Προς το περιεχόμενο

Τα μιξερακια κανουν δουλεια??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς το παρον ηχογραφω στο pc μου με μια καρτα soundblaster live ,αλλα ο ηχος που παιρνω οταν βαζω πεταλια κλπ ειναι απαραδεκτος,οποτε αναγκαζομαι να ηχογραφω καθαρα και να βαζω εφε (κυριως την παραμορφωση) μετα, απο guitar rig κλπ. Με ενα μιξερ π.χ. σαν τα xenyx της behringer θα μπορεσω να κανω δουλεια???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεσαι mixer απλά πρόσεξε "πόσο" σήμα βάζεις από τα πετάλια,και να προσέξεις να δίνεις σήμα σε line-in όχι σε mic-in.

Πιθανόν παραμορφώνεις την είσοδο της κάρτας με πολύ σήμα από τα πετάλια.

 

Ή βάζεις πετάλι παραμόρφωσης χωρίς να περνάει από ενισχυτή,οπότε είναι λογικό να ακούς και τζιτζίκια μαζί με κιθάρα.

 

Αν είναι το δεύτερο απλά χρησιμοποίησε κάποιο εφέ προσομοίωσης ενισχυτή και καθάρισες (χωρίς να ξαναπροσθέσεις παραμόρφωση όρισε μόνο καμπίνα)

 

Σε κάθε περίπτωση δεν χρειάζεσαι εξωτερικό μιξεράκι αν θες να γράφεις κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και την λύση "καρτα ήχου"....Ειμαι σχεδον σίγουρος ότι θα έχεις πολύ καλυτερα αποτελεσματα με μια καρτα που προορίζεται για recording....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ιδίως αν έχει και την ειδική instrument ή αλλιώς γνωστή και ως hi-z είσοδο, που προορίζεται ειδικά για κιθάρα και μπάσο (αν και υπάρχει η άποψη ότι δεν είναι και τόσο αναγκαία για το μπάσο), για να αποφύγεις την χρήση di.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πεταλι το βαζω κατευθειαν στην καρτα χωρις ενισχυτη κλπ. Αλλα ειδα οτι παιζουν μιξερ κατω απο 100 ευρα ,ενω για καρτα της προκοπης θελει αρκετα περισσοτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η direct ηχογράφηση κιθάρας μου φαίνεται λίγο δύσκολη υπόθεση πάντως από τη μικρή μου εμπειρία... Μόνο αν έχεις μια καλή πεταλιέρα τύπου Tonelab που έχει εξόδους για direct ηχογράφηση θα βγάλεις αξιοπρεπές αποτέλεσμα. Εκτός κι αν έχεις μια καλή κάρτα ήχου που έχει είσοδο για κιθάρα οπότε στέλνεις εκει τα πετάλια-προενισχύσεις...

 

Αλλιώς μικρόφωνο στον ενισχυτή μπροστά και κάνεις ό,τι θες. Η κάρτα ήχου στην περίπτωση αυτή έρχεται μετά. (Όχι ότι δεν παίζει ρόλο βέβαια...ίσα ίσα)

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ιδίως αν έχει και την ειδική instrument ή αλλιώς γνωστή και ως hi-z είσοδο' date=' που προορίζεται ειδικά για κιθάρα και μπάσο (αν και υπάρχει η άποψη ότι δεν είναι και τόσο αναγκαία για το μπάσο), για να αποφύγεις την χρήση di.[/quote']

 

Aν εχεις DI,τοτε χρειαζεται να το βαζεις στην εισοδο Hi-Z ή δεν εχει σημασια?Ποιο ειναι το καλυτερο?

Ρωταω επειδη βαζω την TL στο Ηi-Z και λεω μηπως κανω μπουρδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια πεταλιερα boss me-50. Για να παρω ενα καλο μικροφωνο ηχογραφησης παλι μου βγαινει στα ιδια λεφτα με το να παρω μια μικρη κονσολα της behringer, την οποια μπορεις να χρησιμοποιεις και για αλλα πραγματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε συναγωνιστή blue, δεν χρειάζεται, αυτός είναι και ο σκοπός της hi-Z εισόδου, να δουλεύει δηλαδή σαν ένα ενσωματωμένο στην κονσόλα DI. Βέβαια ζημιά δεν γίνεται.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω την soundblaster audigy LS,με ενα τετοιο πραγματακι(mixer :lol: )

μπορω να κανω δουλεια καρφι στο pc?Τα φωτα σας!(αν & δεν νομιζω χωρις προενισχυση να βγαλω σημα ..ε? :lol: :D )ξερω ειμαι nooooob :oops:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου