Προς το περιεχόμενο

Σχεδια ιδιοκατασκευης για χωρο μελετης και προβας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια αυτα ειναι τα σχεδια της ιδιοκατασκευης μου (μινι στουντιο 3,80 χ3,30 ) δωματιο μεσα σε δωματιο.Ειναι χωρος μελετης και προβας ΟΧΙ RECORDING !!O ηχος ειναι πολυ καλος για το μεγεθος του χωρου ειδικα αν δεν πεφτει κοπανημα.ΕΧΩ φροντισει (απο εμπειρια αλλα και απο διαβασμα ) να μην ''πνιξω '' τις ψηλες συχνοτητες δηλαδη υπαρχει μια αξιολογη ισορροπια .ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ πολλες αντανακλασεις εχω ολα με ΜΕΤΡΟ .Υπαρχει και περιθωριο βελτιωσης αλλα να δω ποτε θα το κανω.Η βελτιωση χρειαζεται μονο στην διαφυγη κραδασμων απο τις κασσες πολυ μικρη αλλα δεν μπορεις να παιζεις μετα τα μεσανυκτα γιατι τα παιδια πεφτουν για υπνο .

Ριξτε λοιπον μια ματια και αν εχετε αποριες το συζηταμε.

BOOTH1.thumb.jpg.3f47468d013ef19a10c571c0c41b42d3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"δωματιο μεσα σε δωματιο".

Κατι αναλογο εφτιαξε ο αδερφος μου το καλοκαιρι που μας περασε στον κατω οροφο.

Το δωματιο απ'οτι καταλαβα ειναι περιπου στον "αερα", εχει ενα παραθυρο με τριπλο τζαμι και μια πολυ χοντρη πορτα.

Κατασκευαστικες λεπτομερειες να σου πω την αληθεια δεν ξερω, αλλα η ντραμς του δεν ακουγεται πλεον 3 τετραγωνα μακρια :P

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Περικλή ωραία η προσπάθεια σου αλλά δεν είναι room-in-room. Αυτό είναι "πάτωμα-in-room".

 

Βάζεις σχεδόν όλα τα υλικά που χρειάζονται (δηλαδή έχει σχεδόν το ίδιο κόστος) αλλά είναι μια κατασκευή... ντεμί σεζόν. Εξ ού και το ότι πρέπει να σταματάς για να κοιμηθούν τα παιδιά.

 

H περίπτωση room-in-room είναι ακριβώς αυτό. Ενα δωμάτιο μέσα σε ένα άλλο. Ενα δωμάτιο πάνω σε πλωτό πάτωμα με δικούς του τοίχους και ταβάνι, που δεν ακουμπάει ΠΟΥΘΕΝΑ στο εξωτερικό δωμάτιο. Είναι μια πιό δύσκολη κατασκευή.

 

Το δικό σου σχέδιο όμως είναι μια έξυπνη μέση λύση.

Αρκεί να έχεις φροντίσει η πόρτα και τα παράθυρα να κλείνουν ερμητικά και να έχουν την ίδια απόσβεση με αυτή των τοίχων. Κάτι σχετικά δύσκολο αφού θα πρέπει να βρείς πόρτα μονή με +60db απόσβεση τουλάΣΤιχον σε όλο το φάσμα. Μάλλον δεν υπάρχει στην αγορά.

Μπορείς όμως να εκμεταλλευτείς ένα χωλακι που συνήθως υπάρχει μεταξύ δωματίων και να προσθέσεις άλλη μια ηχομονωτική πόρτα εκεί. Ετσι, κάτι θα κάνεις.

 

Εν κατακλείδι αν φτιάξεις τοίχους με απόσβεση π.χ. 30 db σύνολο, τόσο πρέπει να είναι και τα πορτοπαράθυρα σου. Διαφορετικά ή όλη κατασκευή σου έχει την απόσβεση του πιό αδύναμου σημείου.

 

Υ.Γ. Τα σχέδια σου πάντα σκίζουν! "Πιάνει" το χέρι σου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη εχεις δικιο και το λεω και στην αρχικη μου περιγραφη. Αλλα εχω το πλεονεκτημα οτι ειμαι σε μονοκατοικια .Πανω απο το ''στουντιο''υπαρχει ΠΙΛΟΤΗ .Η ΠΟΡΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΑΤΙΚΗ με μεσα /εξω μονωση και καλο ''περιτυλιγμα '' .το μονο που περναει επανω ειναι η κασσες .Αρα το προβημα μου ειναι στο πατωμα το οποιο θα ξανακατασκευασω με καλυτερα λαστιχα .Αν δεν φαλιρουμε οσονουπω βεβαια .Παντως υπαρχουν και τα ORIGINAL ΣΧΕΔΙΑ για οποιον ενδιαφερεται .Λιγο ψαξιμο στα ντουλαπια θελει μονο.Η λυση ειναι οτι καλυτερο γινοταν ,για τον σκοπο που γινοταν ,με πολυ χαμηλο κοστος και προσωπικη δουλεια.Ευχαριστω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ειναι χωρος μελετης και προβας ΟΧΙ RECORDING !!O ηχος ειναι πολυ καλος για το μεγεθος του χωρου ειδικα αν δεν πεφτει κοπανημα.ΕΧΩ φροντισει (απο εμπειρια αλλα και απο διαβασμα ) να μην ''πνιξω '' τις ψηλες συχνοτητες δηλαδη υπαρχει μια αξιολογη ισορροπια .ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ πολλες αντανακλασεις εχω ολα με ΜΕΤΡΟ .

Ριξτε λοιπον μια ματια και αν εχετε αποριες το συζηταμε.

 

Σευχαριστω , Επιτιμε, για τον κοπο και τον χρονο σου! Εκανες μια πολυ καλη και οικονομικη δουλεια για τις δικες σου  αναγκες. Πολλα μπραβο και καλα εκανες που τα ανεβασες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει την κατασκευη του Περικλή από κοντά!

 

Έχει κάνει πολύ καλή δουλειά, για εξασκηση μελετη ειναι και γαμώ!

 

Στις πρόβες ζορίζονται λίγο οι γείτονες αλλά είναι πρόβλημα τους καθώς είναι ξενέρωτοι μουχλες κ δε ξερουν από διασκεδαση!  :o

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω κι εδώ την δική μου δουλειά.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=187280.0

 

Μη ξεχνάτε πως:

α) Σε όλες τις περιπτώσεις η μάζα και το αεροστεγές κλείσιμο παίζει τον σημαντικότερο ρόλο για μπάσες και πρίμες συχνότητες αντίστοιχα.

β)

Εν κατακλείδι αν φτιάξεις τοίχους με απόσβεση π.χ. 30 db σύνολο, τόσο πρέπει να είναι και τα πορτοπαράθυρα σου. Διαφορετικά ή όλη κατασκευή σου έχει την απόσβεση του πιό αδύναμου σημείου.

 

Pericles ζηλεύω το πως πιάνει το χέρι σου στο σχέδιο!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει την κατασκευη του Περικλή από κοντά!

 

Έχει κάνει πολύ καλή δουλειά, για εξασκηση μελετη ειναι και γαμώ!

 

Στις πρόβες ζορίζονται λίγο οι γείτονες αλλά είναι πρόβλημα τους καθώς είναι ξενέρωτοι μουχλες κ δε ξερουν από διασκεδαση!  :o

 

Πες τα Σπυρο .Οι γειτονες το εχουν κοψει δεν ζοριζονται πλεον .Αλλα μολις το βαλω μπροστα για ανακατασκευη του πατωματος θα σε φωναξω για βοηθεια  και οταν χρειαστης εσυ θα ερθω να σε συνδραμω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει την κατασκευη του Περικλή από κοντά!

 

Έχει κάνει πολύ καλή δουλειά, για εξασκηση μελετη ειναι και γαμώ!

 

Στις πρόβες ζορίζονται λίγο οι γείτονες αλλά είναι πρόβλημα τους καθώς είναι ξενέρωτοι μουχλες κ δε ξερουν από διασκεδαση!  :o

;D ;D  :) ;D

 

Παραθέτω κι εδώ την δική μου δουλειά.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=187280.0

 

Μη ξεχνάτε πως:

α) Σε όλες τις περιπτώσεις η μάζα και το αεροστεγές κλείσιμο παίζει τον σημαντικότερο ρόλο για μπάσες και πρίμες συχνότητες αντίστοιχα.

 

 

Mπραβο , ωραια δουλεια fleamail στο green room. Eχεις εξαερισμο? (δεν διαβασα και τις 6 σελιδες)  Πως  ειναι και αεροστεγες και δεν πρεπει να εχει και εξαερισμο που ειναι βασικο?

Και σε ενα drum booth οπως αυτο:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=189604.10

 

Ποση ωρα μπορεις να μεινεις εκει μεσα χωρις ανανεωση οξυγονου?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου