Προς το περιεχόμενο

Τι είναι τελικά το Έντεχνο ?


block

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή διάβασα ότι αρκετοί δίνετε την ερμηνία της έννοιας του έντεχνου τραγουδιού μέσα από την πορεία του στο χρόνο και του τι ήταν "τότε" στα παλιά τα χρόνια,θέλω απλά να σημειώσω πως εγώ προσωπικά (και νομίζω και όλοι όσοι τοποθετήθηκαν λίγο υποτιμητικά για τον όρο)αναφέρθηκα στο πως έχει περάσει και στο πως μεταφράζεται το έντεχνο τραγούδι σήμερα...

 

για το πως το αντιλλαμβάνετε ο μέσος έλληνας ακροατής που δεν έχει μουσικές γνώσεις για το τι μπορεί να ήταν το έντεχνο όταν πρωτοεμφανίστηκε και για το πως το πλασάρει η σύγχρονη μουσική βιομηχανία...δεν έχω γνώσεις για την ιστορία του και δεν αμφισβητώ όσα γράφτηκαν...

 

αυτό προς αποφυγή παρανοήσεων σχετικά με όσα είπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απλάς μας έδωσες την ευκαιρία να ξεράσουμε την αγανάκτηση μας απο την συνεχή διαστροφή και παρανόηση "Ιερών" αν θέλεις μουσικών όρων, όπως το "έντεχνο" όπως αυτό διαμορφώθηκε και διαμορφώνεται απο της μετέπειτα ,απο την γέννηση τού όρου, γενιες

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλάς μας έδωσες την ευκαιρία να ξεράσουμε την αγανάκτηση μας απο την συνεχή διαστροφή και παρανόηση "Ιερών" αν θέλεις μουσικών όρων' date=' όπως το "έντεχνο" όπως αυτό διαμορφώθηκε και διαμορφώνεται απο της μετέπειτα ,απο την γέννηση τού όρου, γενιες[/quote']
:wink:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι άλλοι που αναφέρατε είναι ' date=' κατα την ταπεινή μου γνώμη ζόμπυ του παρελθόντος.....

 

Χίλιες φορές έντεχνοι οι MIKRO

Χίλιες φορές Έντεχνες οι ΡΟΔΕΣ

 

 

Χίλιες φορές ¶τεχνοι οι Goin Through... (O ΧΡΙΣΤΟΣ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΚΑΙ Ο LEMMY)

 

 

ATA[/quote']

(Offtopic)

 

Mίκρο,Ρόδες μπροστα σε Θανάση Παπακωνσταντίνου και Μάλαμα???? 8O

ΕΛΕΟΣ.

 

Στον πλανήτη happy???? Έχει τύχει να δω live και μίκρο και ρόδες.

 

Σκηνικό μίκρο:"παίζει" ο ένας απ'το sampler του και έχει βάλει ένα flanger σε μια λούπα .Επειδή πρέπει να δείξει οτι κάτι κάνει, πιάνει το sampler και το κουνάει πέρα δώθε.Ταυτόχρονα ο "κιθαρίστας" πιάνει με το δεξί χέρι την ταστιέρα της κιθάρας του και ανοιγοκλείνει τα πεταλάκια του ΣΤΗΝ ΤΥΧΗ,απολαμβάνοντας το ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ από κάτι τύπους από το κοινό.Εκείνη τη στιγμή η τραγουδιάρα πνιγμένη πίσω από το βάθος που προσπαθεί μάταια να μαζέψει την παραφωνία της χορεύει....

 

Σκηνικό Ρόδες: RATM στα ελληνικά=> ΒΟLLYWOOD

:evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"παίζει" ο ένας απ'το sampler του και έχει βάλει ένα flanger σε μια λούπα .Επειδή πρέπει να δείξει οτι κάτι κάνει' date=' πιάνει το sampler και το κουνάει πέρα δώθε.[/quote']

 

Αυτό το κάνει γιατί το sampler έχει Pitch Shifterμε φωτοκύτταρο...

 

Κατα τ'άλλα δεν πας να δεις live τους Μίκρο για τη δεξιοτεχνία τους... Δεν χρειάζεται άλλωστε... Χορευτική μουσική παίζουν και την παρουσιάζουν όπως πρέπει

 

Sorry για την παρέμβαση αλλά είμαι φαν των Μίκρο...

 

Χίλιες φορές έντεχνοι οι Μίκρο και οι Ρόδες κτλ. Χμμμ... Μάλλον εννοεί ο φίλος αυτό που είπα και γω στο post μου για το θέμα περι αυθεντικότητας! Το πως θα ντυθεί μουσικά η αυθεντικότητα δεν έχει σημασία...

 

Μήπως τελικά η έντεχνη νοοτροπία ταυτίζεται με τη ροκ;;;;

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι το έντεχνο ως όρος μπορεί να αφορά πολλά διαφορετικά είδη μουσικής πάντα σε σχέση με την δεξιοτεχνία των μουσικών

 

εμένα μου αρέσουν και οι άτεχνοι και οι έντεχνοι αν η μουσική τους είναι συναισθηματική και έχουν κάτι να πουν , συχνά συναντάμε και δουλειες που συνεργάζονται άτεχνοι με έντεχνους και έχουν σπουδαία αποτελέσματα.

 

 

έντεχνος ή άτεχνος ; αΤεχΝοs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"παίζει" ο ένας απ'το sampler του και έχει βάλει ένα flanger σε μια λούπα .Επειδή πρέπει να δείξει οτι κάτι κάνει' date=' πιάνει το sampler και το κουνάει πέρα δώθε.[/quote']

 

Αυτό το κάνει γιατί το sampler έχει Pitch Shifterμε φωτοκύτταρο...

 

Κατα τ'άλλα δεν πας να δεις live τους Μίκρο για τη δεξιοτεχνία τους... Δεν χρειάζεται άλλωστε... Χορευτική μουσική παίζουν και την παρουσιάζουν όπως πρέπει

 

Sorry για την παρέμβαση αλλά είμαι φαν των Μίκρο...

 

Χίλιες φορές έντεχνοι οι Μίκρο και οι Ρόδες κτλ. Χμμμ... Μάλλον εννοεί ο φίλος αυτό που είπα και γω στο post μου για το θέμα περι αυθεντικότητας! Το πως θα ντυθεί μουσικά η αυθεντικότητα δεν έχει σημασία...

 

Μήπως τελικά η έντεχνη νοοτροπία ταυτίζεται με τη ροκ;;;;

 

Αν είναι έτσι, συγγνώμη έχω άδικο.Σημειώνω βέβαια πως σε κανένα Live δεν πάω για να κράξω.Στους μίκρο είχα πάει με τη θέλησή μου και με βάση τα κριτήρια μου,που πίστεψέ με περισσότερο κλίνουν προς το τι θεωρώ αυθεντικό παρά τη δεξιοτεχνία,απογοητεύητκα.

 

Αλλά για την αυθεντικότητα διαφωνώ κάθετα.Για τις ρόδες ποιά αυθεντικότητα?τι είναι αυτό που παίζουν?Ελληνική dub :D :?: Kαι γιατί στο πρώτο video clip τους συμμετέχει ο πρόεδρος των δισκογραφικών στην Ελλάδα?Γιατί έχουν φάει τόσο σπρώξιμο ( ακούγονται και στον μελωδία) και τι το διαφορετικό έχει το σπρώξιμό τους από αυτό του Εμιρλή?(τον έχω άχτι αυτόν) :D :D

 

Με το δικό σου post συμφωνώ vangelisorfas.Γιατί διαχωρίζεις κάποια πράγματα(βλ Παυλίδη,Αγγελάκα).Και με τον not guilty συμφωνώ για τις τρύπες(¶σχετα με όρους έντεχνο κλπ).Η διαφωνία μου έγκειται ΜΟΝΟ εδώ:

Mίκρο,Ρόδες μπροστα σε Θανάση Παπακωνσταντίνου και Μάλαμα????
Είναι δυνατή μια τέτοια σύγκριση?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση:

Mίκρο,Ρόδες μπροστα σε Θανάση Παπακωνσταντίνου και Μάλαμα????

Είναι δυνατή μια τέτοια σύγκριση?

 

σίγουρα δεν υπάρχει συγκριση, οι τελευταίοι έχουν περάσει στην ελληνικη μουσική ιστορία για πάντα.

χωρίς να σημαίνει ότι είναι κακές οι δυό μπάντες, αλλά πολύ κραχτό το βύσμα στο βίντεο κλιπ με τον πρόεδρο της ifpi :lol: πως να βρήκαν άραγε το κονεκτ με την αρβανιτάκη :lol: ποιός να τους το κανόνισε :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου