Προς το περιεχόμενο

Τη γνώμη σας για ένα κομμάτι και την παραγωγή του


Subfire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, σας ανεβάζω ένα κομμάτι μας για να μου πείτε τη γνώμη σας τόσο για το ίδιο το κομμάτι όσο και για την παραγωγή που έκανα εξ΄ολοκλήρου εγώ.

 

Θα ήθελα όλες σας τισ παρατηρήσεις και μια άποψη για το άν ακούγεται ευχάριστα σε περιπτώση που ακουστεί σε κοινό..

 

Ευχαριστώ πολύ...

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικες γραμμες ο ηχος ειναι αρκετα καλος

(αν και το gain του μαστερ σου ειναι καπως τσιτομένο).

 

Συνθετικα μου αρεσε πολυ μεχρι το σημειο (ρεφρεν?)

που αλλαζει ο ρυθμος .Tο πρωτο ρυθμικο γκρουβαρει

καλυτερα κατα τη γνωμη μου.

 

Eπισης, τα φωνητικα ισως χρειαζονται καποιο κομπρεσαρισμα

ή limiter ειδικα στις «ψηλες» νοτες (ωραια φωνη παρεπιπτόντως  :))

 

Eν κατακλειδι, ωραιο κομματι. Συνεχισε τη δουλεια  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν κομμάτι είναι ενδιαφλερον και ακούγεται  ευχάριστα

 

σαν παραγωγή, είναι καλό για demo, αλλά μέχρι εκεί

 

γενικά θα ήθελα λίγο περισσότερη δουλειά στις κιθάρες, περισσότερο ψάξιμο στο παίξιμο αλλά και στο ήχο...

η φωνή έχει κάποια εφφέ που άλλωτε με φτιάχνουν και άλλωτε με χαλάνε...και όντως ήθελε λίγο comp γιατι σε κάποια σημεία ξεφεύγει.

 

το μπάσο είναι οκ

 

στα ντραμς ίσως να ήταν καλύτερο να παίζουν κάτι παραπάνω... δηλαδή να μην είναι τόσο κενα... ντάξει αυτό ην παίρνεις τόσο σοβαρά, μπορεί να είναι δικό μου κόλλημα

 

καλή προσπαθεια πάντως, συνέχισε και όσο το ψάχνεις θα βελτιώνεσαι...

 

αν θες πες μας και κάποια στοιχεία για εξοπλισμό, και γενικά πως έγραψες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις.Προρπαθώ ακόμα να διορθώσω όσο περισσότερα πράγματα γίνεται.

 

Τώρα, το τραγούδι αυτό είναι παιγμένο από όλα τα παιδιά στην μπάντα, και την ηχογράφηση και παραγωγή την ανέλαβα εγώ.

 

Η ηχογράφηση των drums έγινε στο υπόγειο που έχει ο drummer όπου κάνουμε και τις πρόβες, με 6 μικρόφωνα. 4 δυναμικά -τα shure pgdmk- και 2 πυκνοτικά για over-τα fostex mc10st.

 

Το μπάσσο είναι καρφί σε ένα di dod 275 και από εκεί κατευθείαν στην κάρτα ήχου(focusrite saffire pro 26) αλλά και στο tech sansamp psa1.1->saffire 26.

 

Οι κιθάρες είναι με τον ίδιο τρόπο ηχογραφημένες όπως το μπάσο, με τη διαφορά ότι έκανα ένα reamping μέσω του ενισχυτή(tech power engine 60) για να πάρω το headroom.

 

Το synth είναι παιγμένο με ένα midi keyboard και μετά έβαλα ήχους από το fm8 της native instruments μετά από βοήθεια των παιδιών εδώ στο noiz σχετικά με αυτό το θέμα.

 

Τέλος η φωνή είναι γραμμένη με το ένα fostex( μέχρι να πάρω κάποιο καλό πυκνωτικό μεγάλου διαφράγματος) στο ίδιο υπόγειο.

 

Η όλη παραγωγή έγινε στο macbook που έχω πάνω στο Logic, με ότι εφφέ αυτό διαθέτει.

 

Νομίζω σε γενικές γραμμές αυτά είναι.αν σκεφτώ κάτι άλλο θα το προσθέσω..

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρά  :)

πολύ μου άρεσε το κομμάτι   :D

ωραία φάση η εναλλαγή ρυθμών και ωραία ατμόσφαιρα έχει το κομμάτι.

μπράβο και στην κοπέλα που τραγουδάει, όμορφη μελωδία.

 

βασικά, ηχοληπτικά δεν με ενδιαφέρει και τόσο! μου αρκεί που το κομμάτι είναι όμορφο και με αγγίζει.

πολύ ωραίο κομμάτι, εύχομαι καλή συνέχεια.

myspace έχετε??

 

μικρό μείον: η φωνή θέλει compressing, γιατί κάποιες φορές πέφτει πολύ χαμηλά και δεν ακούγεται τι λέει και άλλες υψώνεται πολύ . εφόσον μιλάμε για τραγούδι με στίχους σημαίνει φαντάζομαι ότι έχετε κάποια ιστορία που θέλετε να πείτε, η αισθητική είναι ωραία αλλά οι στίχοι είναι ακατάληπτοι σε κάποια λίγα σημεία, το μήνυμα που θέλετε -νομίζω- να περάσετε βγαίνει λίγο αδύναμο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα!Ωραια μελωδια!Τα μερη που αλλαζει η ρυθμικη αγωγη θελουν δουλεμα καθως αυτο γινεται αποτομα και δεν συνοδευονται απο καμμια αρμονικη διαφοροποιηση που θα  εκανε  το κομματι ακομη πιο ενδιαφερον.

Για την παραγωγη τα ειπαν και οι προηγουμενοι...Καλη συνεχεια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ θερμά παιδιά...Ήδη δουλεύω πάνω σε όλες τις παρατηρήσεις(και ειδικά στο compression της φωνής) ώστε σε λίγες μέρες( άτιμος φόρτος εργασίας) να ανεβάσω το νέο αρχείο για γνώμες...

 

myspace έχετε??

Δυστυχώς με την νέα σύνθεση του συγκροτήματος δεν είμαστε ακόμα σε θέση να φτιάξουμε myspace. Εξάλλου γι'άυτο ετοιμάζω τα 2 τραγούδια ώστε να υπάρχει υλικό στο site. Λίαν συντόμως ελπίζω...

 

 

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι με χαρά σας παρουσιάζω την νέα έκδοση του κομματιού, το οποίο περιμένει τις απόψεις σας και τις αντιδράσεις σας... Ελπίζω να σας αρέσει...

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου