Προς το περιεχόμενο

Ο Roger Waters στην Αθήνα


JAM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λογικο ηταν γιατι αυτα τα μερη των τραγουδιων τα ελεγε ο Gilmour στους Floyd' date=' αρα επρεπε να υπαρξει μια διαφορετικη φωνη απο του Waters σε αυτα τα θεματα.[/quote']

 

Ηθελα να πω ότι δεν υπήρχε σημείο που να μην τραγουδάει κάποιος. Όσο για το αν ήταν πλειμπακ μπερδεύτηκα δεν ξέρω. εσείς που είστε πιο έμπειροι ξέρετε πολύ καλύτερα.

 

Δεν μου φανηkε για playback.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κριμα γιατι πηγαμε με δυο βεσπες και ειχαμε μια θεση κενη ....

Εγω? Πανω σε δεσπα?? Χε χε...αυτο μονο μια φορα το εκανα...και ηταν για ιερο σκοπο :D

Μην ακουσω χαζομαρες για playback..Μονο οι manonwar το κανουν αυτο ( και με αποδειξεις :roll: ). Δεν ημουν εκει βεβαια, αλλα γενικα και απο παλαιοτερα live, μονο τα σημεια με ομιλιες ή "παρουσιασεις" ειχαν καποια προηχογραφημενα σημεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες, κατα τη γνώμη μου *κάποια* προηχογραφημένα σημεία δεν είναι τόσο απαράδεκτο να υπάρχουν. Απαράδεκτο είναι να κάνουν ότι τα τραγουδάνε live. Δηλαδή αν έχουν και δυο δύσκολα backing on tape δε χάθηκε κι ο κόσμος... Εφ'όσον βέβαια δεν το παρακάνουν, και δε μας δουλεύουν ότι τα λένε live, έτσι;; :):lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες κατα τη γνώμη μου το χειρότερο κομμάτι της συναυλίας ήταν το κοινό....Δεν τους είδα και πολύ ζωντανούς....Εγώ με μια άλλη τύπισσα δίπλα μου χαιρόμασταν και χωροπηδάγμαε στο The wall και δίπλαμας αποχαυνωμένοι όλοι να κοιτάνε το video wall.....

 

Πάντως τα flashback που έδειχνε στην στρογγυλή οθόνη στο δεύτερο κομμάτι της συναυλίας ήταν απίστευτα...Ίσως στους μεγαλύτερους να λένε πιο πολλά πράγματα αλλά δεν ξέρω ήταν απλά μαγευτικά....

 

Και ο ήχος....Σε όλες τις συναυλίες λέμε ότι ο ήχος δεν συγκρίνεται με το dvd συναυλιών, αυτή την φορά ο ήχος ήταν φοβερός....

 

Ακούγαμε το money και λέγαμε άν ήταν το τραγούδι ή οι ταμιακές απο τα σουβλατζίδικα....(just kidding..)

Και κατα την γνωμή μου το καλύτερο τραγούδι της συναυλίας ήταν το Have A Cigar και το Great Gig in The Sky.....Πωω....Την σολάρα...Δεν πίστευα ότι θα έβγαινε τόσο καλά live.....

 

Λέτε η ιστορία της ζωής του που είπε να ήταν αληθινή....Δεν νομίζω...Για πείτε και εσείς αν ξέρετε...

 

 

BTW....Ο "πολυέλαιος" που έλεγαν ότι θα σχηματιζόταν πάνω απο τη σκηνή που ήταν??:lol:

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν όνειρο της didi αυτός... Η συναυλία ήταν μία μαγεία και μισή... Δεν έχω να πω πολλά! (Συγνώμη θα είχε κάνει playback και το λάθος που έκανε στο In the flesh -and they sent us along ...[χάνει τα λόγια του]... surrogate band- ή ήταν για ξεκάρφωμα?...)

 

Roger είσαι μεγάλος, πολύ μεγάλος όμως... Τεράστιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά κορυφαία συναυλία!

 

Ήμουν ακριβώς πίσω από τους VIP, πολύ κοντά στη σκηνή, πολύ πριν αρχίσει η συναυλία...

 

Περιττό να πω ότι όταν βγαίναν οι φωτιές, πραγματικά ένιωθα μια τεράστια ζέστη μπροστά μου και ότι στις εκρήξεις, ένιωθα να γίνεται σεισμός!!

 

Ήταν ακριβώς σαν να ακούω συναυλία Floyd, αν εξαιρέσουμε φυσικά τους ήχους από τις κιθάρες που ήταν μεν καλοί άλλα όχι Gilmour...

 

Όλα ήταν ΤΕΛΕΙΑ....απλά με απογοήτευσε λίγο ο Snowy White...

έπαιξε λίγα solo, στεκόταν σαν να βαριέται, εντελώς ανέκφραστος... ενώ ο άλλος κιθαρίστας το ζούσε πιο πολύ....

 

(...πού να στεριώσει ο Snowy στους Thin Lizzy με τέτοια σκηνική παρουσία;;)

 

¶λλο αρνητικό για μένα, το κοινό γύρω μου.... μαστουρωμένοι τύποι να φωνάζουν στο αυτί μου....

 

Πιστεύω ότι η συναυλία αυτή ήθελε άλλο χώρο που θα είχε και εξέδρες και θα ήταν πιο "κυριλέ" κατάσταση... βλέπε Pulse.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή πληρώνω το αντίτιμο της λάθος απόφασής μου να μη κατέβω στο live...

Κοινώς...ΧΤΥΠΑΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ!!!!

 

pullhair.gif

 

banghead.gif

 

banghead.gif

 

banghead.gif

 

banghead.gif

 

YΓ: Το DOGS το έπαιξε??

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιγράφω όσα έγραψα σε άλλο φόρουμ:

 

Μια γενική εντύπωση: Απίστευτο, Φοβερό, Πέρα από κάθε φαντασία.

 

 

Η συναυλία είχε ΤΟΝ ήχο! Δεν φανταζόμουν ότι υπήρχε περίπτωση να ακούσω τέτοιο πράγμα live. Πεντακάθαρα όλα τα όργανα, όλες οι φωνές, τα εφέ! Όλα σε σωστές εντάσεις, ξεχώριζεις τα πάντα...Ήχος επιπέδου cd, μη πω και καλύτερα, καθώς ακούγονταν διάφοροι ήχοι από τα ηχεία που βρίσκονταν πίσω μας.

 

 

Όσον αφορά τα οπτικά εφέ:Υπέροχος φωτισμός, φοβερά χρώματα, φωτιές, σπίθες με το "σκάσιμο" στο In the Flesh κλπ...

 

Το καλύτερο της υπόθεσης ήταν οι προβολές στο vdeo-wall (μεγάλο ορθογώνιο στην αρχή, στρόγγυλο στο dark side of the moon). Πανέμορφες εικόνες, ταινιούλες, εικόνες της γης, του φεγγαριού, του ήλιο, animation, comics και δεν συμμαζεύεται...Ό,τι πιο ταιριαστό μπορούσε να υπάρξει για background των τραγουδιών...

 

 

Τραγούδια: Το κλασσικό setlist των τελευταίων συναυλιών:

 

FIRST HALF: In The Flesh, Mother, Set The Controls For the Heart Of The Sun, Shine On You Crazy Diamond, Have A Cigar, Wish You Were Here, Southampton Dock, The Fletcher Memorial Home, Perfect Sense parts 1 and 2, Leaving Beirut, Sheep.

 

SECOND HALF: Dark Side of the Moon.

 

ENCORE: The Happiest Days Of Our Lives, Another Brick In The Wall (Pt 2), Vera, Bring the Boys back Home, Comfortably Numb.

 

 

Τεράστια έκπληξη για μένα ήταν το Leaving Beirut! Πρέπει να παραδεχτώ πως αγνοούσα την ύπαρξή του μέχρι 2 μέρες πριν τη συναυλία και ηλιθιωδώς το έθαβα, ο αμαθής... Ο Roger με έκανε να καταπιώ τη γλώσσα μου... Συνοδευμένο από φοβερά "κομικσο-στριπάκια" σε γκρι-μαύρα χρώματα και τους στίχους γραμμένους σε bubbles, ήταν το κάτι άλλο! Πραγματικά συγκινητικό...

 

¶λλο εντυπωσιακό ήταν το Flether Memorial Home. Φοβερές σκηνές φωτογραφίες και συνθήματα σε τοίχους (περί Bush, Blair, Bin Laden κλπ) που έκαναν τον κόσμο να αντιδρά..."Did thet expect us to treat us with any respect?"

 

Γενικότερα υπήρξαν πολλές αντιπολεμικές αναφορές, που προκαλούσαν ενθουσιασμό στο κοινό...

 

 

Για τα υπόλοιπα, πιο γνωστά τραγούδια, τι να πω;....¶ψογα εκτελεσμένα, όλα τους! Μόνο που λείπαν μερικά parts από το Shine on you...

 

Οι στιγμές που τραγουδούσαν όλοι μαζί (us and them, perfect sense) ήταν εντελώς χάσιμο!

 

 

Μουσικοί: RESPECT!!! Απίστευτοι ΟΛΟΙ τους!

Ορίστε, έτσι ως ένδειξη θαυμασμού...

 

The Band:

 

Andy Fairweather Low – Guitar

Snowy White – Guitar

Dave Kilminster – Guitar and Vocals

Graham Broad - Drums

Jon Carin – Keyboards

Harry Waters – Hammond

Ian Ritchie - Saxophone

Katie Kissoon, PP Arnold and Carol Kenyon – Background Vocals

 

Να σχολιάσω τα φωνητικά; Τα drums, τις κιθάρες; Τον τύπο στα πλήκτρα που τραγούδησε αρκετά (ο Waters μάλλον είπε τα 2/3 τον τραγουδιών...). Τον ίδιο τον Waters που αλώνιζε την σκηνή με το μπάσο και τις χαρακτηριστικές κινήσεις του;

 

Το κιθαριστικό δίδυμο ήταν ΑΛΛΟΥ! Κλασσικός συνδυασμός στις συναυλίες του Waters: Ο παραπάνω απ' ότι χρειάζεται διακριτικός Snowy White (παίζω-ακριβώς-ό,τι-χρειάζεται-και-ούτε-μισή-νότα-παραπάνω) και ο πιο "ποζεράς" Andy Fairweather Low. Ο πρώτος έκανε όλη τη "βρώμικη δουλειά" και ο δεύτερος είχε τον ρόλο του αντικαταστάτη του Gilmour, κυρίως...

 

 

 

 

Γενικά, ο Waters απέδειξε το πόσο μεγάλη προσωπικότητα είναι. Ταλέντο, έμπνευση, τελειομανία (και μεγαλομανία, μάλλον) διαθέτει...

 

 

 

"Ευκαριστώ πολύ!"

 

"Εμείς ευχαριστούμε, κύριε Waters...."

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοινώς...ΧΤΥΠΑΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ!!!!

 

Είναι επειδή διαβάζεις (μόνο;) noiz... Το ραδιόφωνο (από το πρωί) βοά (!) για το πόσο απαράδεκτη ήταν η διοργάνωση και το πόσο ταλαιπωρήθηκαν όσοι πήγαν - αν και το γεγονός ότι ο Jam έχασε μέρος της συναυλίας είναι μία ένδειξη για το ότι αυτοί οι ισχυρισμοί έχουν αντίκρυσμα.

 

Ίσως είναι πιο απλό να πάει κανείς να τον δει στο εξωτερικό, αν και επιμένω ότι το In The Flesh (dvd) φτάνει και περισσεύει, ενώ το Pulse (dvd) είναι ακόμη καλύτερο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να ρίξω λάδι στη φωτιά... :lol: ....δεν μετανιώνω ούτε στιγμή έστω και για ένα δευτερόλεπτο ταλαιπωρίας σκεφτόμενος αυτό που αντίκρυσα...(και πιστέψτε με υπόστηκα κάμποση-1600 χλμ είναι αυτά)

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου