Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη vintage saddles σε telecaster.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλην εβδομαδα.

Ενας φιλος μου εδωσε εναντι πινακιου φακης τα εξης σελακια απο teflon

http://www.thomann.de/gr/tremnut_graphtech_stringsaver_t.htm

 

H κιθαρα ειναι μια ΒΑJA και ειναι σεταρισμενη για 10 αρες , ποτε δεν εχω σπασει χορδη,το intonation στεκεται χωρις ιδιαιτερα προβληματα τι λετε να τα βαλω τα σελακια επανω ?

θα συμβει τιποτα στον ηχο η να μη μπω στη διαδικασια καν, να βαζω -  βγαζω.

Tα εχει βαλει καποιος απο εσας..!

 

Ευχαριστω.

 

 

 

 

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θέλεις να τα βάλεις επάνω;

Υπάρχει κάποιος λόγος;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρησιμοποιουσα χρονια,τα προτιμω απο τα brass saddles ηχητικα μια και ειναι πιο ζωντανα & σκαστα (οχι ομως οσο  τα steel που ειναι τα αγαπημενα μου) ,η κιθαρα σου θα εχει καλυτερο intonation & φυσικα θα ξεχασεις τι θα πει σπασμενη χορδη,το μονο κακο ειναι οτι ειναι ΑΣΧΗΜΑ.

 

Φυσικα αν η κιθαρα σου δεν εχει προβλημα intonation & ο ηχος της σου αρεσει πολυ ΜΗΝ ΤΑ ΒΑΛΕΙΣ.

 

 

φροντισε να τα τοποθετησεις ωστε τα "κοψιματα" να σχηματιζουν ενα "Ν" απο τα αριστερα προς τα δεξια ετσι οπως δειχνει αυτη η εικονα

 

l_wilkinsonwtbcr.jpg.808a0ea5f743ac906b734998d8b5b69d.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρος λογος εκτος του σωστου string spacing οχι ,, για αυτο αναρωτιεμαι τι εξυπηρετει η οποια αντικατασταση.!

Η να τα περασω και να καταθεσω την αποψη μου ! ???

 

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρος λογος εκτος του σωστου string spacing οχι

 

τι εννοεις?γλυστανε οι χορδες πανω στα σελακια προς τα δεξια ή τα αριστερα?

 

ουτε με αυτα θα το γλυτωσεις αυτο 100% αν και θα μειωθει μια και γλυστρανε λιγοτερο απο τα ολοστρογγυλα Brass. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος λόγος;

Η περιέργεια δεν φτάνει φίλος?...Χωρίς αυτήν δεν θα ήταν η ζωή τόσο βαρετή?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

If it works,don't fix it...  8) 

 

Αλλά υπάρχει και το άλλο:

 

If it works,fix it until it's screwed...  :D  ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η περιέργεια δεν φτάνει φίλος?...Χωρίς αυτήν δεν θα ήταν η ζωή τόσο βαρετή?

Αυτος ειναι ο λογος :Dδιοτι ο εχθρος του καλου ειναι το καλυτερο,και ευχαριστω φιλτατε SUPERFUNK για τις οδηγιες τοποθετησης αν και στη συσκευασια δεν αναγραφει τον τροπο εγκαταστασης .

Σαν εμφανιση μου αρεσουν, τωρα θα τα βαλω και θα σας ενημερωσω για τις εντυπωσεις μου .

 

ευχαριστω. 8)

 

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και παλι.

Επανερχομαι με τα νεοτερα απο τη τοποθετηση των saddles απο τεφλον σε μια baja.

 

Λοιπον εγινε η τοποθετηση οπως μου επεδειξε ο superfunk ευκολα και γρηγορα πανω στις υπαρχουσες χορδες για να εχω σταθερο σημειο αναφορας.Το intonation εκατσε καλα - αλλα ουτε πριν με τα brass ειχε καποιο θεμα - αλλα απο τη πρωτη στιγμη που η πενα αγγιξε τις χορδες unpluged καταλαβα οτι κατι αλλαξε στον ηχο, προς το χειροτερο φυσικα, εγινε πιο ρηχος πιο τσιγκινος και η baja εχει πολυ δυνατο ακουστικο ηχο, in plugged  τα πραγματα ηταν χειροτερα εχασε τον  ογκο και το sweet thing που εχουν οι tele.

Δε μου αρεσε καθολου αν και εγινε πιο τσιριχτος ο ηχος της με πιο πολυ χαρακτηρα στα καντινια... αλλα τιποτε αλλο αξιον σημασιας.

Αρα ο superfunk ειχε δικιο, αφου μου αρεσε ο ηχος της κιθαρας μου δεν επρεπε να αλλαξω τιποτα.

 

YΓ.

Δε πιστευα οτι κατι τοσο μικρο θα εχει τοσο ασυμμετρη μεταβολη στον ηχο της κιθαρας.

 

 

 

 

 

 

 

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε πιστευα οτι κατι τοσο μικρο θα εχει τοσο ασυμμετρη μεταβολη στον ηχο της κιθαρας.

 

στις ΣΟΒΑΡΕΣ κιθαρες (δηλ.στις Tele).....ΟΛΑ εχουν μεγαλη σημασια και ειδικα τα περι της....ΚΑΡΔΙΑΣ της (δηλ.ολα τα τζιμπραγκαλα...μεσα και γυρω απο το bridge-plate & τον κατω μαγνητη ) ...

 

ειδικα το κραμμα των...σελακιων και το παχος του Plate (αλλα και το υλικο του) παιζουν τεραστιο ρολο.

 

ριξε μια ματια και εδω

 

http://www.tdpri.com/resources/tele-bridge-base-plate-materials/

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου