Προς το περιεχόμενο

Ντύσιμο και στήριξη πάνελ Πετροβάμβακα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια.Σκεφτομαι να παραγγειλω 8 φυλλα πετροβαμβακα 75αρη 10εκ 1.20χ60 για να φτιαξω μπασοπαγιδες.Τον πετροβαμβακα θα το τοποθετησω μεσα σε καδρακια για να τον βαλω στον τοιχο.Εχω 2 ερωτηματα

 

Πρωτον,ποια ειναι η καλυτερη λυση να τον ντυσω για να μην αναπνεω τις ινες του?καθως ο χωρος ειναι ουσιαστικα και το δωματιο που μενω.

Υφασμα,βατελινη,τουλπανι,λινατσα,καραβοπανο..τι απ ολα?ειναι οντως οι καλυτερες λυσεις?θα μπορουσα να χρησιμοποιησω κατι αλλο?

 

Και δευτερον,πως θα τον στηριξω στα ψιλα σημεια του τοιχου στις γωνιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν ψάξε λίγο παραπάνω στο φόρουμ θα δείς πολύ περισσότερα από αυτά που ζητάς!

 

Κατα δευτέρον με τον τρόπο αυτό, μέσα σε κάδρα/πλαίσια, δεν φτιάχνεις μπασοπαγίδες αλλά πάνελ broadband που σίγουρα θα σου πάρουν κάποιες συχνότητες στις μπάσες αλλά περισσότερο λειτουργούν στις μεσαίες και υψηλές. Οι μπασοπαγίδες φτιάχνονται αντίστοιχα στις γωνίες με τα ίδια υλικά αλλά ο σχεδιασμός τους είναι διαφορετικός. Ψάξε στο youtube για bass traps ή αλλιώς superchunks για να καταλάβεις και τη διαφορά στο σχεδιασμό.

 

Το ύφασμα ακόμα και για σεντόνι (το βρίσκεις στη λαϊκη περίπου στα 5Ευρώ το μέτρο *2.80)που θα το καλύψεις θα πρέπει να είναι ηχοδιαπερατό.

 

Πως θα καταλάβεις οτί είναι ηχοδιαπερατό?

 

Κοίταξε κάποιο φώς (ήλιο) μέσα από το ύφασμα, αν το βλέπεις με κάποια ελφρά δυσκολία τότε κάνει τη δουλειά του. Το τούλι ας πούμε δεν κάνει γιατί είναι μεν ηχοδιαπερατό αλλά δυστυχώς αφήνει και αρκετό από τον επικίνδυνο πετροβάμβακα/σκόνη να περάσει.

 

Άλλος τρόπος είναι να προσπαθήσεις να φυσήξεις το ύφασμα πάνω στο χέρι και να δείς αν περνάει αυτό ο αέρας στο χέρι σου.

 

Σημαντικότερο όλων όμως είναι να...έχεις μετρήσει ποιέ συχνότητες προσπαθείς να μειώσεις, που κουδουνίζει ο χώρος σου. Ψάξε λίγο περισσότερο δεν νομίζω οτι αυτή η κατασκευή που ψάχνεις θα σου κάνει τη δουλειά για την οποία το προορίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης το ύφασμα που θα χρησιμοποιήσεις για όποια κατασκευή και αν τελικά ακολουθήσεις, στην αγορά το λένε "λονέτα". Το κακό είναι οτι βγαίνει κατα βάσει μονόχρωμη ενώ τα εμπριμέ ή τα σχέδια με τα οποία μπορεί και να βρείς είναι αρκετά ακριβά, ενδεικτικά η λονέτα η μονόχρωμη κάνει 4-5Ευρώ, ενώ με σχέδιο 35-45Ευρώ και πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας σ'ευχαριστω για την αμεση απαντηση!

Θα ξεκινησω απ το τελος.Εχω τεραστιο προβλημα στις χαμηλες,χορευουν καρσιλαμα μες στο χωρο ;D

Ετσι η πιο λογικη κινηση δεν ειναι μπασοπαγιδες?αρχικα τουλαχιστον.

 

Μετα,εγω σκεφτομουν κατι τετοιο

 

Το υφασμα που οπως πολυ λογικα ειπες πρεπει να ειναι ηχοδιαπερατο σημαινει οτι θα περναει και αυτη η σκονη του πετροβαμβακα?θα περναει σε μικροτερη ποσοτητα?δεν θα περναει καθολου?Ειμαι πολυ επιφυλακτικος γιατι οπως σου ειπα εκει μεσα μενω κιολας,κοιμαμαι κλπ κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια.Σκεφτομαι να παραγγειλω 8 φυλλα πετροβαμβακα 75αρη 10εκ 1.20χ60 για να φτιαξω μπασοπαγιδες.Τον πετροβαμβακα θα το τοποθετησω μεσα σε καδρακια για να τον βαλω στον τοιχο.Εχω 2 ερωτηματα

 

Πρωτον,ποια ειναι η καλυτερη λυση να τον ντυσω για να μην αναπνεω τις ινες του?καθως ο χωρος ειναι ουσιαστικα και το δωματιο που μενω.

Υφασμα,βατελινη,τουλπανι,λινατσα,καραβοπανο..τι απ ολα?ειναι οντως οι καλυτερες λυσεις?θα μπορουσα να χρησιμοποιησω κατι αλλο?

 

Και δευτερον,πως θα τον στηριξω στα ψιλα σημεια του τοιχου στις γωνιες?

 

 

Γεια χαρά και καλά κουράγια ! :)

Ρίξε μια ματιά εδώ να πάρεις καμιά ιδέα:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=171883.msg507965#msg507965

 

καλή συνέχεια - g

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η κατασκευή σου είναι καλά κλεισμένη μέσα στη λονέτα τότε είναι δύσκολο να βγει η σκόνη του πετροβάμβακα, χωρίς όμως κάποιος να το εγγυάται. Όπως και να έχει όμως πρέπει να κάνεις ένα συμβιβασμό μιας και πρόκειται για υπνοδωμάτιο (δωμάτιο-ύπνου) και όχι για σωστά ρυθμισμένο χώρο.

 

Ξέρω οτι δεν θα σου αρέσει αυτό που θα σου πω αλλά πιστεύω και εσύ ο ίδιος βλέπεις για πιο λόγο το στούντιο θεωρείται εξειδικευμένη υπηρεσία όλα τα άλλα είναι δυστυχώς μεσοβέζικη λύση. Οπότε απλά συμβιβάσου για να γράψεις τις ιδέες σου και άσε κάποιον επαγγελματία ή έστω έμπειρο να κάνει τα υπόλλοιπα.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε απλά συμβιβάσου για να γράψεις τις ιδέες σου και άσε κάποιον επαγγελματία ή έστω έμπειρο να κάνει τα υπόλλοιπα.

Μα δεν ειπα οτι θελω να κανω στο χωρο αυτο ολοκληρη παραγωγη δισκου..τα ντεμο μου θελω να φτιαχνω,να τα μιξαρω και να ειμαι πανω κατω βεβαιως για το πως θα παιζουν στα αλλα συστηματα.

Να αφησω σε καποιον επαγγελματια εμπειρο τι ακριβως?το θεμα δεν ειναι με τις γνωσεις μου αλλα με το οτι δεν μπορω να διαθεσω 10.000 ευρω για ακουστικη διαμορφωση καποιου χωρου..

Και στο λεω αυτο γιατι εχω κανει αρκετες μιξεις σε συνθηκες στουντιο που δεν υστερουσαν πουθενα σε σχεση με τις μιξεις που επερνα πισω απο καποιο στουντιο οταν εστελνα ντεμο.

Εννοεις μαλλον να αφησω μιξεις,μαστερινγκ κλπ σε καποιον προνομοιουχο?!

 

Μεχρι τωρα δουλευα συνεχεια με ακουστικα,προσφατα αναβαθμισα τον εξοπλισμο μου με Adam a7x Rme fireface 400 κλπ και διαπιστωσα τα προβληματα στον χωρο που προανεφερα απλα ειπα με συμβατικες λυσεις βλεπε πετροβαμβακα(γιατι δεν εχω την οικονομικη δυνατοτητα)να μαζεψω οσο μπορω τον ηχο..

Ξερεις ποσα ελληνικα στουντιος που κανουν και ολοκληρη η σχεδον ολοκληρη παραγωγη δισκων εχουν διαμορφωσει ακουστικα τον χωρο τους με ενα μικροφωνακι,προγραμματακι και πετροβαμβακα?

 

Συγγνωμη για το παραλειρημα ;D

φιλικα παντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις ποιο απ τα υλικα που πουλανε στο Thomann εχει παρομοιο συντελεστη αποροφησης στις χαμηλες συχνοτητες παρομοιο με τον συντελεστη αποροφησης του πετροβαμβακα?

http://www.thomann.de/gr/bass_absorbers.html

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί για πετροβάμβακα χρησιμοποιείστε ορυκτοβάμβακα (για πανελ). Είναι ελάχιστα πιο ακριβός αλλά είναι 100% ασφαλές υλικό.

 

Επιπλέον θα τα εξηκονομήσετε από το υλικό με το οποίο θα το καλύψετε. Στην πίσω μεριά δε χρειάζεται να τον κλείσετε με πανι.

 

Πετονια τεντωμένη χιαστί τον κρατάει μια χαρά αντι για υφασμα.

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί για πετροβάμβακα χρησιμοποιείστε ορυκτοβάμβακα (για πανελ). Είναι ελάχιστα πιο ακριβός αλλά είναι 100% ασφαλές υλικό.

Τι εννοεις?Ποιον ορυκτοβαμβακα?Και ο πετροβαμβακας ορυκτοβαμβακας δεν ειναι?

 

Με το όνομα ορυκτοβάμβακας αποκαλούνται ινώδη μονωτικά υλικά κοινό χαρακτηριστικό των οποίων είναι η ανόργανη σύσταση των ινών τους και η ακαυστότητα που προκύπτει ως αποτέλεσμα αυτής της σύστασης. Ο όρος «ορυκτοβάμβακας» χρησιμοποιείται από την Ευρωπαϊκή νομοθεσία για την περιγραφή ανόργανων ινωδών μονωτικών υλικών.Ανάμεσα στα υλικά που αποκαλούνται ορυκτοβάμβακες βρίσκονται ο πετροβάμβακας, ο υαλοβάμβακας καθώς και άλλα υλικά.

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CF%81%CF%85%CE%BA%CF%84%CE%BF%CE%B2%CE%AC%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CF%82

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου