Προς το περιεχόμενο

fender vs squier


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω ενα σχετικα μικρο μπατζετ και θα ηθελα να ξερω απο τις προσωπικες σας εμπειριες αν ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα μεταξυ μιας fender και μιας fender squier.

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Είναι όπως λέμε Giorgio Armani και Emporio Armani  ;D

Για να μη σε κουράζω…..σε αυτή τη ζωή καταρχήν ό,τι πληρώσεις παίρνεις.  ;)

Παρ’ όλα αυτά οι squire είναι αξιοπρεπέστατα όργανα, που το σωστό ερώτημα δεν είναι αν η κιθάρα είναι καλή για τον κιθαρίστα, αλλά αν ο κιθαρίστας είναι καλός για την κιθάρα  ;) (δεν είναι δικό μου το γνωμικό) 8) .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα σχετικα μικρο μπατζετ και θα ηθελα να ξερω απο τις προσωπικες σας εμπειριες αν ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα μεταξυ μιας fender και μιας fender squier.

ευχαριστω

Καταλαβαίνω ότι είσαι καινούριος στο forum και ότι θες να ρωτήσεις για να μάθεις αλλά καλό είναι πριν ρωτάμε να ψάχνουμε! ;)

Σε γενικές γραμμές σκέψου ότι η squier είναι η φθηνή Low budget σειρά της Fender... Ότι πληρώνεις παίρνεις συνήθως αλλά κάποιες σειρές squier χτυπάνε στα ίσια κάτι Fender MEX... Για αρχή διάβασε εδώ:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=176182.0

και μετά κάνε μία βόλτα στα μαγαζιά να δεις τι σε βολεύει στο χέρι...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

funky_bassman,

πρωτα πρωτα ευχαριστω για το link(το οποιο εχω ξαναψιλοδιαβασει)!

αυτο που προσπαθω να κερδισω ''ανοιγοντας'' αυτο το θεμα ειναι τα σχολια(θετικα και αρνητικα) αυτων που εχουν ή ειχαν εμπειρια και με τις δυο και οχι απλα διαβαζοντας reviews sto internet.

δηλαδη προσπαθω να μαθω τη γνωμη καποιου που εχει παιξει με μια squier και μια fender original πανω στον ιδιο ενισχυτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ λοιπον θα σου πω την δικη μου γνωμη

εχω 1 squier fat strat - πολυ καλη για τα λεφτα της....(180 ευρω το 2009) και με το "πολυ καλη" εννοω οτι το οργανο με ενα ΚΑΛΟ σεταπ ηρθε και εκατσε στο χερι μου...παιζω ευκολα με αυτην κατα καιρους ακομα την εχω με τους δικους της μαγνητες αλλα σχεδον αμεσως μολις την αγορασα αλλαξα switch......παιζω σε εναν fender bassman 59 ltd και ο ηχος της  μονο καλος δεν μπορω να πω οτι ειναι σε σχεση με την fender american deluxe 2010(1900 ευρω) που αγορασα περισυ.......ουτε στο μπρατσο συγκρινεται επισης "διοτι αλλα τα ματια του λαγου και αλλα της κουκουβαγιας" που λενε και παλιοι - παραδοξως η squier κραταει κουρδισμα με οσα bends και να της κανω (ισως εχω πεσει στην περιπτωση)

 

αν καταλαβες τι θελω να πω με τα παραπανω μπορεις να βγαλεις και συμπερασμα.....επειδη μαλλον θα ασχολησε και με αμαξια :D θα στο θεσω σε ορους που καταλαβαινουν αυτοι που ασχολουνται με τους 4 τροχους......δεν ειναι το ιδιο ενα scoda fabia με ενα WV golf R32 και ας βγαινουν απο το ιδιο εργοστασιο ;) ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη εχω αλλαξει παραααα πολλες στρατ...ειχα απο deluxe ,signature,am standard,mexico...

 

θα σου πω πολυ απλα οτι οι squier classic vibe ειναι τρομερα οργανα...ενα καλο σεταρισμα και εισαι πολυ οκ...αν ξερεις να παιζεις και εχεις και εναν καλο ενισχυτη μην φοβασαι τιποτα...βαλτες διπλα διπλα με αμερικανες μην φοβηθεις...

 

εγω μετα απο τοσα εχω καταληξει σε road worn....ειναι οι μονες στρατ που νιωθω καλα να οταν παιζω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

θα σου πω πολυ απλα οτι οι squier classic vibe ειναι τρομερα οργανα...ενα καλο σεταρισμα και εισαι πολυ οκ...αν ξερεις να παιζεις και εχεις και εναν καλο ενισχυτη μην φοβασαι τιποτα...βαλτες διπλα διπλα με αμερικανες μην φοβηθεις...

θελω τοοοοσο πολυ να σου απαντησω αλλα θα το αφησω στο φλου  :D :D ο καθενας εχει την αποψη του βεβαια.....

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν θα παρεις fender θα εχεις παρει την fender δεν θα πας για παραπανω

αν θα παρεις squier παλι οκ αλλα μετα θα πας για fender σιγουρα,  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν θα παρεις fender θα εχεις παρει την fender δεν θα πας για παραπανω

 

Για ρώτα, υπάρχει κανείς που να έχει περισσότερες από μια Fender Strat?  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου