studio max.

Ολα καλα οταν τα κανω 3d, αλλα οταν φτανω να κανω τα rendering.....παναγια βοηθα.

Τι να το κανεις ομως οι νεοι επεξεργαστες core duo θα κανουν και ενα τσουβαλι λεφτα...

Οποτε αυτο που μου μενει ειναι το "σκασε και κολυμπα τωρα" με αυτο που πηρες.... και θα κοιταξω στο μελλον για ενα desktop ετσι ωστε να εκπλυρωσω και μια επιθυμια μου για να στησω και ενα AUDIO PC :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες εγώ ξέρω ότι οι δυπύρινοι έχουν δύο πυρήνες (σώωωπα).

Από τον Ιούλιο όμως (όπως έχω καταλάβει κι εγώ) κυκλοφορούν διπλοί δυπύρινοι (δηλαδή τετρπύρινοι).

Τι να τα κάνεις όμως όλα αυτά αν το λειτουργικό δεν τα υποστηρίζει και ακόμα περισσότερο οι εφαρμογές.

Αντε και τα Vista τα στηρίζουν. Οι εφαρμογές? Ποιά εφαρμογή εκμεταλλεύτεται τη σήμερον τους δυπύρηνους?

Θα πληρώσετε την αναβάθμηση των εφαρμογών σας (για να μην πώ οτι θα ττην πάρετε εξ αρχής)? Πότε θα είναι διαθέσιμες?

Όλα αυτά (και για να είναι και προσιτά σε τιμές) θέλουν το χρόνο τους.

1-1.5 χρόνο και βάλε

P>Ζωή είναι, δε βαριέσαι θα περάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες εγώ ξέρω ότι οι δυπύρινοι έχουν δύο πυρήνες (σώωωπα).

Από τον Ιούλιο όμως (όπως έχω καταλάβει κι εγώ) κυκλοφορούν διπλοί δυπύρινοι (δηλαδή τετρπύρινοι).

Τι να τα κάνεις όμως όλα αυτά αν το λειτουργικό δεν τα υποστηρίζει και ακόμα περισσότερο οι εφαρμογές.

Αντε και τα Vista τα στηρίζουν. Οι εφαρμογές? Ποιά εφαρμογή εκμεταλλεύτεται τη σήμερον τους δυπύρηνους?

Θα πληρώσετε την αναβάθμηση των εφαρμογών σας (για να μην πώ οτι θα ττην πάρετε εξ αρχής)? Πότε θα είναι διαθέσιμες?

Όλα αυτά (και για να είναι και προσιτά σε τιμές) θέλουν το χρόνο τους.

1-1.5 χρόνο και βάλε

 

Sorry φίλε μου αλλά δεν κατάλαβες καλά φοβάμαι. Τον Ιούλιο βγαίνει η νέα γενιά διπύρηνων, οι τετραπύρηνοι είναι για τελευταίο τρίμηνο του 2006 στην καλύτερη περίπτωση.

Τα Vista είναι natively threaded οπότε σύντομα θα υπάρχει εκμετάλευση multi-core επεξεργαστών και σε πολύ λίγο διάστημα θα υπάρξουν πολλές και σημαντικές εφαρμογές για XP που θα είναι και αυτές threaded. Πολύ περισσότερη δουλειά χρειάζεται η πλήρης μετάβαση στα 64 bit παρά στους νέους επεξεργαστές.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια ολα αυτα , αλλα πειτε οτι δεν παιρνω κατι και περιμενω μεχρι το φθινοπωρο.αντε να πιασεις την τεχνολογια.το οτι θα υπαρχουν σημαντικα πλεονεκτηματα , ειναι γεγονος αλλα για τα προγραμματα που το θελω ,(sonar - sound forge-wavelab-gigastudio solo),δεν θα κανει την δουλεια του?

και αφου θα ναι πανακριβοι σαν καινουριοι , και οχι τοσο τεσταρισμενοι , θα χρειαστει να περιμενω κι αλλους μηνες.σωστα?

τεσπα...θελω να ακουσω προτασεις για τις πιο ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ φιρμες motherboards.ο επεξεργαστης θα ειναι σιγουρα intel.

εχω ''ψηθει'' για Motherboard intel.τι λετε? μου ειπαν και για την dfi, oti einai τοπ..

και παρεπιπτοντως τι ειναι το chipset?και απο ποιο χαρακτηριστικο του μπορω να καταλαβω αν ειναι καλο η οχι?

&

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, ένας Pentium D 9xx είναι ήδη πολύ ισχυρός, μακάρι όλοι να είχαν τέτοιους επεξεργαστές. ¶ρα μια χαρά σου κάνει.

 

Εγώ θα πρότεινα Asus και Gigabyte μητρικές για επεξεργαστές Intel. Τα Intel mobos είναι πολύ ακριβά για όσα προσφέρουν και τα DFI είναι κορυφή στους AMD κυρίως, για Intel είναι απλώς πάρα πολύ καλά.

 

Το chipset είναι το κύκλωμα υποστήριξης που έχει το motherboard και αναλαμβάνει τη διαχείριση όλων όσων έχει πάνω η πλακέτα, επεξεργαστή, μνήμη, I/O controllers, FSB και όλα τα σχετικά. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που να υποδηλώνει την ποιότητα ενός τέτοιου κυκλώματος, μόνο οι μετρήσεις που γίνονται και οι δυνατότητες I/O...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια η γνωμη σας για αυτα τα 2 που λεω να τα συνδυασω?

 

http://www.intel.com/products/motherboard/d945psn/index.htm

 

http://www.intel.com/products/processor/pentium_d/index.htm

 

στο δευτερο link μιλω για τον cpu950 (dual core 3,4Ghz 2x2MBcache 800FSB)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια η γνωμη σας για αυτα τα 2 που λεω να τα συνδυασω?

 

http://www.intel.com/products/motherboard/d945psn/index.htm

 

http://www.intel.com/products/processor/pentium_d/index.htm

 

στο δευτερο link μιλω για τον cpu950 (dual core 3' date='4Ghz 2x2MBcache 800FSB)[/quote']

 

Ο επεξεργαστής μαμάει και δέρνει, είναι πολύ δυνατός! Η μητρική καλή φαίνεται, δεν με εντυπωσίασε όμως και καλύτερα να αποφύγεις το 945 chipset αν μπορείς. Κάτι σε 955 είναι προτιμότερο και κάτι σε 975 βέλτιστο.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου