Προς το περιεχόμενο

Λαιμός tele σε σώμα strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος,έχω μια squier strat (affinity) την οποία σκοπεύω να κρατήσω για χρόνια,οπότε αυτά που σκέφτομαι να αλλάξω εν καιρώ είναι οι μαγνήτες (και ίσως τα pots και γενικά τα ηλεκτρικά,δε ξέρω),και ο λαιμός...

 

Θες ντε και καλα λαιμο τελε? Δηλαδη αν βρεις ενα καλο λαιμο στρατ που να σε βολευει και στο χερι θα τον απορριψεις? Αν σου αρεσει το look τελε λαιμος σε στρατ βεβαια παω πασσο, απλα οπως σου ειπαν και πιο πριν θελει καποιες μετατροπες.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Να σου πω την αλήθεια είναι λίγο χαζούλης ο λόγος που θέλω συγκεκριμένα λαιμό tele,αλλά το χω αποδεχτεί και ζω με αυτό!  :P

 

Δεν είναι τόσο εμφανισιακός,καθώς οι λαιμοί των strat γενικά μου αρέσουν πιο πολύ αισθητικά από τους tele (όταν μιλάμε για ίδια ποιότητα),ο λόγος είναι πιο πολύ ένα μικρό λειτουργικό πλεονέκτημα που έχουν...

 

Για του λόγου το αληθές:

 

http://www.youtube.com/watch?v=P5RQBb_iOD4#

 

Η αρμονική που βγαίνει πίσω από το nut είναι αγάπη <3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λεπτομερειες εδω http://www.warmoth.com/Guitar/Bodies/Options/GuitarNeckPocket.aspx

Αυτο που θες γινεται μονο με εξτρα δουλεια που πρεπει να την κανει καποιος που γνωριζει τι κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χοντρικα.

 

παρε ενα μανικι strat και βαλ' το ΑΚΡΙΒΩΣ επανω απο ενα (αντιστοιχων specs) Tele. βιδα-βιδα

 

κοιτα απο πανω (απο τα ταστα)

 

οτι βλεπεις να περισσευει θελει φαγωμα, αν θελεις να βαλεις το Teleμανικι στην sTrat.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρμονική που βγαίνει πίσω από το nut είναι αγάπη <3

 

Και ο λόγος που αυτό δεν μπορείς να το κάνεις σε headstock Strat είναι....;;;

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο λόγος που αυτό δεν μπορείς να το κάνεις σε headstock Strat είναι....;;;

 

με πρόλαβες  ;) έλα μου ντε;  ???

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,στην σολ ακούγεται μια ρε.

 

Η στρατ έχει 2 string trees και η τέλε πρέπει να χει ένα (το οποίο όμως πιάνει την σολ)

 

Έχω δοκιμάσει να βγάλω την χορδή από το string tree,δεν δουλεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η στρατ έχει 2 string trees και η τέλε πρέπει να χει ένα (το οποίο όμως πιάνει την σολ)

 

μπερδεμένα τα λες. Αν μια κιθάρα, στρατ ή τελε, έχει 1 tree πιάνει σι και μι καντίνι. Αν έχει δύο πιάνουν ρε-σολ και σι-μι.

Αν θέλεις να καταργήσεις το ένα string tree και να εχεις καλή πίεση στο nut, μπορείς να δοκιμάσεις staggered tuner. Εναλλακτικά να βάλεις καμιά ροδέλα στο πίσω μέρος του κλειδιού να κατέβει λίγο. Επίσης όταν περνάς τη σολ χορδή να κάνει 4-5 στροφές στο κλειδί προς τα κάτω.

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου