Προς το περιεχόμενο

Washburn Mercury - ψαχνω πληροφορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

 

Έχω μια Washburn mercury - designed by Griver Jackson και ψάχνω πληροφορίες. Έχει δύο διπλούς μαγνήτες και έναν μονό στη μέση και ο διακόπτης έχει 5 θέσεις. Την είχα αγοράσει το 2004 μεταχειρισμένη. Ψάχνω να βρω τι series είναι, ποια είναι η αρχική της τιμή, τι ταστιέρα έχει (maple ή rosewood).

 

Ξέρει κανείς.?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα θα μπορεσεις να καταλαβεις ποιο ακριβως μοντελο εχεις με τη βοηθεια του παρακατω site:

http://www.vintagewashburn.com/Electrics/Mercuryelectric.html

 

Ψαξε στην κιθαρα σου για καποια σφραγιδα/logo που να δειχνει τη χωρα προελευσης, το serial number, τον κωδικο του μοντελου για να εισαι σιγουρος οτι αναγνωρισες το σωστο μοντελο απο το website.

 

Οι ταστιερες των περισσοτερων που ειδα με ενα προχειρο search ειναι απο rosewood. Αν κανεις ενα μικρο ψαξιμο θα δεις οτι η εμφανισιακη διαφορα του maple και του rosewood ειναι τεραστια και δεν τιθεται θεμα μπερδεματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Αν κατάλαβα καλά πρέπει να είναι η MG113 Performer.

 

Η κιθάρα μου λέει Made in Korea. Παιζει κάποιο ρόλο αυτό (εννοώντας, νόμιζα ότι οι washburn ήταν όλες USA) ??Το νούμερο που υπάρχει στη βάση του λαιμού τι ρόλο παίζει?

 

 

Είναι maple neck/ rosewood fretboard.  Επίσης την ταστιέρα την καθαρίζουμε με διαφορετικό καθαριστικό απ'ότι το υπόλοιπο σκάφος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κιθαρα σχεδιαστηκε απο τον Grover Jackson, οταν αυτος ανελαβε το custom shop της washburn.

θα σε βοηθησει να αναγνωρισεις την κιθαρα σου αυτο το site

 

http://www.washburn.com/resources/resources/faqs.html#older

 

Ειμαι κατοχος μιας washburn mercury II MG 401 deluxe AN του 1993.

 

Σε γενικες γραμμες να ξερεις οτι η σειρα mercury 1 ηταν usa, ενω η 2 Korea.

Εχουν βρει σε παρα πολλες παραλλαγες και μοντελα, σε σημειο να σε μπερδευει και να μην ξερεις τι ειναι τι.

 

Εμενα η δικια μου ειναι μοντελο 1993 made in korea, αγορασμενη απο εμενα στο Νακα εδω Ελλαδα, και ψαχνοντας τις προδιαγραφες της, ειδα οτι επρεπε να εχει standard tremolo, εμενα ειχε και εχει wilkinson vs100 usa, που ειχαν μονο οι αμερικανικες. Επισης το ασπρο απλο pickguard που επρεπε να εχει βασει αυτων που διαβασα, σε εμενα ηταν pearl ασπρο (που με τον καιρο εχει γινει κρεμ βεβαια). Επισης αντι για απλα tuners, εμενα ειχε grover.

 

Ρε λες να ειναι usa και να μην το ξερω? ;D ;D ;D

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To site που παρέθεσες μου τα μπερδεύει όσον αφορά τα νούμερα... π.χ. λέει ότι αν ξεκινάει με 89 ρο εφταψήφιο νούμερο είναι κιθάρα του 89. Εμένα ξεκινάει απο 50 (????). Πάντως στο παραπάνω site που την αναγνώρισα ως MG-113 PERFORMER ήταν όντως αυτή που ανέφερε. Επίσης το μοντέλο αυτό υποτίθεται ότι ξεκίνησε να παράγεται το '96 και σταμάτησε την ίδια χρονιά. Να θεωρήσω ότι έχω ένα συλλεκτικό κομμάτι ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σου ειπα τα εχουν ελαφρως μπλεγμενα.

Και αυτο το site θα σε βοηθησει.

 

http://www.washburn.com/about-us/history/washburn-history.html

 

Λεει ολα τα μοντελα με τις προδιαγραφες τους που εφτιαξε η washburn απο το 1988 ως το 2000.

Απλα πατα πανω στον χρονο κατασκευης που θες.

Αν δεν βρεις ακρη, εχει και λινκ για να επικοινωνησεις με την washburn.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου