Προς το περιεχόμενο

Προβλημα κεντρικης πλακετας σε ενισχυτη line 6 valve 2 12


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν μπορει καποιος να βοηθησει εχω το εξεις προβλημα:

 

    Ο ενισχυτης μου εμφανισε προβλημα στην κεντρικη πλακετα η οποια θελει αλλαγη(κοστος 250 ευρα! δεν υπαρχει εγγυηση)εκανα ενα service αντι αυτου στον νακα και το προβλημα υπαρχει σε ενα βαθμο ακομα.

    Η ερωτηση μου ειναι: υπαρχει ελπιδα να τον πουλησω σε εξεφτελστικη τιμη καπου οπως ειναι η ειναι καλυτερα να τον επισκευασω και μετα να τον πουλησω και αν ξερει καποιος τον τροπο γιατι δεν εχω ξαναπουλησει τιποτα στο παρελθον! :P Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εξαιρετικά απίθανο να τον πουλήσεις ως κόμπο ενισχυτή, αφού όπως λες το κόστος επισκευής είναι πολύ υψηλό

 

Όποιος σου τον αγοράσει, το πιθανότερο είναι πως θα τον χρησιμοποιήσει ως καμπίνα 2*12, πράγμα που προφανώς μπορείς κι εσύ να κάνεις (κι αυτό θα έκανα στη θέση σου)

 

αν τον πουλήσεις λοιπόν ως καμπίνα 2*12, θα πάρεις περί τα 150-180Ε χοντρικά

 

Τώρα, αν και εφόσον η βλάβη στην πλακέτα αφορά μόνο στην προενίσχυση, μπορείς να τον χρησιμοποιήσεις και ως τελικό ενισχυτή μαζί με καμπίνα, εφόσον τον πας σε ηλεκτρονικό για να σου βγάλει βύσμα εισόδου τελικής ενίσχυσης (γιατί αν δεν κάνω λάθος δεν έχει από τη μάνα του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πρόβλημα έχει η κεντρική πλακέτα και θέλει αλλαγή;

 

Κι εγώ την ίδια απορία έχω!

 

Επίσης,να προσθέσω: ποιος σου είπε ότι θέλει αλλαγή η πλακέτα και κάνει 250ευρώ? Ο Νάκας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω καταρχην για το ενδιαφερων!

 

Για την επισκευη ο νακας μου ζητησε 250 ναι και μου εκανε μια ψευτοεπισκευη 66 ευρο που δεν εκανε και τιποτα.

Να τον χρεισιμοποιησω σαν καμπινα δεν ειναι κακη ιδεα αλλα το θεμα ειναι οτι θα ψινομουν να τον πουλησω να παρω καποιον με λιγοτερη ισχυ γιατι δεν παιζω καπου ποια οπως συνηθιζα παλιοτερα και για το σπιτι ειναι δυνατος! υπαρχει περιπτωση να μπορει  τον επισκευαση καποιο αλλο καταστημα για να παρω και αλλη γνωμη?

Για την πλακετα δεν ξερω τι εχει αλλα μου κανει κατι σβησιματα στον ηχο και κατι εντονους ηχους περιεργους ο νακας διεγνωσε προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω καταρχην για το ενδιαφερων!

 

Για την επισκευη ο νακας μου ζητησε 250 ναι και μου εκανε μια ψευτοεπισκευη 66 ευρο που δεν εκανε και τιποτα.

Να τον χρεισιμοποιησω σαν καμπινα δεν ειναι κακη ιδεα αλλα το θεμα ειναι οτι θα ψινομουν να τον πουλησω να παρω καποιον με λιγοτερη ισχυ γιατι δεν παιζω καπου ποια οπως συνηθιζα παλιοτερα και για το σπιτι ειναι δυνατος! υπαρχει περιπτωση να μπορει  τον επισκευαση καποιο αλλο καταστημα για να παρω και αλλη γνωμη?

Για την πλακετα δεν ξερω τι εχει αλλα μου κανει κατι σβησιματα στον ηχο και κατι εντονους ηχους περιεργους ο νακας διεγνωσε προβλημα.

 

Αν τον αφήσεις ως έχει δε θα πάρεις και πολλά $ για να έχεις budget για νέο ~15W λαμπάτο ας πούμε.

Η χρέωση των 66 ευρώ τι περιελάμβανε? Αν δε σου δούλεψε, μπορείς να τους ζητήσεις πίσω τα 66 ευρώ σου ή να τον δουν ξανά(πιο πιθανό).

Ο Νάκας μπορεί να σου προτείνει μόνο μια ακριβή λύση καθώς μπορεί απλά να αλλάξει μια ολόκληρη πλακέτα και να μην το ψάξει και πολύ, δεν είναι όμως κάτι που θα έκανε ένα καλός ηλεκτρονικός. Ένας ηλεκτρονικός θα έψαχνε οικονομικότερες λύσεις και τροποποιήσεις για επιμέρους εξαρτήματα όπως αντιστάσεις/pots/microchip.

 

Το πρόβλημα είναι ότι πέφτει ή ανεβαίνει απότομα η ένταση του ενισχυτή όταν πειράζεις κάποιο pot/ρυθμιστικό(π.χ. το channel volume)?

Είχα ένα παρόμοιο θέμα με έναν spider II 112 (solid state), γι αυτό ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο οτι ο νακας ειναι τσουχτερος δεν χωραει αμφιβολια φιλε σοττο συμφωνω απολυτα!

 

  Στο service εγραφε τα εξης: "επισκευη ψυχρων κολλησεων στην main pcb.ελενχος καλης λειτουργειας.Σε περιπτωση που ξαναπαρουσιασει προβλημα, θα χρειαστει αλλαγη η πλακετα".

 

    Μετα απο λιγο καιρο μετα το service με τον που τον εβαζα στο insane κυριος και πηγαινα να ανεβασω λιγο φωνη εκανε κατι σκαμπανεβασματα ηχου πολυ εντονα με περιεργους ηχους.περιπου παντος αυτο που αναφερεις με τον δικο σου παθαινει οταν ειναι στο insane κυριος και παω να ανεβασω την φωνη, κατι παλια κοψιματα ηχου δεν τα κανει τωρα η αληθεια ειναι.

    Γενικα απογοητευτικα με την κατασταση λιγο γιατι τον ενισχυτη δεν τον εχω πολυ λιωσει το  πιθανοτερον να τον πηρα με το προβλημα για αυτο δεν θελω να ξαναασχοληθω με τον νακα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο οτι ο νακας ειναι τσουχτερος δεν χωραει αμφιβολια φιλε σοττο συμφωνω απολυτα!

 

  Στο service εγραφε τα εξης: "επισκευη ψυχρων κολλησεων στην main pcb.ελενχος καλης λειτουργειας.Σε περιπτωση που ξαναπαρουσιασει προβλημα, θα χρειαστει αλλαγη η πλακετα".

 

    Μετα απο λιγο καιρο μετα το service με τον που τον εβαζα στο insane κυριος και πηγαινα να ανεβασω λιγο φωνη εκανε κατι σκαμπανεβασματα ηχου πολυ εντονα με περιεργους ηχους.περιπου παντος αυτο που αναφερεις με τον δικο σου παθαινει οταν ειναι στο insane κυριος και παω να ανεβασω την φωνη, κατι παλια κοψιματα ηχου δεν τα κανει τωρα η αληθεια ειναι.

    Γενικα απογοητευτικα με την κατασταση λιγο γιατι τον ενισχυτη δεν τον εχω πολυ λιωσει το  πιθανοτερον να τον πηρα με το προβλημα για αυτο δεν θελω να ξαναασχοληθω με τον νακα.

 

 

 

Ως ηλεκτρονικός να σου πω μερικά βασικά: 

 

1. Το ότι σου πήρε ο Νάκας 66 ευρώ με την αιτιολογία "επισκευή ψυχρών κολλήσεων" θεωρείται τουλάχιστον ΛΗΣΤΕΙΑ.

 

2.  Είναι γεγονός ότι η ψυχρή κόλληση είναι δύσκολο να βρεθεί, ειδικά αν το πρόβλημα της συσκευής δεν είναι, επαναλήψιμο, άρα και εύκολα διαπιστώσιμο.  Βλέπεις "ύποπτες κολλήσεις" τις περνάς με κολλητήρι, όλα παίζουν σωστά, και το πρόβλημα επαναλαμβάνεται μετά από λίγο καιρό...όποτε ή δεν βρήκες όλες τις ψυχρές ή το πρόβλημα είναι αλλού.

 

3.  Με δεδομένο το ότι επισκεύασε ψυχρές κολλήσεις, έπρεπε να "ξεσκίσει" στον έλεγχο τον ενισχυτή, για να διαπιστώσει ότι λειτουργεί σωστά, αφού δεν το έκανε, μπορείς να απαιτήσεις να το κάνει δωρεάν,χωρίς να αλλάξει κεντρική πλακέττα.

 

4.  Δεν έχω χρόνο να ψάξω για σχέδιο αλλά γενικά οι αυξομειώσεις στον ήχο ή γενικά σε ρυθμίσεις, οφείλονται σε προβληματικά ποτενσιόμετρα.  Αν πρόκειται για βλάβη πλακέττας, τότε αυτό θα παρουσιάζεται συνέχεια.  Κοίτα αν το πρόβλημα εμφανίζεται μετά από αρκετή ώρα, όταν δηλαδή το κύκλωμα έχει "ζεσταθεί", αδόκιμος όρος αν έχουμε τρανζίστορς, καθώς δεν μιλάμε για τρελλές θερμοκρασίες, μας γυρνάει όμως πάλι σε ψυχρή κόλληση.

 

5.  Αν δεν τον θες, μπορείς κάλλιστα να τον χαρήσεις σε κάποιον λέγοντας ότι κάνει τόσο η επισκευή.  Πάντως να τον πουλήσεις, μου μοιάζει δύσκολο.

 

**** Τώρα είδα ότι είναι λαμπάτος**** sorry!!!! Αν σου κάνει τρελλίτσες, μπορεί να έχεις θέμα με την πλακκέτα αλλά επειδ'η η πλακέτες αυτού του είδους είναι σχετικά απλές, μπορεί να βρεθεί άκρη από ένα καλό μάστορα που θα σπαταλήσει χρόνο.  Ξέρω έναν (χωρίς να θεωρηθεί διαφήμιση), εγώ είμαι σε τελείως άλλο τομέα.  Αν θες στείλε μου ΡΜ να σου πω.  Περιοχή Αττικής φυσικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3.  Με δεδομένο το ότι επισκεύασε ψυχρές κολλήσεις, έπρεπε να "ξεσκίσει" στον έλεγχο τον ενισχυτή, για να διαπιστώσει ότι λειτουργεί σωστά, αφού δεν το έκανε, μπορείς να απαιτήσεις να το κάνει δωρεάν,χωρίς να αλλάξει κεντρική πλακέττα.

 

 

5.  Αν τελικά φταίει η πλακέτα, και θες να κρατήσεις τον ενισχυτή, άλλαξέ την.  Δες αν μπορείς να την αγοράσεις σαν ανταλλακτικό (ο Νάκας κι ο κάθε Νάκας, ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ να σου πουλήσει το ανταλλακτικό) και πέρνα την μόνος σου ή με κάποιο φίλο που σκαμπάζει λίγο από ηλεκτρονικά, δεν είναι και τίποτε τρελλό.

 

Δεν διάβασες όμως όσα έγραψε ο ΟΡ

 

1. ο Νάκας έγραψε πως ΕΚΑΝΕ έλεγχο καλής λειτουργίας

 

2. το ανταλλακτικό κοστίζει 250Ε

 

Και ελάχιστοι χομπίστες/κιθαρίστες έχουν φίλο που σκαμπάζει από ηλεκτρονικά όσο χρειάζεται ώστε να πάρουν την ευθύνη να αλλάξουν πλακέτα και να το κάνουν και σωστά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διάβασες όμως όσα έγραψε ο ΟΡ

 

1. ο Νάκας έγραψε πως ΕΚΑΝΕ έλεγχο καλής λειτουργίας

 

2. το ανταλλακτικό κοστίζει 250Ε

 

Και ελάχιστοι χομπίστες/κιθαρίστες έχουν φίλο που σκαμπάζει από ηλεκτρονικά όσο χρειάζεται ώστε να πάρουν την ευθύνη να αλλάξουν πλακέτα και να το κάνουν και σωστά ;)

 

Ομολογώ ότι δεν το διάβασα :-[, όμως χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης (μην παρεξηγηθούμε κιόλας  :) ) ενημερώνω:

 

Το ότι έγραψε ο Νάκας "έλεγχος καλής λειτουργίας" δεν σημαίνει και πολλά, δίνει όμως το δικαίωμα στον πελάτη, αν έχει ίδιο πρόβλημα εντος 2 μηνών (νόμος ΕΕ) να απαιτήσει δωρεάν επανέλεγχο).

 

Στην ουσία τώρα.  Για να φτάσουμε στο σημείο να γράψει ο αντιπρόσωπος (και να υπογράψει ο τεχνικός του) ότι έγινε έλεγχος καλής λειτουργίας, πρέπει να έχει "ξεσκίσει στον έλεγχο" μια συσκευή, ειδικά αν η επισκευή ήταν "ψυχρές κολλήσεις" που απο τη φύση τους είναι στριφνή βλάβη.  Τώρα ο τελικός έλεγχος, καλής λειτουργίας, είναι η συμπλήρωση ένος φυλλαδίου με σημεία που ελέγχονται σε μια συσκευή πριν αυτή επιστραφεί στον πελάτη προς χρήση.  Μπορεί να είναι ένας έλεγχος που το service του Νακα, εφαρμόζει (του στυλ: ελεγχος καλωδίου τροφοδοσίας, για φθορές, έλεγχος λειτουργίας ΟΝ/ΟFF κλπ) που είναι το πιθανότερο,  μπορεί η μαμα εταιρεία να απαιτεί έλεγχο, βάσει δικής της ποιοτικής διαδικασίας, με διακριβωμένα όργανα (πχ, ρύθμιση bias, μέτρηση τάσεων κλπ κλπ).

 

Ο πελάτης έχει δικαίωμα να ζητήσει αντίγραφο του φύλλου, για να διαπιστώσει αν οι έλεγχοι που έγιναν, μπορούσαν να διαπιστώσουν αποκατάσταση του προβλήματος.  Βέβαια όλα τα παραπάνω, ΑΠΑΙΤΟΥΝ την ελάχιστη λογική υπευθυνότητα της επιχείρησης, ώστε να ελέγχει ότι τηρούνται ΟΛΕΣ οι διαδικασίες από τους υπαλλήλους. (για αυτό είναι υπεύθυνοι οι ελεγκτές του ISO)

 

Μόλις είδα ότι πρόκειται για λαμπάτο ενισχυτή, διέγραψα τα σχόλια που αφορούν στην δεύτερη επισήμανση που κάνεις (ορθά), με είχες προλάβει  ;D

 

Όλα αυτά πάντα με διάθεση ενημέρωσης και σε καμιά περίπτωση ως αντιπαράθεση, τα γράφω δε διότι εργάζομαι σε τμήμα service ιατρικών και λόγω φύσης δουλειάς, υποχρεώνομαι να γνωρίζω νόμους και δικαιώματα.

 

Συγγνώμη αν σας κούρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου