Προς το περιεχόμενο

Περι σωστής τεχνικής αριστερού χεριού


Minoru

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν ξεκινάς τώρα να μαθαίνεις, τίθεται. Ο δάσκαλος θα προσπαθήσει να σου διδάξει τον πιο αποτελεσματικό και ανώδυνο για το χέρι σου τρόπο.

μπα... καλύτερα με το μειονέκτημα και ο εαυτός μου  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωπα! λάθος παράθεση  ;D

Και στην κλασσικη αυτο θεωρειται το σωστο πιασιμο...αντιχειρας πισω απο το μπρατσο at all times.Τωρα στην ηλεκτρικη υπαρχει η ταση να ...καβαλαει..για να βοηθαει bends και vibrato....αλλα ακομα και ετσι ειναι καλο να επιστρεφει....οπως επισης καλο ειναι οταν τα δαχτυλα πατανε την ταστιερα να μη σηκωνονται μετα αμεσως σαν να ακουμπησαν καυτο ...καρβουνο....σιγουρα βεβαια μπορεις να παιξεις  και ετσι...αλλα απο ενα σημειο και επειτα(αν το χρειαζεσαι βεβαια) θα καταλαβεις οτι αυτο δημιουργει μειονεκτημα παρα πλεονεκτημα ;).

μπα... καλύτερα με το μειονέκτημα και ο εαυτός μου  Wink

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα αυτό που καταλαβαίνω είναι οτι δεν τίθεται θέμα σωστής τεχνικής (αν και λογικα θα υπάρχουν δάσκαλοι που θα υποστηρίζουν το αντίθετο :P) αλλα τι βολεύει καλύτερα στον καθένα προσωπικά... σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις  :)

 

Αυτο που λες δεν ισχυει για τιποτα που απαιτει τεχνικη ουτε για σπορ ουτε για κιθαρα.Σκεψου το ατομο που παιζει το τοπι οπως γουσταρει και κουτσομαθαινει και νομιζει οτι ξερει και μπαλα....τι συμβαινει οταν συνανταει το ατομο που...κρυβει την μπαλα...νομιζεις τυχαια το κανει? απειρες ωρες προπονησης με αυστηρο τροπο τεχνικής.Παρε παραδειγμα τους σερβοκροατες....και τους απειρους παικτες που διοχετευουν παντου ακριβως επειδη ολοι ακομα και οι πιο δευτεροι ειναι τεχνικα αρτια καταρτισμενοι. Αγνοησε το οσο θες αλλα η "σωστη" τεχνικη ειναι σωστη για καποιους λογους και οχι γιατι το ειπε..καποιος.

 

Υπαρχει η καταλληλη τεχνικη για το καθε τι.Το θεμα ειναι ποσο βαριεσαι να τη μαθεις και να επαναπαυεσαι στα..ημιμετρα ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά είναι τα πράγματα μάγκες... δεν έχει σωστό και λάθος: πιο έυκολα σρεντάρεις με κλασικό πιάσιμο και πιο έυκολα μπλουζάρεις με μπλούζ χαντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά εγώ που παίζω μέταλ και έχω τον αντίχειρα από πάνω είναι λάθος?

τίποτα δεν είναι λάθος παίξε όπως γουστάρεις καλύτερα και αποδίδεις καλύτερα ;D

αυτό κατάλαβα  ;)

Αυτο που λες δεν ισχυει για τιποτα που απαιτει τεχνικη ουτε για σπορ ουτε για κιθαρα.Σκεψου το ατομο που παιζει το τοπι οπως γουσταρει και κουτσομαθαινει και νομιζει οτι ξερει και μπαλα....τι συμβαινει οταν συνανταει το ατομο που...κρυβει την μπαλα...νομιζεις τυχαια το κανει? απειρες ωρες προπονησης με αυστηρο τροπο τεχνικής.Παρε παραδειγμα τους σερβοκροατες....και τους απειρους παικτες που διοχετευουν παντου ακριβως επειδη ολοι ακομα και οι πιο δευτεροι ειναι τεχνικα αρτια καταρτισμενοι. Αγνοησε το οσο θες αλλα η "σωστη" τεχνικη ειναι σωστη για καποιους λογους και οχι γιατι το ειπε..καποιος.

 

Υπαρχει η καταλληλη τεχνικη για το καθε τι.Το θεμα ειναι ποσο βαριεσαι να τη μαθεις και να επαναπαυεσαι στα..ημιμετρα ;).

καλύτερα με ημίμετρα και ο εαυτός μου...  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως άν με έβλεπε εμένα ο καθηγητής θα πάθαινε εγκεφαλικό. Όχι μόνο ο αντίχειρας παίζει άνετα μπασοκίθαρο, αλλά και οι κάλοι στα δάχτυλα είναι τόσο δεξιά που σχεδόν φεύγουν από τη γραμμή του νυχιού...

 

Όσο για το παχύ μπράτσο, εγώ που πήγα από wizard και standard thin σε boatneck, δεν κατάλαβα τίποτα στο πιάσιμο.

 

Παρε παραδειγμα τους σερβοκροατες....

 

Καλύτερα Βραζιλιάνος παρά Σέρβος ή Κροάτης... ;)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σίγουρο είναι ότι με τη σωστή τεχνική έχεις και περισσότερες ερμηνευτικές δυνατότητες.

 

Μιλάμε πάντα για ανθρώπους που ακόμη μαθαίνουν κιθάρα και όχι για φτασμένους κιθαρίστες που έχουν καταλήξει εδώ και πολλά χρόνια στον τρόπο που τους βολεύει. Το πιο πιθανό πάντως είναι ότι ακόμα κι αυτοί, με μπούσουλα τεχνικής ξεκίνησαν.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τίποτα δεν είναι λάθος παίξε όπως γουστάρεις καλύτερα και αποδίδεις καλύτερα ;D

αυτό κατάλαβα  ;)καλύτερα με ημίμετρα και ο εαυτός μου...  ;)

 

 

 

Αυτος ειναι και ο λογος που βλεπεις πιτσιρικια που παιζουν πιανο να ..σκιζουν ηδη δυσκολα etudes και ηλεκτρικους κιθαριστες που εμαθαν....ακουγοντας τον εαυτο τους να περνανε χρονια μεχρι και αν καταφερουν κατι αναλογο.Γιατι πολυ απλα στην ηλεκτρικη ο καθενας μαθαινει οπως ¨το νιωθει¨(its the...rock way i guess ;D) και μετα αναρωτιεται γιατι δεν παει παραπερα η αμα βλεπει καποιον να παιζει παπαδες τον λεει...θεο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου