Προς το περιεχόμενο

Στρατιτιδα (stratitis) - Γιατρε μου, τι να κανω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα,

Εχω μια Korea Squier Stratocaster στην οποια φοραω μαγνητες απο 60s Classic Series. Ολα ωραια και καλα, η κιθαρα τα σπαει (σωστο strng spacing με γνησιο Fender Tremolo, Gotoh κλειδια, ολα αυτα μαμα) αλλα πασχει απο την γνωστη ασθενεια... Πιο συγκεκριμενα απο το 12ο ταστο και μετα μου βγαζει wolf tones ειδικα στην Ρε και στην Σολ. Οπως θα δειτε οι μαγνητες εχουν staggered pole pieces με ιδιαιτερη εμφαση σε αυτες τις χορδες. Ρυθμισα το υψος των μαγνητων αρκετα χαμηλοτερα απο αυτο που συνιστα η Fender (συγκεκριμενα τωρα ειναι στα 9/64 & 10/64 ενω η Fender προτεινει 6/64 & 8/64 για high output μαγνητες, αυτοι που φοραει ειναι μαλλον moderate output) αλλα ο λυκος συνεχιζει να ουρλιαζει! Να παω ακομα χαμηλοτερα? Φοβαμαι πως αν παω ακομα πιο χαμηλα θα μου φυγουν οι μαγνητες απο το pickguard.

DSC_6023.JPG.bb9dbea5d54c1e25778d64d313bc00be.JPG

DSC_6024.JPG.e51d71f791ecbb9dfa5f506d093ae8ba.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Επειδή σε συμπάθησα, φέρτη να στη φτιάξω*.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*Κάνω καλύτερες δουλιές όταν έχω και μπάσο από δίπλα. ;)

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα περα απο την πλακα, μπορω να κανω τπτ αλλο???

 

Να χτυπήσεις με σφυρί τα polepieces?  :P

 

Ειλικρινά, και αφού το φαινόμενο παρατηρείται στις Ρε/Σολ (και όχι στη Μι που είναι το κλασσικό σύμπτωμα στρατίτιδος), φταίνε οι μαγνήτες. Δεν μπορώ να προτείνω κάτι λοιπόν (να μην παίζεις τόσο ψηλά στις Ρε και Σολ ίσως;  8))

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπ οτι βλεπω στις φωτογραφιες οι μαγνητες σου οντως απεχουν αρκετα απο τις χορδες οποτε πιθανως να μην ειναι αυτη η αιτια των wolf tones. Μια ματια απο κοντα βεβαια θα ηταν σιγουρα καλυτερη απο αυτο που βλεπουμε εδω απο τις φωτογραφιες.  Μηπως τα τελευταια ταστα (μετα το 12ο) της κιθαρας σου εχουν θεμα και τασταρει η κιθαρα σου σε αυτα και αυτο ακους ως wolf tone?Σε αυτη τη περιπτωση ενα τριψιμο των ταστων θα βοηθουσε.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου