Προς το περιεχόμενο

Μουσική Έκφραση


STEFANOS604

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο λεω, οτι στο συγκεκριμενο παραδειγμα "νομιζουμε" οτι ακουμε βιολι οχι τοσο λογω του "knob τρικ" οσο στο οτι η χροια του ηχου "φερνει" σε βιολι. Το "knob τρικ" βοηθαει φυσικα στο τελικο αποτελεσμα.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πώς μπαίνει η τυχαιότητα (κανένας μουσικός δεν μπορεί να παίξει ακριβώς το ίδιο πράμα 2 φορές

 

Δε θα διαφωνήσω. Οχι σοβαρά τουλαχιστον.

 

Αλλά σε ενα παλιό σχημα που ειχαμε, και ειχαμε κάνει καποιες ηχογραφήσεις, με κοροιδευαν-θαυμαζαν, επειδή οπως έλεγαν, επαιζα παντα ακριβώς το ίδιο πραγμα, με ακριβώς τις ίδιες παρεκκλησεις (απο το παρεκκλήσι ;D)...παρεκλίσεις λοιπον...

 

Μαλιστα ειχαμε φαει ενα ολοκληρο απογευμα να το τεσταρουμε. Είχα γραψει ενα σχετικά δυσκολο μερος περιπου 10 φορες και ήταν ολες ακριβως ίδιες. Ενταξει, οταν τα βαλαμε ταυτοχρονα να παιξουν, φανηκαν κααααποιες διαφορές, αλλα το παρατσουκλι "Midi sequencer" μου εμεινε για πολυ καιρο.

 

Τι θα πει χεστηκατε? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Blue, απαντησα στο παρακατω πολυ γενικο "fact":

"Είναι πολύ σημαντικό το γεγονός οτι αν αφαιρέσουμε τα πρώτα ελάχιστα ms μιας παιγμένης νότας, τότε δεν καταλαβαίνουμε καν τι όργανο την έχει παίξει."

και πιστευω να εγινα κατανοητος.

 

Το "πείραμα' μου ειναι απλο. Ηχογραφουμε μερικα μουσικα οργανα και κοβουμε το attack. Και οταν λεω "ηχογραφουμε" εννοω τα αφηνουμε να παιξουν για μερικα δευτερολεπτα και μετα κοβουμε το attack.

 

Τωρα βεβαια αν κοψουμε καποιο ελαχιστο "σταθερο" σημειο του Χ ηχου και το συγκρινουμε με καποιο αλλο ελαχιστο "σταθερο" σημειο ενος Ψ ηχου, ε μαλλον δεν θα καταλαβουμε τι ειναι τι.

 

Το "πολύ γενικό fact" ήταν η καταληκτική πρόταση σε μια παράγραφο. Απομονώνοντάς την από ενα πολύ συγκεκριμένο και καλα ορισμένο context δεν παίρνεις "καλή" πληροφορία. Για πολλούς λόγους, δεν θα αναλάβω την ευθύνη της παρερμήνευσής του. Κυρίως επειδή στις επεξηγήσεις μου (που ψιλοδέχτηκες λες και "σε ριχνω" ;D) αντέγραφα κομμάτια από το ίδιο αρχικό ποστ.

 

Για το αν είναι "fact" ή fact μπορείς να διαφωνήσεις με τη βιβλιογραφία (σου έδωσα την πηγή και μου είπες οτι έχεις διαβάσει κάτι άλλο : μα θα υπήρχε πραγματικού επιπέδου διαφωνία (και χρήσιμη) αν είχες διαβάσει αντίθετη άποψη από την επίσημη βιβλιογραφία πάνω στο ίδιο θέμα).

 

Αν τελειώσαμε με αυτό, ξαναυπογραμμίζω, αυτό που υπογράμμισα στο πρώτο μου ποστ : ατάκα, σταθερό μέρος, κάθοδος, αν δεχτούμε οτι υπάρχει σταθερό μέρος σε 1η ανάλυση. Μετά μπορούμε να πάμε και στις επόμενης τάξης αναλύσεις :)

 

@neeq : ακριβώς > κααααποιες διαφορές ;D

Το οτι είσαι μάστορης στο όργανο το ξέρουμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να, σας έφτιαξα ένα πειραματάκι, τι όργανο να είναι αυτό άραγε, μαντέψτε και κερδίστε ένα μαγευτικό ταξίδι στην εξωτική Λούτσα  ;D ;D ;D

whatmp3.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να, σας έφτιαξα ένα πειραματάκι, τι όργανο να είναι αυτό άραγε, μαντέψτε και κερδίστε ένα μαγευτικό ταξίδι στην εξωτική Λούτσα  ;D ;D ;D

 

ακούγεται σαν τσέλο, αλλά επειδή είναι το όνειρό μου να πάω στη Λούτσα θα πω τρομπέτα ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να, σας έφτιαξα ένα πειραματάκι, τι όργανο να είναι αυτό άραγε, μαντέψτε και κερδίστε ένα μαγευτικό ταξίδι στην εξωτική Λούτσα  ;D ;D ;D

 

πιάνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ερώτηση κρίσεως: Το αφρικανικό μονόχορδο, χάνει σε αρμονικές; 

 

ισως δεν γινομαι ακριβως κατανοητος αλλα γενικα ολες οι νοτες σε σχεση με αυτες που υπηρχαν πριν δημιουργηθει το συστημα που εχουμε τωρα χανουν σε αρμονικες. Με τα πληκτροφορα μπορεις να παραγεις μονο τις συγκεκριμενες "καινουργιες" νοτες του συγκερασμενου προφανως .Στα αλλα οργανα ομως οπως στο βιολι στην τρομπετα κτλπ μπορεις να παραγεις οτι τονικο υψος θες με αποτελεσμα να εχεις και καλυτερο ηχο. η διαφορα ειναι απειροελαχιστη αλλα αν εισαι πολυ παρατηρητικος θα το καταλαβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να, σας έφτιαξα ένα πειραματάκι, τι όργανο να είναι αυτό άραγε, μαντέψτε και κερδίστε ένα μαγευτικό ταξίδι στην εξωτική Λούτσα  ;D ;D ;D

 

Να απαντήσει ο Waterfall.... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ισως δεν γινομαι ακριβως κατανοητος αλλα γενικα ολες οι νοτες σε σχεση με αυτες που υπηρχαν πριν δημιουργηθει το συστημα που εχουμε τωρα χανουν σε αρμονικες. Με τα πληκτροφορα μπορεις να παραγεις μονο τις συγκεκριμενες "καινουργιες" νοτες του συγκερασμενου προφανως .Στα αλλα οργανα ομως οπως στο βιολι στην τρομπετα κτλπ μπορεις να παραγεις οτι τονικο υψος θες με αποτελεσμα να εχεις και καλυτερο ηχο. η διαφορα ειναι απειροελαχιστη αλλα αν εισαι πολυ παρατηρητικος θα το καταλαβεις

για να το λέει ο Hindemith κάτι θα ξέρει, αλλά και πάλι μου φαίνεται παράξενο όπως το περιγράφεις... Γιατί η συχνότητα 469 Hz έχει περισσότερες αρμονικές από αυτήν στα 440???

 

Τέλος πάντων, Μάνο: Κι εγώ πιάνο λέω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να, σας έφτιαξα ένα πειραματάκι, τι όργανο να είναι αυτό άραγε, μαντέψτε και κερδίστε ένα μαγευτικό ταξίδι στην εξωτική Λούτσα  ;D ;D ;D

Μπάσο. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου